Nowe Kotlice - Sobków- Nowe Kotlice

Dodano 2 maja 2014 przez aplikację Android
Nowe Kotlice - Sobków- Nowe Kotlice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

39910
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 22,3 km
  • Czas trwania: 7 h 4 min
  • Średnia prędkość: 3,15 km/h
  • Przewyższenie: 105 m
  • Suma podejść: 545 m
  • Suma zejść: 548 m
  • Data: 1 maja 2014
  • Lokalizacja: Nowe Kotlice Sobków
233624
wzdłuż Nidy
podziwiamy malownicze tereny wzdłuż rzeki
233625
Sobków zamek
warto odwiedzić to miejsce, w każdym zakątku można odnaleźć coś ciekawego
233626
Zamek Rycerski
Zamek Rycerski w Sobkowe wjazd
233627
Zamek Rycerski w Sobkowie
Myszołowiec towrzyski
233629
teren w murach zamkowych
233631
droga wzdłuż lasu
droga skręca wzdłuż lasu. za chwilę w prawo aby zamykać pętlę
233632
na skraju lasu
tak tutaj w prawo. chyba że ktoś ma więcej sił to jeszcze trochę prosto
233633
przez las
prosto przez las, pięknie pachnie
233635
widok ze wzniesienia
ze wzniesienia rozciąga się piekny widok
233636
widok
widok z łanem rzepaku
233637
początek i koniec
Pałac po lipą
234003
zakole Nidy
Ruszyliśmy z Pałacu po Lipą w prawo w stronę Nidy. Po 100 m jest płytki bród potem droga leśna i przez pola bardzo przyjemna jazda. Docieramy nad Nidę i dalej wzdłuż rzeki do Mokrska. Tam przez most na drugą stronę i asfaltem do Sobkowa. Postój w zamku rycerskim.
Zwiedzanie kawa i coś z karty. Ruszamy dalej poniżej zamku wzdłuż Nidy drogą polną. Po przekroczeniu drogi asfaltowej wjeżdżamy w las i tu zaczyna się trochę trudniej. Lekkie ale długie wzniesienie i miejscami piach..Po wyjechaniu z lasu przekroczyliśmy asfalt i w drogę polną jak na mapie. Tu jednak trudność trasy już raczej nie średnia. Dla tych, którzy chcą łatwiej po wyjechaniu z lasu zamiast w drogę polną skręcić w prawo asfaltem w dół i do Sobkowa na drugą część obiadu. Po miły pobycie w Zamku Rycerskim w Sobkowie powrót do kwatery w Gospodarstwie Agroturystycznym Pałac pod Lipą w Starych Kotlicach na równie miłe ognisko.

jeszcze o historii pałacu: "Pierwsze wzmianki o miejscowości Kotlice pojawiły się już w XIV w.

W 1396 r. właścicielami Kotlic vel Chotlic są bracia Mikołaj i Stanisław – wnukowie Stanisława Jelitka, kasztelana małogoskiego.

W XVI w. dobra kotlickie należą do Barbary Morawcowej h. Ogończyk i Stanisława Wrzesińskiego.

W XVII w. majątek Kotlice przechodzi na własność Piegłowskich h. Nałęcz: Marcina-Władysława podczaszego ciechanowskiego.

W 1733 r. dziedzicem Kotlic jest Stefan Piegłowski, syn Stanisława-Jana, a wnuk Marcina-Władysława. Po nim dobra przejmuje jego córka – Zofia Jerzowa Dembińska starościna zbydniowska h. Nieczuja.

W 1749 r. Kotlice są własnością Franciszka Nieczuja Dembińskiego chorążego bracławickiego o podczaszego wiślickiego.

W 1769 r. jedyna córka Franciszka Dembińskiego, Marianna wniosła posagu Piotrowi Rawicz Dembińskiemu dziedzice Kotlice, Mokrsko, Chwaścice i Brus.

Po śmierci Marianny Dembińskiej w 1780 r. Kotlice z przyległościami przeszły na jej córkę jedynaczkę – Mariannę, której I-szym mężem był cześnik koronny Jerzy Ożarowski a II-im Adam Siemoński.

22 czerwca 1803 r. Marianna Ożarowska razem z mężem Adamem Siemońskim sprzedała majątek Kotlice wraz z przyległościami Stanisławowi Wężykowi.

31 grudnia 1852 r. Kornelia z Wężyków, żona Romualda Gostkowskiego nabyła od swych rodziców Kotlice.

Od 1854 r. właścicielem Kotlic był Romuald Gostkowski...

4 czerwca 1860 r. za kwotę 55 500 rubli Franciszek Cheliński nabył Kotlice z folwarkiem. Był on dobrym i zaradnym rolnikiem i doprowadził do stanu kwitnącego powyższe majątki.

6 czerwca 1909 r. Majątek przejęła córka Franciszka Chelińskiego wraz ze swym mężem Włodzimierzem Majewskim. Wybranek Walentyny kontynuował pracę jej ojca i to za jego urzędowania dwór w Kotlicach został poddany gruntownej przebudowie.

W 1911 r. dobudowano frontowe skrzydło Dworu i zagospodarowano teren. Po śmierci Włodziemierza Majewskiego, Kotlice przejął usynowiony siostrzeniec żony Stanisław Kruszewski Majewski.

13 lutego 1945 roku w obecności żony właściciela Marii Kruszewskiej nastąpiło przejęcie majątku na cele reformy rolnej. Przekazano go w zarząd dawnemu pracownikowi folwarcznemu Stanisławowi Stępniowi.

6 września 1945 r. w Kotlicach utworzono w budynku dworu Gminną Szkołę Rolniczą

12 maja 1955 r. Resztówkę w Kotlicach przejęła Spółdzielnia Produkcyjna "1 Maja" a niedługo po tym zaczęła w niej funkcjonować Szkoła Podstawowa, która działała do 2000 roku.

Przez kolejne 2 lata dwór stał opuszczony. Od czasu przejęcia go na cele reformy rolnej stopniowo popadał w ruinę i tracił swój niepowtarzalny urok.

W 2002 roku dworek wszedł w posiadanie obecnych właścicieli. Państwo Helena i Jerzy Lis i postanowili przywrócić mu dawną świetność. Od 2003 roku na terenie założenia dworsko-parkowego funkcjonuje AGROPARK „Dworek pod Lipą”. Z roku na rok budynek nabiera coraz bardziej atrakcyjnego wyglądu, a otaczający go teren poddawany jest pielęgnacji. Z każdym sezonem gospodarze starają się poszerzyć wachlarz oferowanych usług. Obecnie oprócz tradycyjnego wypoczynku, AGROPARK oferuje także organizację imprez okolicznościowych i konferencji. Dużą popularnością cieszą się też letnie spływy kajakowe po Nidzie.

W 2015 roku oddano do użytku gości salę konferencyjno-wypoczynkową połączoną z oranżerią i wyjściem do ogrodu. W pomieszczeniu tym zorganizowano kącik pamięci, poświęcony poprzednim właścicielom dworu w Kotlicach.

Goście odwiedzający Dworek pod Lipą mogą zapoznać się z wystawą historycznych fotografii i portretów jak również zostawić pamiątkowy wpis w Księdze Gości."


Źródło: http://www.agropark.com.pl/historia.php
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
26 czerwca 2015 JJ_Active napisał:
:)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta