Nowohuckie dworki

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Nowohuckie dworki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346514
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 54,3 km
  • Przewyższenie: 48,3 m
  • Suma podejść: 201,7 m
  • Suma zejść: 201,7 m
  • Data: 12 kwietnia 2024
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1810110
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810111
Park Lotników Polskich
Dawny Park Kultury i Wypoczynku to teren rekreacyjny usytuowany pomiędzy Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Pokoju, Akademią Wychowania Fizycznego i Tauron Areną. Historia inspirowanego sowieckimi założeniami parku sięga lat 50. XX wieku. W 1989 roku zmieniono jego nazwę na obecną. Na obszarze parku znajdują się m.in. pomniki upamiętniające polskich lotników oraz przestrzeń edukacyjna im. Stanisława Lema. W 2018 roku otwarto główny plac wejściowy z nową fontanną, a w latach 2019–2021 dodano centrum rekreacyjne z rozległym stawem. Środowisko parku bogate jest w różnorodną florę i faunę i zostało wyposażone w bogatą i różnorodną infrastrukturę.
1810112
Plac Centralny im. Ronalda Reagana
Powstały w 1 poł. lat 50 plac stanowi serce Nowej Huty i pełni obecnie funkcję węzła komunikacyjnego oraz przestrzeni rekreacyjnej. Jego koncepcję architektoniczną opracowali Tadeusz Ptaszycki oraz Marta i Janusz Ingardenowie. W 2004 roku plac poddano modernizacji, przywracając mu dawny urok, a do jego nazwy dodano imię Ronalda Reagana. Charakterystycznymi elementami otaczającej zabudowy są stylizowane na renesansowe detale architektoniczne, balkony, zdobienia elewacji i ocienione arkadami witryny sklepowe. Z placu wychodzi symetrycznie pięć ulic, wiodących w kierunku innych części Nowej Huty. Całość założenia otaczają osiedla i skwer, tworząc spójną przestrzeń miejską.
1810113
Dworek Jana Matejki
Dworek w Krzesławicach gromadzi pamiątki po swych słynnych mieszkańcach: Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Typową parterową rezydencję wiejską otacza 4-hektarowy park. Od 1966 roku dworek pełni funkcję muzeum poświęconego twórczości wybitnego malarza. Zbiory zawierają obrazy, meble, a nawet fortepian, na którym grała żona artysty oraz wiele innych cennych eksponatów. W pozostającym pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie dworku eksponowane są również pamiątki po Kołłątaju, który w 2. połowie XVIII w. dzierżawił dobra krzesławickie i mieszkał w dworku wraz z matką.

1810114
Dwór Mycielskich w Łuczanowicach
Dwór Mycielskich w Łuczanowicach to piętrowy murowany budynek wzniesiony w 1902 roku obok wcześniejszego, drewnianego, który rozebrano w latach 50. Jego część stanowi XVII-wieczna kaplica, niegdyś wolnostojąca, dziś wkomponowana w bryłę budynku. Swoją siedzibę ma tu Klub Aneks, należący do Ośrodka Kultury Nowa Hura. Dwór otaczają pozostałości dawnego parku w stylu angielskim.
1810115
Dwór Badenich w Wadowie
Dwór Badenich w Wadowie to zabytek architektury klasycystycznej. Zbudowany w 1874 roku przez Antoniego Łuszczkiewicza dla Józefa Badeniego, zachwyca neorenesansowymi detalami. Przez ostatnich 20 lat nie był użytkowany i stopniowo niszczał. Obecnie planowana jest rewitalizacja obiektu wraz z otaczającym go parkiem i utworzenie w nim placówki kultury.
1810116
Pałac Wodzickich w Kościelnikach
Pałac Wodzickich w Kościelnikach to fascynujący zabytek o bogatej historii. Wzniesiony w 1708 roku, został później przebudowany w stylu klasycystycznym. Odwiedzali go znani ludzie, wśród nich Wojciech Bogusławski i król Stanisław August Poniatowski. Ojciec Jana Matejki, Franciszek Ksawery Matejko, nauczał w nim muzyki. Pod koniec II wojny światowej w pałacu utworzono szpital. Dziś, mimo zniszczeń, nadal zachwyca swoją architekturą.
1810117
Zespół dworski w Branicach
W skład zespołu dworskiego w Branicach wchodzą dwa dwory. Budowę pierwszego z nich, zwanego lamusem, ukończono w 1603 roku. To prawdziwa perełka architektury. Zachwyca renesansową formą i ozdobnymi detalami. Obok niego stoi drugi dwór, klasycystyczny, z początku XIX wieku. Swoją siedzibę ma tutaj oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Na ekspozycji można zapoznać się z historią tego miejsca oraz obejrzeć przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Nowej Huty. Obiekty otacza park.
1810118
Willa Rogozińskich w Mogile
Willa Rogozińskich, urokliwa posiadłość położona nieopodal opactwa oo. Cystersów w Mogile, to murowany obiekt z drewnianym gankiem w stylu szwajcarskim. Wraz z otaczającym ją parkiem została wpisana do rejestru zabytków. W parku znajduje się pomnik-głaz upamiętniający Wojciecha Bogusławskiego, autora libretta opery „Krakowiacy i Górale”, której akcja toczy się właśnie w Mogile.
1810119
Opactwo oo. Cystersów w Mogile
Opactwo oo. Cystersów w Mogile to zabytkowy kompleks klasztorny założony około 1222 roku, kiedy to zakon został sprowadzony do podkrakowskiej wsi Mogiła przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Tutejszy kościół, pierwotnie gotycki, wzniesiony w XIII wieku, został w XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym. Z okresu przebudowy pochodzi imponująca barokowa fasada. Świątynia jest sanktuarium Krzyża Świętego. Do kościoła przylega średniowieczny budynek klasztoru. Na terenie opactwa znajduje się także Muzeum Kultury i Duchowości Cystersów.
1810120
Kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła w Mogile
Dawny kościół parafialny znajdował się w tym miejscu prawdopodobnie jeszcze przed przybyciem cystersów do podkrakowskiej wsi Mogiła na początku XIII wieku. Zachowana do dziś drewniana świątynia pochodzi z XV wieku i jest jednym z najstarszych zabytków drewnianej architektury sakralnej na ziemiach polskich. W XVIII wieku została rozbudowana, zachowano jednak jej gotycki układ. Wnętrze świątyni zdobią pochodzące z tego okresu polichromie. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Nowa Huta, przemysłowa dzielnica związana z kombinatem metalurgicznym, powstała na przełomie lat 40. i 50. XX wieku na obrzeżach ówczesnego Krakowa, na terenach zajmowanych przez liczne wsie, które dopiero po II wojnie światowej znalazły się w granicach miasta. Do obecnych czasów zachowało się kilka dworków i pałaców, które przypominają o historii tych okolic. 
Na ich poszukiwanie wyruszamy w kierunku Nowej Huty spod Galerii Krakowskiej. Przejeżdżamy obok dworca i jedziemy dalej ścieżką rowerową, mijając Uniwersytet Ekonomiczny, aż do placu Centralnego. 
Niedaleko za placem Centralnym robimy pierwszy przystanek przy dworku Jana Matejki. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Otocza go spory park, w którym można odpocząć. 
Kolejny na trasie jest dwór Mycielskich w Łuczanowicach, również otoczony starym założeniem parkowym. Patrząc na budynek, można odnieść wrażenie, że z lewej strony czegoś mu brakuje – faktycznie stał tam dawniej modrzewiowy dwór, który niestety nie przetrwał do współczesności, ale w terenie można wyczytać jego obrys. 
Z Łuczanowic tylko kilka minut jazdy dzieli nas od Wadowa. Znajduje się tam położony centralnie w parku dwór Badenich, obecnie zaniedbany, mocno zniszczony przez powojenne dzieje i instytucje w nim urzędujące. Obiekt oczekuje na remont, po którym ma służyć lokalnej społeczności jako filia domu kultury. 
Na wzniesieniu w Kościelnikach stoi pałac Wodzickich, ale niestety czeka na lepsze czasy. Zrujnowany obiekt pozostaje w rękach prywatnych, a wejścia na jego teren broni ogrodzenie. Poniżej pałacu znajduje się zaniedbany park. 
Ostatnim miejscem, które odwiedzimy, są Branice, a w nich położone obok siebie dwa dworki – Branickich i Badenich. Obecnie mieści się tu Oddział Muzeum Archeologicznego. 
W drodze powrotnej mijamy jeszcze jeden ciekawy obiekt – willę Rogozińskich w Mogile. Do miejsca startu wracamy wzdłuż Wisły rowerową ścieżką wałami od Mogiły aż pod Wawel.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta