Na Stóg Izerski

Dodano 6 lipca 2011 przez plik GPX
Na Stóg Izerski
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4097
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

14936
Schronisko na Stogu
14937
Były DW Prpmień
14938
Droga w Góry Izerskie
14939
droga w kierunku Hutniczej
14940
gondolki
14941
hala izerska
14942
Hutnicza 12
14943
Jeszcze widoczne zniszczenia
14944
posiłek
14945
rozdroże
14946
Rozdroże pod Kopą
14947
Schronisko na Stogu17
14948
taki pejzarz
14949
Torfowiska
14950
W kierunku Hali Izerskiej
Hala Izerska krajobrazem i warunkami klimatycznymi przypomina pustkowia Norwegii. Przyrodniczo jest skarbem Sudetów. Poszukiwaczom minerałów zaś wciąż rozbudza wyobraźnię.

Izerska Hala to szerokie obniżenie w dolinie Izery (ok. 870 m n.p.m.) przy dzisiejszej granicy z Czechami po drugiej stronie Wysokiego Grzbietu. Od średniowiecza rejon ten penetrowali Walończycy, znajdując w korycie rzeki złoto, rubiny, izeryny i wiele innych minerałów wypłukanych z gór. Były to także tereny sporne Schaffgotschów z Gryfa i Wallensteinów z Frydlantu; konflikt zakończył się dopiero w poł. XIX w. Jest to jeden z najcenniejszych i najbardziej dzikich obszarów Sudetów pod względem przyrodniczym. Warto jednakże wiedzieć, iż na początku XX w. omalże nie zrealizowano w pobliżu szalonego pomysłu budowy wielkiej zapory.

Prawdziwym klejnotem Izerskiej Hali są wielkie torfowiska wysokie porośnięte bagienną roślinnością (sosna błotna, brzoza karłowata, kosodrzewina itp.). Przylatują tu orły, spotyka się też jedyne w Polsce żurawie mieszkające w górach. Po stronie polskiej chroni się jedynie obszar 40 ha, nie obejmujący np. Izerskiego Bagna i granicznej Doliny Izery. Po czeskiej - Dolina Izery razem z torfowiskami chroniona jest w wielkich parkach, zaliczanych do systemu światowych rezerwatów biosfery.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej zazaczone szlaki, wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka...

Mapa Górne Łużyce
Górne Łużyce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Aktualizowana w terenie turystyczna mapa Górnych Łużyc obejmująca styk granic Polski, Czech i Niemiec - będący częścią historycznych Górnych Łużyc. Mapa zawiera aktualne przebiegi szlaków rowerowych oraz pieszych.

Mapa Góry Izerskie
Góry Izerskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje czeską część Góry Izerskich, malowniczego pasma Sudetów rozciągającego się na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Region znany jest jako ważny ośrodek sportów zimowych - w tym narciarstwa biegowego. Na Polanie Jakuszyckiej odbywa się...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0