category-icon

Nadbużański szlak pieszy

206 km
69 m
Polska, lubelskie, Dorohusk-Osada

Route characteristics

2023-08-10
Polska, lubelskie, Dorohusk-Osada
category-icon
206 km
69 m
107 m
3.7/6
Szlak "Nadbużański" - czerwony
Czerwony - dł. 329,2 km (pow. włodawski -74.1 km)
Kózki - Serpelice - Janów Podlaski - Pratulin - Terespol - Jabłeczna - Kuzawka - Hanna - Różanka - Włodawa - Orchówek - Sobibór - Uhrusk - Siedliszcze - Dorohusk - Dubienka - Horodło - Hrubieszów

Szlak zaczyna się w miejscowości Kózki, położonej w województwie mazowieckim, nad Bugiem. Najdłuższy szlak pieszy regionu prowadzi przez krainy geograficzne stopniowo obniżające się w kierunku doliny Bugu. Na trasie wędrówki Parki Krajobrazowe: Podlaski Przełom Bugu, Sobiborski, Chełmski i Strzelecki oraz rezerwaty przyrody: leśny "Szwajcaria Podlaska", faunistyczne "Czapli Stóg", "Żółwiowe Błota", leśny , "Maloziemce". W środkowej części trasa wędrówki prowadzi przez teren Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie". Panoramę okolicy możemy obejrzeć z wież widokowych w Neplach i Woli Uhruskiej. Wędrując szlakiem pieszym dotrzemy do wczesnośredniowiecznych grodzisk archeologicznych w Uhrusku, Horodle i Gródku, oraz historycznych ośrodków miejskich: Janowa Podlaskiego, Terespola, Kodnia, Włodawy, Dubienki, Horodła, Hrubieszowa. Najcenniejszymi obiektami zabytkowymi na trasie są: dawna późnogotycka cerkiew prawosławna i kościół renesansowy w Kodniu oraz kościół barokowy i dawna barokowa synagoga we Włodawie. Na trasie położony jest Sobibór z terenem byłego hitlerowskiego obozu zagłady. Obiekty pogranicza warte zwiedzenia to: cerkwie prawosławne w Terespolu, Jabłecznej, Włodawie i Hrubieszowie, cerkiew neounicka w Kostomłotach, cmentarz muzułmański w Lebiedziewie. Pielgrzymi wędrując szlakiem pieszym dotrą do sanktuarium unitów podlaskich w Pratulinie, prawosławnego monastyru w Jabłecznej, z ikoną św. Onufrego, sanktuariów maryjnych w Kodniu (najstarszy koronowany obraz w regionie) i Włodawie. Placówki muzealne znajdują się w Jabłecznej: Muzeum Prawosławne Diecezji Chełmsko-Lubelskiej; Włodawie: Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego; Hrubieszowie: Muzeum Regionalne im. St. Staszica.

Z Hrubieszowa możemy kontynuować wędrówkę w kierunku Dołhobyczowa.

Comments

You may find the map from our app useful on this route

Poleski Park Narodowy
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Poleski Park Narodowy

Mapa Poleskiego Parku Narodowego, zakres ograniczony linią miejscowości Kopina na południu, Hańska na wschodzie, Sosnowicy na północy i Rogoźna na zachodzie.

Wydanie 2, 2017