Na Zawrat z Hali Gąsienicowej

Dodano 22 października 2013 przez rysowanie
Na Zawrat z Hali Gąsienicowej
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

31239
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

178979
Schronisko Murowaniec
W 1891 roku na Hali Gąsienicowej powstała mała chata góralska. Wzrastająca popularność miejsca i ogromne rzesze turystów spowodowały, że wykupiło ją Towarzystwo Tatrzańskie, a kilka lat później przebudowano prymitywny obiekt na schronisko noclegowe. Potem powstawały inne: pierwsze prywatne, a także wybudowane przez Towarzystwo Tatrzańskie, w którym w 1911 r. nocowała Maria Skłodowska-Curie.
178980
Zawrat
Przesławna przełęcz w Tatrach Wysokich. Początek Orlej Perci. Przecina Dolinę Gąsienicową i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Przez wiele lat przechodziła tędy droga do Morskiego Oka. Zawrat dostępny od Świnicy ( czerwony szlak) i dwóch sąsiednich dolin (niebieski).
178981
Czarny Staw Gąsienicowy
Inaczej "Czarny Staw pod Kościelcem". Prowadzi do niego wiele szlaków, a najłatwiejszym jest zdecydowanie niebieski od Doliny Gąsienicowej. W 1881 roku zbiornik próbowano sztucznie zarybiać pstrągami. Nazwa od ocienienia jeziora masywami szczytów. Do stawu wpływa Czarny Potok.
178982
Zmarzły Staw Gąsienicowy
Jeziorko, które świetnie widać podczas podejścia na Zawrat z Doliny Gąsienicowej, ale dojść do niego można tylko żółtym szlakiem, który prowadzi na Kozią Przełęcz. W okresie zimowym staw zamarza do dna, Lód utrzymuje się przez cały rok z wyjątkiem lipca i sierpnia.
179022
Dolina Gąsienicowa
Jedna z piękniejszych dolin w Tatrach. Górna odnoga Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Opiera się z jednej strony na Czarnym Stawie Gąsienicowym i Kościelcu, a z drugiej na Kopach Królowych (Wielkiej i Małej) oraz Kopie Magury. Liczne szlaki turystyczne na przełęcze: Zawrat (niebieski), Krzyżne (żółty), Liliowe (zielony) i szczyty: Kościelec (czarny), Granaty (żółty).
179023
Kościelec
Kościelec - Idąc przy tafli Czarnego Stawu.
179024
Na Zawrat
Pierwsze trudności
179025
Kierunek Zawrat
Niebieski szlak zaprowadzi nas na przełęcz.
179026
Klamry
Poręcz z klamer ułatwia przejście.
179027
Łańcuchy
Łańcuchy i klamry.
179028
Wspinaczka
Krótka wspinaczka.
179029
Widok z przełęczy
Widok z przełęczy Zawrat
Zawrat należy do najbardziej popularnych przełęczy w polskiej części Tatr. Dostępny jest od Świnicy, Doliny Pięciu Stawów Polskich i Doliny Gąsienicowej. Właśnie droga od schroniska "Murowaniec" wydaje się najbardziej ciekawa, a chwilami wręcz tajemnicza, gdyż masyw Zawratu przez większość dnia skutecznie zasłania słońce - szlak zazwyczaj jest w cieniu. Zdecydowanie trudniej wchodzi się tędy niż z Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Po wyjściu ze schroniska na Hali Gąsienicowej dostrzegamy kilka drogowskazów; my kierujemy się w prawo niebieskim szlakiem. Około pół godziny później dochodzimy do Czarnego Stawu Gąsienicowego (łatwy marsz po kamiennych płytach). Tutaj możemy chwilę odpocząć i podziwiać piękne widoki (jak na dłoni Kościelec i grań Orlej Perci).


Na skrzyżowaniu przy stawie kierujemy się w lewo i dalej idziemy niebieskim szlakiem (w prawo zielony na przełęcz Karb). Droga prowadzi wokół lustra jeziora po kamieniach i nie powinna sprawić żadnych trudności. Jest bardzo przyjemnie. Po pewnym czasie dostrzegamy początek żółto znakowanej trasy na Skrajny Granat. Oczywiście nie skręcamy, dalej idziemy kamiennym chodnikiem.

Później jednak trasa pnie się mocno w górę lekkimi zakosami, przez co jesteśmy zmuszeni do większego wysiłku. Niebawem pojawia się pierwsza przeszkoda - przed nami mała wspinaczka po skałach. Następnie wędrujemy znowu prostą dróżką, aż w końcu zauważamy tabliczkę, dzięki której dowiadujemy się, że do celu pozostało 65 minut. W tym miejscu rozpoczyna się również żółty szlak na Kozią Przełęcz.

Chwilę potem po raz kolejny podchodzimy po głazach. Na szczęście szlak jest doskonale oznakowany. Wkrótce trasa wyraźnie łagodnieje. Mijamy właśnie z lewej Zmarzły Staw, do którego podejść można jedynie z wcześniej wspomnianej trasy na Kozią Przełęcz.
Droga dalej biegnie przez piarg Zawratowego Żlebu. Jeszcze przez pewien czas spokojnie. Najpierw gruzowisko, a później chodnik. Teraz bardzo dobrze widać Zawrat.

Łatwa droga nie może trwać wiecznie. Wkrótce robi się stromo. Wchodzimy po coraz większych kamieniach, aż dochodzimy do charakterystycznej wąskiej rynny, za którą szlak zakręca w prawo. Za chwilę dostrzegamy pierwsze łańcuchy. Zachęcam do założenia rękawiczek, szczególnie gdy jest mokro lub na szlaku leży śnieg. Ogólnie podejście nie należy do bardzo trudnych, trzeba jednak uważać i pewnie stawiać kroki. Kilka minut później stajemy przed skalną ścianą, z której świetnie widać poręcz ułożoną z trzech klamer. Aby do niej dojść, musimy zachować zimną krew i przejść przy pomocy łańcucha mini-trawersik, co trwa dosłownie kilka sekund. Następnie wspinamy się (także z użyciem łańcucha) po spiczastych skałkach, aż osiągamy upragnioną poręcz.

Wspomniane wyżej klamry w wymierny sposób ułatwiają pokonanie wąskiej półki skalnej. W gruncie rzeczy gdyby ich nie było, nie dałoby rady złapać się niczego innego. Za tym emocjonującym miejscem dalej wchodzimy po łańcuchach. Ale i one względnie szybko się kończą. Najpierw podchodzimy bez sztucznych ułatwień, a chwilę później stawiamy już kroki po łagodnym chodniku.

Jednakże zaraz znowu robi się niebezpiecznie. Z pomocą kolejnej klamry osiągamy półkę, a dalej idziemy, trzymając się łąńcucha i ściany. Zaraz będzie bardzo ciasno! Ale bez paniki, jeżeli łańcuch nie wyślizguje nam się z rąk, to nie może się stać nic złego. Przez moment trawersujemy, szybko jednak szlak zaczyna piąć się mocniej w górę.

Nagle robimy silny zakręt w prawo. Szybko odnajdujemy klamrę, za którą śmigamy po skalnych płytach. Uwaga, bo może być ślisko! Nie puszczajmy się łańcucha!

Mało wrażeń? Niebawem stajemy naprzeciwko ciekawego kominka. Z lewej łańcuchy, a z prawej pochylone ukośne skały. Także i tutaj trzeba przemyśleć każdy krok, tym bardziej, że w pewnym momencie znajdujemy się tuż przy urwisku.

Około 15 minut przed osiągnieciem upragnionej przełęczy pokonujemy ostatnią, ale chyba największą trudność, mianowicie prawie pionowę ścianę. Na szczęście z łańcuchem nie jest to zadanie niewykonalne. Radzę jednak pomyśleć kilka razy, gdzie włożyć nogę, gdyż za nami przepaść. Nie polecam wchodzić również w śliskim obuwiu, ponieważ ta przeszkoda wymaga od większości z nas pochyłego ułożenia stopy przy pierwszym kroku. Co innego osoby z bardzo długimi nogami.

Z przełęczy wspaniale widoczne tatrzańskie szczyty, choćby Walentkowy Wierch, Mały Kozi Wierch, Gerlach czy Mięguszowieckie Szczyty; jak na dłoni Zadni Staw Polski. Dalej można udać się na Świnicę lub Kozią Przełęcz albo zejść tą samą drogą lub niebieskim szlakiem do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Trasę poleca
naTatry.pl - Twoje spojrzenie na Tatry

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.