Nowa przeprawa - nowa trasa

Dodano 17 listopada 2013 przez rysowanie
Nowa przeprawa - nowa trasa
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

32312
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.2
 • Dystans: 113 km
 • Przewyższenie: 40 m
 • Suma podejść: 132,47 m
 • Suma zejść: 132,38 m
 • Data: 3 listopada 2013
 • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Brzeg Dolny
182910
Pałac w Brzegu Dolnym
182911
Prom - właśnie przechodzi do historii
182912
Wjazd na nowy most
182913
Na moście
182914
Brama wjazdowa do posiadłości
182915
Pałac Georga von Kramsta
To już moje trzecie podejście do przejechania po nowym moście w Brzegu Dolnym. Dwie poprzednie próby miały miejsce jeszcze przed oddaniem mostu do użytku, ale nie powiodły się. Tym razem, już bez przeszkód, udało się. Wcześniej jeszcze tylko, chyba ostatnie pożegnanie z przeprawą promową. Mam do niej sentyment. Wiele razy z niej korzystałem. Pierwszy raz, chyba gdzieś pod koniec lat sześćdziesiątych, a trasa była bardzo podobna do tej dzisiejszej. Na pewno miała miejsce 1 maja, bo pamiętam pochód pierwszomajowy w Brzegu Dolnym. Drugim zdarzeniem z tej wycieczki (oprócz przeprawy promowej), to naprawa przebitej dętki, którą podjęliśmy z moim tatą. Miało to miejsce gdzieś obok małego mostku, nad rzeczką, w którejś wsi, na trasie do Środy Śląskiej. Pamiętam miejsce, ale dzisiaj, nie mogę do tych wspomnień, dopasować żadnego miejsca. Wjeżdżam na nowy most. Robi wrażenie, spora inwestycja. Długość przeprawy to 565m, a dwa najdłuższe przęsła mają po 140m. Ma to być w przyszłości fragment Aglomeracyjnej Obwodnicy Wrocławia, biegnąca od Oleśnicy, przez Trzebnicę, Oborniki Śl., Brzeg Dolny, Kąty Wrocławskie i dalej od południa i wschodu wokół Wrocławia. Nie wiem czy doczekam, ale ważny początek już jest. Dalej moja wycieczka wiedzie przez Szczepanów do Środy Śl. Po minięciu miasteczka, mój szlak wiedzie na południe. Po około dwóch kilometrach, skręcam w lewo, do wsi Chwalimierz. We wsi, za zabytkową bramą, wjeżdżam do dawnej posiadłości Georga von Kramsta. Brama wjazdowa, park, pałac i wieża lata świetności dawno mają za sobą. Zbudowane w stylu neorenesansowym, słynącego dawniej ze swojego przepychu i bogactwa, obecnie znajdują się w opłakanym stanie. Powrót do Wrocławia wybrałem polną drogą na wschód, i dalej przez Kryniczno, Rakoszyce, Radkowice i Lutynię.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Dolnośląska Kraina Rowerowa
Dolnośląska Kraina Rowerowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki...

Mapa Euroregion Pradziad
Euroregion Pradziad - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do...

Mapa Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Wrocław

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Wrocław | Autor zdjęcia: wielogorski
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Wiesiek
19 listopada 2013 Wiesiek napisał:
Pamitam, że pod koniec lat siedemdziesiątych, zimą, w Brzegu Dolnym, doszło do tragedii. Prom na rzece zerwał się z liny i zatonął. Zgineli ludzie, niestety nie pamiętam ile osób. Wrak promu został wyciągnięty z wody i przez wiele miesięcy leżał na łące, w okolicach miejsca, gdzie dzisiaj stoi wybudowany most. Szukałem jakiejś wzmianki w internecie, na stronie miejskiej Brzegu Dolnego, ale nigdzie nic nie znalazłem. Pytałem mieszkańców miasta, starsi coś pamiętają, ale pamięć ludzi coraz bardziej zawodzi.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0