Ogrodzieniec

Dodano 15 grudnia 2010 przez Garmin
Ogrodzieniec
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1307
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.5
 • Dystans: 4,8 km
 • Czas trwania: 0 h 29 min
 • Średnia prędkość: 9,82 km/h
 • Przewyższenie: 57 m
 • Suma podejść: 118 m
 • Suma zejść: 112 m
 • Data: 11 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, śląskie, Ogrodzieniec
583
Park Zamków Jurajskich
Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną, a samo wykonanie makiet poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywania dokumentacji historycznej. Można zobaczyć także repliki maszyn oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę miotającą pociski, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę. Dzięki tym urządzeniom wojennym będzie można poznać metody walk zbrojnych, prowadzonych w XIV, XV i XVI w.
584
Zamek ogrodzieniecki
Jeden z największych i najładniejszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się w Podzamczu nieopodal Ogrodzieńca.
Na zamku odbywa się obecnie wiele imprez plenerowych (turnieje rycerskie, koncerty, pikniki rodzinne itd.)
Wstęp na zamek jest płatny.
Wchodząc przez bramę po lewej stronie widzimy pozostałości stajni i wozowni. Wieża zamku przylega do skał, ma 6 kondygnacji i widać w niej strzelnice kluczowe. Mieściła się niej m. in. kaplica.
Arkadowy dziedziniec główny zamku ze wszystkich stron otoczony wysokimi kamiennymi murami z otworami okiennymi.
Każde skrzydło zamku jest udostępnione zwiedzającym, na wyższe partie prowadzą schody, jest więc wiele do zobaczenia. Ruiny otoczone są murem obwodowym długim na 400 m, połączonym z pięknymi skałkami wapiennymi. Między skałkami dookoła zamku prowadzi ścieżka spacerowa, którą koniecznie trzeba przejść.
2354
trasa.png
Drogowskaz w okolicy zamku
2355
Zamek.png
Zamek ogrodzieniecki w Podzamczu 1
2356
zamek2.png
Zamek ogrodzieniecki w Podzamczu 2
2357
zamek3.png
Zamek ogrodzieniecki w Podzamczu 3
2358
zamek4.png
Zamek ogrodzieniecki w Podzamczu 4
2359
kościół.png
Kościół Przemienienia Pańskiego
2360
P9120383.png
pomnik JP 2
2361
park linowy.png
Park linowy w Ogrodzieńcu
Adrenalina Park
2362
park zamkow jurajskich.png
Park Zamków Jurajskich
2363
cieżka dydaktyczna.png
Ścieżka dydaktyczna
Podczas wycieczki po jurze krakowsko-częstochowskiej warto zatrzymać się choć na chwilę w Ogrodzieńcu i Podzamczu.
Jeden z piękniejszych zamków na „Szlaku Orlich Gniazd”, znajduje się w Podzamczu (około 2 km od Ogrodzieńca). To średniowieczne ruiny wzniesionego w XIV-XV wieku. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m.
Można się tam natknąć na różnego rodzaju atrakcje jak np.: wieczór z duchami, wakacje z duchami i pokazy rycerskie (walki i tańca dawnego).
Ciekawostki:
Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych Zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym. Np. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca
W 1984 r. heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie Live After Death w części Behind The Iron Curtain. Materiał został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name.
W 2001 r. w ruinach kręcono zdjęcia do Zemsty w reżyserii A. Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, które nie zostały usunięte po zakończeniu zdjęć.
Od 2008 kolejną atrakcją turystyczną, usytuowaną na północ (ok. 2 km) od ruin Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu jest Gród na Górze Birów. Jest to rekonstrukcja drewnianej osady okresu wczesnego średniowiecza.
Warto również zobaczyć „Park Zamków Jurajskich” w miniaturze a także park linowy, w którym można przeżyć niezapomniane chwile.
W pobliżu zamku oczywiście można zjeść pyszny obiad czy delektować się dobrym deserem.
W okolicy Ogrodzieńca są również szlaki rowerowe, które bardzo polecam. Dużo ścieżek rowerowych prowadzi przez las i zielone łąki.
Także ludzie kochający wspinaczkę, znajdą coś dla siebie. W okolicy samego zamku jest dużo skałek jurajskich po których śmiało można się powspinać.
Zapraszam wszystkich do tego pięknego zakątka Polski - tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Wasza ocena: 4.2 (25 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
AnnaK
6 lutego 2013 AnnaK napisał:
fantastyczne miejsce, chociaż nie udało się nam w ciągu dnia zwiedzić całości ;) bardzo fajne informacje zamieściłeś w opisie ;) moja relacja z wyprawy do Ogrodieńca tutaj: http://www.przetarte-szlaki.blogspot.com/2013/01/ogrodzieniec-lipiec-2012.html
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0