Odcinek 3: Kruklanki - Rospuda

Dodano 15 października 2012 przez aplikację Android
Odcinek 3: Kruklanki - Rospuda
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

15067
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

89150
Bunkry
Na mapach wyczytaliśmy, że w okolicy znajdują się bunkry, z nadzieją zwiedzenia czegoś zaczęliśmy ich szukać, jednak to chyba jedyny fragment, który po nich został.
89151
Jezioro Dobskie
Ostatni rzut oka na w miarę jeszcze duże Jezioro Dobskie, dalej już coraz mniejsze i głębsze jeziora rynnowe.
89152
Droga
Fragment drogi tuż po wyjechaniu z Kruklanek, nie za bardzo wiedzieliśmy, którędy jechać, więc jakoś próbowaliśmy trzymać się mapy. Oznaczenie szlaków w tej okolicy pozostawia wiele do życzenia.
89153
Kaczy dołek
Jedna z niewielu atrakcji na naszej dzisiejszej trasie. Każdego, kto będzie w okolicy, zapraszam do zapoznania się z historią kaczego dołka.
89154
Fragment drogi
Ładna droga, dosyć rzadko uczęszczana przez samochody.
89155
Pucza Borecka 1
Bardzo ładna droga prowadząca przez puszczę - utwardzona i doskonale się po niej jedzie. Nie mogę zrozumieć, dlaczego teren ten nie został zagospodarowany turystycznie, na drzewach widać pozostałości starego znakowania szlaków rowerowych (zielony i czerwony), jednak jeżeli nikt nie zajmie się ich odnową, to niedługo zupełnie nic nie będzie już widać.
89158
Puszcza Borecka 2
89160
Skrzyżowanie
Takie tam kontrolne zdjęcie skrzyżowania, raczej nie można się zgubić, bo są kierunkowskazy, jednak jakby ich zabrakło, to skręcamy w prawo, i po prawej stronie po chwili powinniśmy mijać kamień pamiątkowy.
W tej okolicy złapał nas deszcz, jednak niestety trzeba było jechać dalej. Przez całą drogę nie widzieliśmy żadnej ławeczki, na której można by usiąść, a co dopiero mówić o jakimkolwiek daszku.
89165
W drodze
Wreszcie trochę rozpogodzenia, wychodzi słońce, chwilami nawet aż za bardzo, chwila postoju by poobserwować żurawie stojące w polu.
89166
Stacze
Początek miejscowości Stacze i nasza największa rozkmina, bo byliśmy święcie przekonani, że jedziemy przez Zawady Oleckie. Tak oto właśnie się kończy, gdy człowiek trzyma się cały czas głównej drogi, zamiast czasem zerknąć na mapę.
89167
Mleczarnie
Mleczarnia w Staczach.
89169
W drodze
I dalej przed nami ładny asfalt, słońce dosyć mocno nam doskwiera, czyste niebo, ale nie, nie damy się, musimy dojechać do celu :D. W okolicach drogi dosyć mało drzew, więc warto wziąć chustę czy czapkę na głowę.
89175
Łąka
Co jakiś czas, można było spotkać dosyć ładny krajobraz - na tych terenach zalana łąka, a wokół rosnące drzewa.
89177
Jezioro
No i już coraz mniejsze jeziora na naszej trasie, trudny dostęp i już nie można wykąpać się po drodze :P
89179
W drodze
I kolejny odcinek drogi, tym razem jedziemy już drogą wojewódzką, co jakiś czas jakiś dostawczy i parę osobówek, ale i tak można w miarę spokojnie jechać.
89184
W drodze
90056
Pole namiotowe
Pole namiotowe, z którego startowaliśmy, położone jest na skarpie nad Jeziorem Dobskim (dojście do jeziora po schodkach) Koszt 8 zł / osoba. Na polu jest dostęp do pitnej wody, prądu oraz miejsce na ognisko. Wejście na pole znajduje się koło drewnianego posążka ustawionego przy drodze.
90057
Jeziorowskie
Miejscowość Jeziorowskie, chyba z 5 minut staliśmy przy pierwszym skrzyżowaniu i zastanawialiśmy się, co dalej, trzeba pamiętać, że po dojechaniu do asfaltu kierujemy się drogą w prawo, a po chwili na czerwony dwór w lewo, inaczej można nadłożyć sporo kilometrów.
90058
Czerwony Dwór
Miejsce zaopatrzenia się w prowiant na dalszą drogę i ewentualny chwilowy odpoczynek na miejscowym przystanku. W okolicy znajdują się dwa pola namiotowe, więc dla zmęczonych może być to przystanek w podróży.
90059
Sklep
Sklep, o który warto zahaczyć, przede wszystkim klimatyzowany (wreszcie można się trochę ochłodzić), a po drugie kolejny jest dopiero w Filipowie.
90060
Województwo podlaskie
TAK, wreszcie granica województwa i tak jak można się spodziewać, od razu zmiana nawierzchni :P
90061
Filipów
Filipów - największe miasteczko w okolicy, dostęp do sklepu i stacji benzynowej.
90062
Zjazd na pole namiotowe
Jest to pierwszy zjazd w prawo za zabudowaniami, jest to polna droga idąca częściowo wzdłuż zabudowań, trochę kręta, ale da się dojechać. O wiele łatwiej jest pojechać dalej prosto asfaltem i dojechać do Wólki, gdzie znajduje się skręt na Rospudę i pomiędzy jeziorami znajdziemy pole namiotowe.
90063
Pole namiotowe 1
W okolicach Rospudy spędziliśmy dwie noce, jedno na prywatnym polu namiotowym (koszt 5 zł / osoba), zjazd od głównej drogi za strzałką agroturystyka. Dostęp do wody pitnej, ewentualnie podłączenie do prądu. Zejście od jeziora po skarpie, na samym dole jest pomost z ławeczką, chętni mogą wejść do jeziora, lecz jest ono mocno zaglonione.
90064
Pole namiotowe 2
To był nasz drugi nocleg, pole namiotowe należy do gminy (0 zł) dostęp do wody pitnej, miejsce na ognisko oraz niestrzeżone kąpielisko w pobliżu, jezioro Rospuda jest o wiele bardziej przyjazne niż Kamienne.
90065
Bunkry
w okolicach Filipowa znajdują się bunkry, mimo że nie są to ruiny, widać tylko ich wejścia, reszta jest zakopana pod ziemią i niedostępna do zwiedzania.
Odcinek rozpoczynamy w Kruklankach. Mimo początkowej kiepskiej pogody i dosyć późnego wyjazdu (około 11) uznaliśmy, że warto trochę się przemieścić. Wstępny plan był taki, żeby dojechać do Czerwonego Dworu i przenocować na jednym z dwóch pól namiotowych znajdujących się nad tamtejszym jeziorem, jednak po krótkim odpoczynku i poprawie pogody stwierdziliśmy, że warto zrobić dłuższy odcinek.
Opis trasy w skrócie: do Puszczy Boreckiej prowadzi dosyć kiepski asfalt, a następnie w samej puszczy trochę kocich łbów i typowa leśna utwardzona droga. Następnie, jakieś 5 km przed Czerwonym Dworem, zaczyna się dosyć ładny asfalt (od tego momentu teren robi się lekko pagórkowaty), który prowadzi aż do samej Rospudy. Bardziej szczegółowy opis trasy znajdziecie pod zdjęciami.

UWAGA! Od okolic Kruklanek aż do Puszczy Boreckiej i także w samej puszczy prowadzi zielony szlak "Legendy". Osobiście nie radzę trzymać się tego szlaku, bo jest strasznie pokręcony i jest wg mnie w nim sporo błędów oznakowań, na pewno nie spowodowanych chuligaństwem. Np. w pewnym momencie na skrzyżowaniu złożonym z trzech dróg szlak ten prowadzi na wszystkie te 3 drogi!

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe,...

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Suwalszczyzna
Suwalszczyzna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
2 marca 2017 kys30 napisał:
ciekawa trasa i opis! :)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.