Na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby.

Dodano 10 marca 2012 przez Garmin
Na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby.
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

7413
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 10,6 km
 • Czas trwania: 3 h 39 min
 • Średnia prędkość: 2,91 km/h
 • Przewyższenie: 454,12 m
 • Suma podejść: 522,93 m
 • Suma zejść: 479,92 m
 • Data: 8 marca 2012
 • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Szklarska Poręba
58968
dojście do schroniska
58969
droga w kierunku Zwaliska
58970
Zakret śmierci
58971
widok z Zakretu śmierci
58972
widok w kierunku Szrenicy
58973
droga w kierunku Zakrętu Śmierci
58974
widać schronisko
58975
Szklarska Poręba początek szlaku
58976
wewnatrz schroniska
58977
skały na Zakręcie Śmierci
58978
pod górę w stronę Wysokiego kamienia
W nocy pogoda załamała się i rano padał drobny śnieg. Dzisiejszy plan do wejście na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby.
Auto zostawiam na parkingu w centrum miasta koło Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie. Obok jest informacja turystyczna więc wstępuje tam po pieczątkę. Pytam przy okazji o dojście na Wysoki Kamień. Pani w informacji jest jednak nie zorientowana . Ruszam więc czerwonym szlakiem turystycznym w kierunku dworca PKP a następnie pod wiaduktem zgodnie ze znakami czerwonymi ostro skręcam w lewo. Od tej pory droga wiedzie praktycznie cały czas ostro pod górę. Ktoś szedł przede mną co widać po śladach na świeżym śniegu. Pomimo ,że pokrywa śnieżna sięga miejscami powyżej jednego metra idzie się dobrze ponieważ wierzchnia pokrywa śniegu jest zmrożona i twarda. Widać ,że wcześniej ktoś brnął w śniegu zapadając się co najmniej po kolana.
Po około 70 minutach z mgły wyłania się zarys schroniska na Wysokim Kamieniu. Na szczycie wieje dość silny wiatr i tak naprawdę niewiele widać. A jest to jedno z piękniejszych miejsc w Sudetach .Roztacza się stąd widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie , Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie , Kotlinę Jeleniogórską.
Ujrzeć można Szklarską Porębę , Jelenią Górę , Świeradów Zdrój , Gryfów , Zgorzelec, Bolesławiec , Legnicę .
Na szczycie znajdują się malownicze i tajemnicze skałki .
Pomimo ,że do na szczycie jest jeszcze dużo śniegu , schronisko otwarte jakieś 1.5 roku temu jest czynne. W środku jest tylko właściciel , który przed chwila rozpalił w piecu kaflowym. Wewnątrz jest zimno ale mimo wszystko przyjemnie. Dla rozgrzania kupuję gorącą czekoladę i kawałek ciasta z jabłkami / 12 zł/ . Właściciel zwierza się ,że zima panuje tu niewielki ruch , przede mną była tu jakaś Czeszka na biegówkach i turysta z Polski. W lecie ruch jest znacznie większy.
Korzystając z ciepła bijącego od pieca osuszam koszulkę termoaktywną i ruszam żółtym szlakiem w kierunku Zakrętu Śmierci. Droga jak jest uczęszczana przez turystów , ale przy dodatnich temperaturach może być problem z dojściem do schroniska przy zapadającym się śniegu.
Z Zakrętu śmierci asfaltową drogą podążam w kierunku centrum miasta . Pada już deszcz ze śniegiem , czas wracać .
Pomimo mgły i dość trudnych warunkach to była udana wycieczka. W słoneczny dzień trudy marszu wynagrodzą przepiekane widoki a i w schronisko jest godne uwagi.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej zazaczone szlaki, wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Wasza ocena: 5.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.