category-icon

Nomad 2021

892 km
234 h 39 min
1.4 km
Poznań, Krzyż Wielkopolski, Drawno, Ińsko, Złocieniec, Połczyn Zdrój, Borne Sulinowo, Szczecinek, B
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-09-05
Poznań, Krzyż Wielkopolski, Drawno, Ińsko, Złocieniec, Połczyn Zdrój, Borne Sulinowo, Szczecinek, B
category-icon
892 km
1405 m
1515 m
Łatwy
234 h 39 min
6/6
Dzień I
Wrześniowa przygoda zaczyna się w Poznaniu, skąd szlakiem Stu Jezior, udaje się w kierunku Obornik. Wzdłuż Warty, asfaltową drogą dojeżdżam do miejscowości Bąblin. Dziś niedziela, pewnie dlatego nie mijają mnie samochody. Tuż na skraju Puszczy Noteckiej zaczyna się rowerostrada. Jadę po wyasfaltowanym nasypie dawnej wąskotorówki( zdj.). Zapada zmrok, jestem w idealnym miejscu na szukanie miejsca na obóz- las, także odbijam kilkaset metrów od ścieżki rowerowej i rozbijam I obóz.
Dzień II
Po śniadaniu i złożeniu obozu, wracam na "torowisko". Ścieżka jednak kończy się po paru kilometrach- na starym moście kolejowym przez Wartę( zdj.). Wracam więc kilkaset metrów, by drogą asfaltową dotrzeć w okolicę słynnej samowoli budowlanej w Puszczy Noteckiej. Zamek nadal w budowie( zdj.). Ciężko cokolwiek zobaczyć, gdyż zasłania go las, wysokie nasypy porośnięte krzakami, oraz płot. Szlakiem Bobra( zdj.), wzdłuż Kończaka przecinam Puszczę Notecką. Za Czarnkowem do Drezdenka moja trasa biegnie międzynarodowym szlakiem R1. W okolicy rezerwatu Mszar Rosiczkowy koło Rokitna rozbijam II obóz.
Dzień III
Rydzek Głeboki( zdj.)- kąpiel i pobranie wody do przefiltrowania- tak zaczyna się początek trzeciego dnia. Po paru kilometrach zatrzymuje się nad jeziorem Sława. Pełno tu dojrzałych jeżyn, oraz podgrzybków, które przydadzą mi się do dzisiejszego obiadu. Nad jeziorem Ogardzka Odnoga znajduje się Most Pojednania( zdj.), wiaty do odpoczynku oraz wieża widokowa, na którą wchodzę. Jadąc wzdłuż jeziora Osiek, przez Osiek, Dobiegniew( jezioro Wielgie) docieram do Drawieńskiego Parku Narodowego. Przed jego granicami rozbijam obóz. Jest jeszcze wcześnie, ale jadąc dalej, noc spędziłbym w Parku Narodowym. Jest ciepło, bezchmurnie, więc nie rozkładam namiotu( zdj.).
Dzień IV
Drawieński Park Narodowy- przejazd żółtym, pieszym szlakiem, wzdłuż jeziora Ostrowite, nad którym znajduje się sporo drewnianych stanowisk wędkarskich( zdj.), oraz domek do obserwacji ptaków( zdj.). Na skraju parku narodowego, pod Drawnem, znajduje się schronisko- zadaszona duża wiata z kominkiem, przygotowanym drewnem, oraz miejscem na rozstawienie mat i przespania nocy. Za Drawnem od miejscowości Jaworze odchodzi droga, którą można przejechać przez poligon sił lądowych. Niestety, tego dnia odbywały się ćwiczenia, więc musiałem objechać go. Trafiłem do Ińska, gdzie znajduje się kilkunastometrowa wieża widokowa, na jezioro Ińsko w Ińskim Parku Krajobrazowym( zdj.). Nad jeziorem Lubie, jadę dojazdem pożarowym, po którym biegnie czerwony szlak rowerowy, wokół jeziora. Mijam parę wiat, małych parkingów oraz prywatne, płatne pole namiotowe Murzynka. Pole bez ciepłej wody, prądu, może jest wychodek, także w takich samych warunkach, rozbijam się za darmo kilkaset metrów dalej( zdj.)
Dzień V
Opuszczam poligon sił lądowych pod Drawskiem Pomorskim i jadę do Złocieńca, gdzie zaczyna się Szlak Zwiniętych Torów- szlak po nasypie dawnej wąskotorówki. Ponad 30 km rowerostrady, aż do Połczyna Zdrój, skąd poruszam się czerwonym szlakiem- Szwajcaria Połczyńska( zdj.). Za rezerwatem Dolina Pięciu Jezior, zmieniam szlak z czerwonego na niebieski. Prowadzi on do Starego Drawska, gdzie znajduje się zamek Drahim( zdj.). Następnie szlakiem o nazwie Kraina Zaklętego Trójkąta. W okolicach jeziora Komorze rozbijam obóz V.
Dzień VI
Krainą Zaklętego Trójkąta docieram do Rakowa, skąd Krainą Małych Jezior- tak nazywa się czarny szlak, docieram do ogólnodostępnego, bezpłatnego miejsca biwakowania, nad jeziorem Pile, koło Bornego Sulinowo. W Bornem robię fotę ruin willi Guderiana( zdj.) i jadę do Szczecinka. Za nim nad jeziorem Dolgie, znajdują się umocnienia Wału Pomorskiego( zdj.). Za Bobolicami, jadąc wzdłuż rzeki Chociel, oraz szlakiem Pełnika Europejskiego( czerwony) docieram do Północnego Szlaku Hobbitów( zielony). Nad krystalicznie czysta rzeką Radew biorę kąpiel i w pobliżu rozbijam obóz VI.
Dzień VII
Jadąc Szlakiem Pałaców, wzdłuż jeziora Rosnowskiego docieram do jeziora Hajka a następnie do Karlina, gdzie zaczyna się kolejny asfaltowy szlak po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej. Jest to pierwszy odcinek szlaku Karlino-Gościno. Za Gościnem jest drugi fragment, Gościno- Skrzydłowo, którym jadę do końca. Zapada zmrok, więc w pobliżu końca szlaku rozbijam VII obóz.
Dzień VIII
W miejscowości Dargosław mijam pałac( zdj.) i jadę do Kołobrzegu, skąd szlakiem R10, wzdłuż wybrzeża, kieruje się na wschód. Za Łazami rozbijam obóz VIII.
Dzień IX
Przez Darłowo, Ustkę. Cały czas R10 docieram do miejsca IX obozu, znajdującego się przed Rowami.
Dzień X
Przejazd przez Słowiński Park Narodowy. Piękne wydmy, plaża oraz taplanie się w błocie po kolana- takie uroki tego parku. Z Łeby kieruję się na południe- w stronę Lęborka. W połowie drogi rozbijam obóz X- mały lasek. Rano zdaje sobie sprawę, że 100m dalej jest cmentarz ofiar terroru niemieckiego.
Dzień XI
Lębork, dworzec PKP. Tu kończy się wrześniowa historia. Powrót pociągiem do Warszawy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Słowiński Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowiński Park Narodowy

Mapa Słowińskiego Parku Narodowego wraz z zaznaczeniem szlaków pieszych i rowerowych oraz najważniejszych atrakcji turystycznych. Mapa swoim zasięgiem obejmuje obszar od Łeby do Ustki, od południa zamknięty przez Warblino.

Pobrzeże Koszalińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pobrzeże Koszalińskie

Turystyczna mapa Pobrzeża Koszalińskiego z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych. Mapa obejmuje obszar od Gąsek do Darłowa. Rok wydania 2021

Okolice Poznania. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Okolice Poznania. Część Południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Pobrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pobrzeże Bałtyku

Mapa swoim zasięgiem obejmuje część wybrzeża Bałtyku od Kamienia Pomorskiego do Kołobrzegu, zawiera także fragment Zalewu Kamieńskiego. Przedstawione zostały na niej atrakcje turystyczne regionu oraz szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Szlaki turystyczne w Krainie w Kratę
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlaki turystyczne w Krainie w Kratę

Najnowsza mapa regionu, której głównym elementem jest Pierścień Gryfitów. Mapa jest dostowana zarówno do wędrówek pieszych, jak i rowerowych oraz samochodowych wycieczek. Sam Pierścień Gryfitów, to długa trasa rowerowa, na której przemierzenie należy przeznaczyć co najmniej dwa dni. Dzięki mapie Krainy w Kratę można dobrze rozplanować podróż, uwzględniając okoliczne atrakcje. Przystępna skala 1:50 000 pozwala łatwo nawigować w ternie i zawsze odnaleźć właściwą drogę. Na mapie znajdziemy także Słupsk, który zwany jest Paryżem Północy, który swoim wyglądem przypomina zielony ogród pełen kwiatów.