Na Stóg Izerski

Dodano 6 lipca 2011 przez plik GPX
Na Stóg Izerski
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4097
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

14936
Schronisko na Stogu
14937
Były DW Prpmień
14938
Droga w Góry Izerskie
14939
droga w kierunku Hutniczej
14940
gondolki
14941
hala izerska
14942
Hutnicza 12
14943
Jeszcze widoczne zniszczenia
14944
posiłek
14945
rozdroże
14946
Rozdroże pod Kopą
14947
Schronisko na Stogu17
14948
taki pejzarz
14949
Torfowiska
14950
W kierunku Hali Izerskiej
Hala Izerska krajobrazem i warunkami klimatycznymi przypomina pustkowia Norwegii. Przyrodniczo jest skarbem Sudetów. Poszukiwaczom minerałów zaś wciąż rozbudza wyobraźnię.

Izerska Hala to szerokie obniżenie w dolinie Izery (ok. 870 m n.p.m.) przy dzisiejszej granicy z Czechami po drugiej stronie Wysokiego Grzbietu. Od średniowiecza rejon ten penetrowali Walończycy, znajdując w korycie rzeki złoto, rubiny, izeryny i wiele innych minerałów wypłukanych z gór. Były to także tereny sporne Schaffgotschów z Gryfa i Wallensteinów z Frydlantu; konflikt zakończył się dopiero w poł. XIX w. Jest to jeden z najcenniejszych i najbardziej dzikich obszarów Sudetów pod względem przyrodniczym. Warto jednakże wiedzieć, iż na początku XX w. omalże nie zrealizowano w pobliżu szalonego pomysłu budowy wielkiej zapory.

Prawdziwym klejnotem Izerskiej Hali są wielkie torfowiska wysokie porośnięte bagienną roślinnością (sosna błotna, brzoza karłowata, kosodrzewina itp.). Przylatują tu orły, spotyka się też jedyne w Polsce żurawie mieszkające w górach. Po stronie polskiej chroni się jedynie obszar 40 ha, nie obejmujący np. Izerskiego Bagna i granicznej Doliny Izery. Po czeskiej - Dolina Izery razem z torfowiskami chroniona jest w wielkich parkach, zaliczanych do systemu światowych rezerwatów biosfery.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.