Na Śnieżnik

Dodano 18 lipca 2014 przez aplikację Android
Na Śnieżnik
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

45676
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 20,0 km
  • Czas trwania: 7 h 23 min
  • Średnia prędkość: 2,7 km/h
  • Przewyższenie: 852 m
  • Suma podejść: 1 243 m
  • Suma zejść: 1 296 m
  • Data: 18 lipca 2014
  • Lokalizacja: Międzygórze
261248
Na szlaku
261249
Schronisko pod Śnieżnikiem
Znajduje się na wysokości 1218 m. n. p. m. Zostało otwarte w 1871r., a jego fundatorką była królewna Marianna Orańska. Nosi imię Zbigniewa Adama Fastnachta (1942-2001), samodzielnie prowadzącego schronisko od 1983r. To za jego sprawą obiekt doczekał się gruntownej modernizacji w latach 80-tych XX-wieku ( w tym elektryfikacji). To on ufundował również tablicę pamiątkową ku cczi Marianny Orańskiej.
261250
Śnieżnik
z pozostałościami po wieży widokowej
261251
Źródło Morawy po czeskiej stronie
261252
Zejście trasą wykorzystywaną zimą do narciarstwa biegowego
261255
Rozdroże szlaków niebieskiego i zielonego
261256
Końcowy fragment marszruty ulicą Sanatoryjną
262909
Sanatorium "Gigant"
zostało wybudowane w latach 1882-1883. Obecnie pełni funkcję domu wczasowego.
262910
Chwila relaksu przed stromym podejściem
262911
Stokówka
262912
Schronisko z bliższej perspektywy
262913
Rozdroże
262914
Na parkingu
262915
"Wilczy Dół"
262916
Wodospad Wilczki
Jego wysokość wynosi 22 metry. Przed wielką powodzią z 1997r. woda spadała z wysokości o 5 metrów wyższej, ze stucznie wykonanego w początkach XIX wieku progu.
Wyruszamy z Międzygórza urokliwego kurortu ukrytego w cieniu Masywu Śnieżnika. O klimatyczności tej miejscowości decyduje również znaczna ilość drewnianych budynków reprezentujących styl tyrolski. Najbardziej znanym z nich jest potężny gmach sanatorium "Gigant" obok którego parkujemy naszego Peugeota. Wybieramy wędrówkę szlakiem czerwonym prowadzącym początkowo, łagodnie do góry wzdłuż doliny Wilczki. Po jej opuszczeniu czeka nas krótki odcinek stromizny. Rozpoczynamy wspinaczkę na zbocza Średniaka. Następnie przez chwilę podążamy szeroką stokówką, aby odbić z niej na drogę prowadzącą bezpośredni do schroniska na Hali Śnieżnickiej. Odcinek ten przybiera w dalszej fazie postać wąskiej ścieżki (perci), która w końcowej części, pnąc się w górę po odkrytej łące osiąga podwoje schroniska. Tutaj robimy sobie obowiązkową przerwę. Ze schroniska na kopułę szczytową Śnieżnika pozostaje tylko 45 minut marszruty. Wędrujemy tym razem pośród licznego grona piechurów (pojawiają się nawet rowerzyści) szeroką, kamienistą drogą prowadzącą delikatnie pod górę, wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Sam szczyt, jak już wspomniałem ma postać kopuły szczytowej. Najlepiej obejść ją dookoła aby doświadczyć panoram widokowych. Pośrodku szczytu znajduje się skalne rumowisko będące pozostałością po wieży widokowej, jaka się tutaj znajdowała. Powstała w latach 1895-1899 z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego i funkcjonowała do 1973r., kiedy to zniszczono ją pod pretekstem złego stanu technicznego. Zanim opuścimy definitywnie szczyt Śnieżnika, schodzimy na chwilę na czeską stronę do pobliskich źródeł rzeki Morawy. Po powrocie do schroniska wybieramy szeroki gościniec przez Przełęcz Śnieżnicką, jako wariant zejścia do Międzygórza. W okresie zimowym droga ta pełni funkcję nartostrady. Jak dla potrzeb turysty pieszego jest jednak nazbyt szeroka i nasłoneczniona. Bez żalu zmieniamy więc znaki niebieskie na zielone i przyjemniejszym traktem ocienianym przez las, a w końcowej części prowadzącym przez Górę Parkową schodzimy do ulicy Sanatoryjnej wprost pod nasz samochód. Cały odcinek zejściowy ze Śnieżnika jest łatwy do pokonania prowadząc cały czas łagodnie w dół. Tym samym podejście od strony ulicy Sanatoryjnej jest niewątpliwie łatwiejszym wariantem wędrówki w górę od szlaku czerwonego ale równocześnie mniej ciekawym. Zanim opuścimy urokliwe Międzygórze odwiedzamy jeszcze drugi co do wysokości w polskich Sudetach wodospad Wilczki, otoczony imponującymi skalnymi ścianami.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta