Na Chatkę na Pietraszonce

Dodano 10 marca 2018 przez plik GPX
Na Chatkę na Pietraszonce
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

118174
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

683352
Chatka AKT
Chatka AKT na Pietraszonce – studenckie schronisko turystyczne (chatka studencka, schron turystyczny) prowadzone przez Akademicki Klub Turystyczny Watra z Gliwic, położone na polanach przysiółka Pietraszonka, a dokładnie w jego wschodniej części zwanej Szałasami, w Beskidzie Śląskim, na południe od Baraniej Góry. Terytorialnie należy do Istebnej (przysiółek Pietraszonka występuje na mapach także jako "Pietroszonka").
683353
Widoczki
683354
Drewniany Kościół na Stecówce
Pochodził z 1957 roku. Kościół ten został wzniesiony na malowniczym górzystym terenie. Miejsce to ma upamiętnić objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie miały miejsce w 1917 roku w portugalskiej miejscowości Fatima. Kościółek budowali mieszkańcy okolicznych przysiółków: Stecówki, Leszczyny, Pietroszonki, Skały, Łączyny, Filipionki, Murzynki i Mlaskawki. W grudniu 2013 r. uległ zniszczeniu przez pożar. Od sierpnia 2014 r. do listopada 2016 r. trwała jego odbudowa. Pierwsza Msza św. w nowym kościele została odprawiona 27 XI 2016 r.
683355
Rezydencja Prezydenta RP Zamek Górny
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle – modernistyczny pałac w Wiśle, wzniesiony w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego; w latach 1931–1952 i od 2002 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
683356
Rezydencja Prezydenta RP Zamek Dolny
683357
Zapora w Wiśle
Pod koniec lat sześćdziesiątych postanowiono spiętrzyć wody obydwu Wisełek, tak aby powstały zbiornik był rezerwą wody pitnej dla coraz liczniejszych ośrodków wczasowych. Budowa zapory trwała 5 lat. W 1973 roku nastąpiło pierwsze napełnienie zbiornika. Obecnie zapora, ma wysokość 30 m, powierzchnia zbiornika wynosi 30 ha zaś jego pojemność 4.941.000 m3.

Zbiornik prócz swych funkcjonalnych właściwości, stał się malowniczym elementem krajobrazu beskidzkiego (polecamy na romantyczne wieczorne spacery - zapora jest oświetlona!). Ponieważ jezioro jest zbiornikiem wody pitnej, dlatego w jeziorze nie wolno się kąpać, ani też uprawiać sportów wodnych.
683358
Wisła centrum
683359
Sklep spożywczy
Sklep
683360
Wąski przejazd
Uwaga w tym miejscu ścieżka jest bardzo wąska. Dodatkową przeszkodą są schody
683361
Rynek w Żorach
Bardzo miłe miejsce na postój. Można odpocząć na ciekawych leżaczkach
Całodzienna wycieczka z Gliwic do Chatki Studenckiej na Pietraszonce prowadzonej przez AKT WATRA.
Trasa poprowadzona w większości mniej ruchliwymi drogami. Od miejscowości Drogomyśl ścieżką rowerową wzdłuż Wisły.
Z Wisły wybrałem opcję wjazdu na Kubalonkę przez rezydencję Prezydenta.
Trasa łatwa do momentu podjazdów :) Podjazd od zapory na Pietraszonkę może dać w kość, szczególnie jak mamy sakwy na rowerze. Ale zjazd następnego dnia rekompensuje wszystko.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Beskid Śląski
Beskid Śląski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane...

Mapa Beskid Śląski - dla wymagających
Beskid Śląski - dla wymagających - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.