Na Rysy znad Morskiego Oka

Dodano 8 czerwca 2013 przez rysowanie
Na Rysy znad Morskiego Oka
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

23070
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 5.3
 • Dystans: 3,9 km
 • Przewyższenie: 953,8 m
 • Suma podejść: 957,33 m
 • Suma zejść: 4,53 m
 • Data: 25 czerwca 2013
 • Lokalizacja: Słowacja, Prešovský, Javorina
113234
rysy22
Wyprawę zaczynamy, schodząc po schodach od schroniska przy Morskim Oku zgodnie z czerwonym szlakiem, po czym ruszamy w lewo. Minutę później przechodzimy przez mostek na Rybim Potoku. Dalej ochoczo maszerujemy wygodną i dość szeroką ścieżką wzdłuż największego stawu Tatr. Kiedy dojdziemy pod Wielki Piarg, ujrzymy drogowskaz. W prawo odbija szlak okrążający Morskie Oko od zachodu, zaś w lewo w stronę naszego celu (oba są czerwone).

Po chwili rozpoczynamy podejście, które wprawdzie nie trwa zbyt długo (trochę ponad 20 min), aczkolwiek może okazać się wyjątkowo ciężkie. Należy także uważać, gdyż wchodzimy po kamiennych płytach, które mogą czasem być śliskie. Warto niekiedy odwrócić się w stronę Morskiego Oka: piękna panorama lasu świerkowo-limbowego. Szlak biegnie prawie cały czas prosto, dopiero na wysokości Szerokiego Piargu zakręca w lewo. W międzyczasie mijamy Czarnostawiańską Siklawę - nieduży wodospad.

Czarny Staw pod Rysami obchodzimy z lewej strony, co trwa nieco ponad 10 minut. Następnie rozpoczynamy stosunkowo łatwe, ale jednak żmudne i wytężone podejście. Idziemy po solidnych kamiennych schodach. Szlak często zakręca. Pół godziny później stajemy przy charakterystycznym głazie, skąd wybornie widać m.in. Czarny Staw, Kazalnicę, Morskie Oko i część Doliny Rybiego Potoku. Następnie wędrujemy Długim Piargiem około 20 minut, po czym osiągamy Bulę pod Rysami (2054 m n.p.m.), gdzie wielu turystów relaksuje się i wypoczywa. Nic dziwnego, przed nimi jeszcze godzinne wchodzenie na sam szczyt po łańcuchach. Bula jest niemal płaska i trawiasta (później na szlaku już tylko skały i kamienie).

Reszta opisu i galeria zdjęć ze szlaku na natatry.pl
Trasę poleca
naTatry.pl - Twoje spojrzenie na Tatry

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Zimą pod Tatrami
Zimą pod Tatrami - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe,...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Zakopane

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Reading Małopolska - szlak Stanisława Lema | Autor zdjęcia: Szlaki_Malopolski
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
5 października 2015 JJ_Active napisał:
:)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0