category-icon

Nad Chańczę

126 km
303 m
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Osiek, Staszów, Kurozwęki, Chańcza, Raków, Klimontów, Koprzywnica

Route characteristics

2009-08-16
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Osiek, Staszów, Kurozwęki, Chańcza, Raków, Klimontów, Koprzywnica
category-icon
126 km
303 m
307 m
3.7/6
Chańcza, czyli jeden z ulubionych tematów wycieczek rowerowych do czasu udostępnienia do wypoczynku Jeziora Tarnobrzeskiego. Bywała ich punktem docelowym w ramach obszernych pętli, bądź obowiązkowym przystankiem na dłuższych trasach. Tak było chociażby w przypadku wypadów w Góry Świętokrzyskie, bądź wyrypy ze Skarżyska Kamiennej przez Kielce do Tarnobrzega. Rozległa tafla wodna wkomponowana w leśny krajobraz z majaczącymi na horyzoncie pasmami Gór Świętokrzyskich, zawsze cieszyła oczy. Oprócz wodnego zbiornika atrakcję na szlaku stanowił pięknie odrestaurowany pałac w pobliskich Kurozwękach. Na otaczających go łąkach można spotkać m.in. pasące się.... bizony i poczuć się jak na amerykańskiej prerii. Trasa wycieczki prowadziła w lwiej części nawierzchniami asfaltowymi. Wyjątkiem był przejazd wydeptaną steczką od tamy w kierunku plaży nad Chańczą, oraz fragment kamienistego traktu pomiędzy Arkuszowem, a Nieźwiedziem. Do Staszowa droga była płaska. Potem krajobraz zaczął falować, aż po Raków. Następnie znowu było płasko, bodajże do okolic wioski Ceber. Odtąd, aż po szosę z Iwanisk do Klimontowa wjechałem w krainę całkiem sporawych pagórów, które wspólnie z przypiekającym słońcem wysysały pokłady energii z eksploatowanego organizmu. Dobrze że pod rękę były węglowodany w postaci bananów i ożywcza pepsi (pal sześć na to, czy zdrowa, czy nie - samą wodę to niech sobie piją bizony). Rekompensatą za włożony w przekręcanie kolejnych kilometrów wysiłek były rozległa panoramy z Łysogórami zamykającymi horyzont. Wraz z osiągnięciem szosy do Klimontowa skończyła się droga przez nieznane. Odtąd podążałem wielokrotnie przejeżdżonym i o dużo łagodniejszym profilu traktem do Koprzywnicy,a następnie do przeprawy promowej w Ciszycy. Pamiątką po wycieczce były sparzone plecy, jako że znaczną część trasy przejechałem z obnażonym torsem. Esz człowiek zawsze mądrzejszy po szkodzie.

Comments

You may find the map from our app useful on this route

Wyżyna Sandomierska
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Góry Świętokrzyskie
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Góry Świętokrzyskie

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023

Ponidzie
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Towns on the route