OKOLICE KRAKOWA: Przez Podgórki Tynieckie

Dodano 25 grudnia 2019 przez plik GPX
OKOLICE KRAKOWA: Przez Podgórki Tynieckie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

163531
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Bieganie
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 10,7 km
  • Czas trwania: 3 h 10 min
  • Średnia prędkość: 3,38 km/h
  • Przewyższenie: 77 m
  • Suma podejść: 297 m
  • Suma zejść: 297 m
925698
Parking i dawna przystań promowa
925699
Tyniec, Bogucianka - szlak odbija w prawo
Szlak wprowadza ma główną drogę i po 200 metrach, obok przystanku autobudowego, odbija w lewo w asfaltową drogę odchodzącą pod skosem w górę.
925700
Granica Rezerwatu Przyrody "Skołczanka"
925701
Uroczysko Wielkanoc
Widok na okolicę, w tym i na Uroczysko Kowadza, gdzie przed chwilą byliśmy.
925702
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Na jednym ze wzgórz Podgórek Tynieckich, na skalistym urwisku tuż nad Wisłą wznosi się opactwo Benedyktynów. Do Tyńca mnichów miał sprowadzić król Kazimierz Odnowiciel w XI w. Od tego czasu opactwo było wielokrotnie niszczone w czasie najazdów tatarskich i innych zawieruch dziejowych, dlatego z romańskiego założenia pozostały tylko relikty. Kościół klasztorny pw. św. św. Piotra i Pawła oraz większość odbudowanych po II wojnie światowej budynków reprezentuje styl barokowy z elementami zachowanego gdzieniegdzie gotyku. Ołtarz główny wykonał włoski architekt i rzeźbiarz – Francesco Placidi, jeden z najsłynniejszych twórców późnego baroku.

foto: Kamil Sorocki / Fundusz Partnerstwa
925703
Koniec trasy
925704
Zadaszenie (schron)
w środku ława i dwie ławki.
925705
Figurka Maryi
925706
Pamiątkowe tablice w miejscu masowych grobów ludności żydowskiej z czasów II wojny światowej.
925707
szlak skręca ostro w lewo w górę!
Szlak skręca z asfaltu w lewo stromo pod górę. Łatwo przeoczyć i pobiec asfaltem..
925708
Uwaga! Brak oznaczeń! Szlak odbija w prawo w górę!
Szlak kilkanaście metrów przed skrzyżowaniem dróg asfaltowych odbija w prawo w boczną drogę idącą między budynkami w górę na wzgórze Wielkanoc.
925709
Uroczysko Kowadza
Jest tu tablica informacyjna, ławka, kosz na śmieci i dość rozległy widok na okoliczne wzgórza i dolinę.. Uwaga: dość stromy zbieg kamienistą ścieżką.
925710
Brak oznaczeń szlaku.,
Szlak po zejściu na asfalt prowadzi na wprost, ścieżką pomiędzy dwoma ogrodzeniami. Brak tam znaków szlaku - pojawiają się po 100 metrach.
925711
Pod skałami klasztoru, tuż przy Wiśle.
925712
Tu zaczyna się pierwszy podbieg przez las.
925713
Tabliczka "Do miejca postoju"
925714
po drodze kilka tablic nadleśnictwa.
925715
Leśniczówka przy ul. Bagiennej
925716
polanka, tablice nt Dębnicko-tynieckiego Obszaru Łąkowego.
925717
urokliwe skałki u stóp wzgórza Wielkanoc
1795746
Podgórki Tynieckie w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym
Podgórki Tynieckie – zbudowane z jurajskich skał wapiennych – geologicznie są już częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, choć leżą po południowej stronie Wisły. Tereny te, cenne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, zostały włączone do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, najmniejszego parku krajobrazowego w Małopolsce. Utworzono tu także Obszar Natura 2000 Dębnicko-Tyniecki Obszar Łąkowy. W części parku położonej w okolicach opactwa Benedyktynów w Tyńcu znajdują się lasy z fragmentami buczyn, grądów i mieszanego boru sosnowo-dębowego. Wśród skał na nasłonecznionych wapiennych zboczach występują ciepłolubne zarośla i murawy kserotermiczne. Najcenniejsze zachowały się w rezerwacie przyrody Skołczanka obfitującego w chronione gatunki roślin, należą do nich np. dziewięćsił bezłodygowy, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów czy kruszczyki z rodziny storczyków – szerokolistny i rdzawoczerwony. Rezerwat wyróżnia także bogactwo motyli. Spotkać tu można kilkadziesiąt bardzo rzadkich gatunków, np. modraszki – alkon, nausitous i telejus lub pospolitego modraszka ikara, który stał się symbolem walki o przyrodę krakowskiego Zakrzówka.

foto: Kamil Sorocki / Fundusz Partnerstwa
1795756
Malowniczy las
Trasa biegowa prowadzi przez leśne uroczyska.

foto: Dominika Zaręba
Trasa prowadzi zielonym szlakiem pieszym i stanowi pętlę wytyczoną po niewysokich wzgórzach Podgórek Tynieckich, ze startem i metą przy opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Nazywana jest Szlakiem Siedmiu Wzgórz. Zaczynamy pod skałą, na której stoi klasztor i biegniemy wałami wzdłuż Wisły. Po ok. 1,3 km docieramy do zalesionego wzgórza. Stąd zaczynamy wspinać się wąską i dość stromą ścieżką na zbocza góry Grodzisko (282 m n.p.m.), które trawersujemy. Po pewnym czasie zbiegamy do głównej drogi asfaltowej (ul. Bogucianka), skręcamy w prawo, a po ok. 200 m, za przystankiem autobusowym odbijamy w lewo, w boczną ulicę Stępice. Kawałek dalej kończy się asfalt, drogą gruntową docieramy do skraju lasu (stoi tu tablica informacyjna). Droga ta okala od południa wzgórze Stępica Niska i wprowadza nas niezbyt głębokim, wznoszącym się jarem w malowniczy las, którym biegniemy przez ok. 2 km. Mijamy leśniczówkę, a po przecięciu drogi asfaltowej, u stóp Ostrej Góry (284 m n.p.m.) zobaczymy przytuloną do skały kapliczkę z figurą Matki Boskiej Pośredniczki Łask. Opodal znajdują się masowe groby żydowskie z czasów II wojny światowej. Tutaj, w sercu Lasu Tynieckiego, w 1942 r. naziści rozstrzelali 150 Żydów przesiedlanych z okolic Krakowa do Skawiny. Docieramy do piaszczystej polany i rezerwatu przyrody Skołczanka, pełnego rzadkich gatunków roślin i motyli związanych z siedliskami kserotermicznymi. Ustawiono tu tablice informacyjne Dębnicko-Tynieckiego Obszaru Łąkowego (Obszar Natura 2000). Murawy kserotermiczne są ciepłolubnymi zbiorowiskami trawiastymi o charakterze stepowym, pełnymi reliktowych gatunków.
Zbiegamy ulicą Nad Czerną do drogi asfaltowej (uwaga! od razu po dotarciu do szosy trzeba skręcić ostro w lewo zielonym szlakiem i ruszyć w górę dość stromą ścieżką). Podbieg kończy się i szlak prowadzi chwilę płaską drogą przez las do rozdroża, przy którym stoi wiata turystyczna. Stąd już blisko do uroczyska Kowadza – polanki stanowiącej użytek ekologiczny z murawami kserotermicznymi (są tam tablice informacyjne i ławka, z polany rozciąga się ładny widok na okolicę). Teraz biegniemy dość stromo w dół kamienistą dróżką do ulicy Świętojańskiej – przecinamy ją i kierujemy się na wprost ścieżką między ogrodzeniami. Dalej zobaczymy już znaki szlaku, a trasa poprowadzi ulicą Toporczyków pośród zabudowań. Odbijamy w prawo, na prowadzącą w górę ulicę Zagórze i skręcamy w lewo w las. Przed nami ostatnie wzniesienie na trasie – wzgórze Wielkanoc (260 m n.p.m.), zbudowane z górnojurajskich wapieni (gratka dla pasjonatów geologii), z którego można podziwiać panoramę Podgórek Tynieckich. Utworzono tu użytek ekologiczny uroczysko Wielkanoc. Zbiegamy ścieżką do ulicy Zagórze, która prowadzi do głównej drogi Kraków – Tyniec (ul. Bolesława Śmiałego). Biegniemy kawałek wzdłuż szosy, a następnie skręcamy w ulicę Benedyktyńską i docieramy pod klasztor. Możemy podbiec na jego dziedziniec aleją lipową, a potem zejść schodkami niemal na sam parking nad Wisłą.

AUTOR trasy: Tomasz Ostrowski
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta