Mszana Dolna-Czarny Dział-Ćwilin-Jurków (odcinek G.S.B.W.)

Dodano 3 stycznia 2019 przez plik GPX
Mszana Dolna-Czarny Dział-Ćwilin-Jurków (odcinek G.S.B.W.)
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

138770
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.8
 • Dystans: 14,6 km
 • Czas trwania: 5 h 3 min
 • Średnia prędkość: 2,88 km/h
 • Przewyższenie: 683,69 m
 • Suma podejść: 1 119,92 m
 • Suma zejść: 1 021,75 m
 • Data: 15 października 2018
 • Lokalizacja: Mszana Dolna
786692
Mszana Dolna.
Naprzeciwko Galerii Handlowej (Tesco) przy ul. Starowiejskiej. Vis a vis miejsca odjazdu busów znajduje się tablica informacyjna szlaków turystycznych. Stąd ruszam na Ćwilin żółtym szlakiem, który w tym miejscu ma swój początek.
786693
Mszana Dolna.
Drzewo obok tablic informujących o szlakach a na nim dwa początki (lub końce) szlaków. Czarny do Rabki-Zdroju oraz żółty na Ćwilin przez Czarny Dział, którym szedłem.
786694
Widoki za plecami.
Szlak wiedzie przez łąki i pola na obrzeżach Mszany Dolnej. Za plecami widok na Luboń Wielki i Szczebel (od lewej).
786695
Żółtym szlakiem.
Skrajem lasu, przyjemnie na Czarny Dział.
786696
Czarny Dział (673 m n.p.m.)
Czarny Dział – wzniesienie tworzące niski kilkukilometrowy grzbiet między Ćwilinem, a Grunwaldem.
786697
Czarny Dział (673 m n.p.m.)
Stoki zajmują pola uprawne, sam grzbiet zalesiony za wyjątkiem rozległej podszczytowej polany na południowym stoku sięgającej od samego szczytu do dna doliny Łostówki. Z polany piękne widoki na Gorce i bliższe szczyty Beskidu Wyspowego.
786698
Podejście na Ćwilin.
Ostatnie podejście na Polanę Michurową jest kamieniste i mozolne.
786699
Za plecami...
Obracając się za siebie widok zapiera dech w piersi. Na pierwszym planie Lubogoszcz po prawej, w środku Szczebel a po lewej Luboń Wielki.
786700
Polana Michurowa.
Polana Michurowa jedna z większych w Beskidzie Wyspowym, znajduje się na samym szczycie Ćwilina. W zachodniej części polany Michurowej znajduje się pomnik ku czci Jana Pawła II. Obok, na drzewie zawieszona jest ludowa rzeźba Jezusa Frasobliwego z wierszem oraz napisem: „Kapliczkę wzniesioną w 1941 r. przez J. Schnaydra i A. Millera odnowił we wrześniu 1969 r. za bacowania gazdy Kołodzieja z Wilczyc Walery Krawczyński z synami”. Jak czytamy na stronach „Odkryj Beskid Wyspowy” kapliczkę wystawiono ku pamięci A. Schnaydra, który zginął w trakcie hitlerowskiej akcji przeciwko partyzantom. .Jest też polowy ołtarz, który ustawiono w 2000 r. z okazji obchodów Roku Milenijnego.
786701
Ćwilin (1072m n.p.m.).
Ćwilin (1072 m) drugi, po Mogielicy, co do wysokości szczyt w Beskidzie Wyspowym. Jego nazwa wywodzi się z języka niemieckiego: Zwilling (bliźniak – sąsiedniej Śnieżnicy) i została nadana w XIV w. przez osadników niemieckich, którzy zamieszkiwali Tymbark i Jurków. Odwiedzający Ćwilin zgodnie potwierdzają, że ze szczytu rozciąga się jeden z piękniejszych widoków co sam potwierdzam.
786702
Ćwilin (1072m n.p.m.).
Według popularnej opinii to właśnie na Ćwilinie Kazimierz Sosnowski widząc rano wyłaniające się z mgły okoliczne szczyty sformułował nazwę „Beskid Wyspowy”. Przy dobrej pogodzie wspaniale widać cały Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce, Babią Górę, Tatry, Wielką Fatrę. Na szczycie postawiono kilka stołów i ław dla turystów, jest też duża mapa Beskidu Wyspowego.
786703
Niebieskim szlakiem do Jurkowa.
Z Ćwilina postanowiłem zejść niebieskim szlakiem do Jurkowa. Jako że mamy poniedziałek nie powinno być problemu z transportem publicznym do Mszany Dolnej, gdzie zostawiłem auto. Zejście miejscami strome i kamieniste.
786704
Jurków.
Po wyjściu z lasu widać górujący Łopień.
786705
Jurków.
Łopień po swojej prawej ma towarzystwo, czyli widoczną na fotce Mogielicę. Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.
Kolejny etap Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Tym razem odcinek z Mszany Dolnej przez Czarny Dział, Ćwilin do Jurkowa. Coraz mocniej pozostaje w przekonaniu, że Beskid Wyspowy jest najbardziej urokliwy. Ta trasa długo pozostanie w mojej pamięci a Ćwilin odwiedzę kiedyś ponownie. Duża część trasy prowadzi otwartą przestrzenią: skraj lasu, pola, łąki, polany itp. Taki charakter szlaku owocuje w piękne widoki przy odpowiedniej pogodzie, a ja taką właśnie miałem. Co mnie zaskoczyło przy tak pięknej jesiennej pogodzie ??? Byłem na szlaku sam. Parę z małym dzieckiem spotkałem dopiero na szczycie Ćwilina. Do rzeczy. Żółty szlak na Ćwilin rozpoczyna się w Mszanie Dolnej przy Galerii Handlowej naprzeciwko stanowisk komunikacji publicznej. Bez problemu można tu dojechać busem z Krakowa, który często kursuje. Jest tu też obszerny parking. Tablica z żółtym szlakiem wskazuje 4 godz. drogi na Ćwilin, więc w drogę. Kilka ruchliwych ulic i za urzędem miasta w prawo, wzdłuż rzeki Mszanki. Po około 1 km szlak odbija w lewo, pnąc się wśród zabudowań i dalej między łąki i pola spokojnie w górę. Chwilami na krótko tonie w lesie. Pierwsze wzniesienie to Czarny Dział. Na miejscu grill, stolik z ławeczkami, idealne miejsce na odpoczynek. Północna i zachodnia strona zalesiona bez widoków. Stąd jakieś 2 km do podejścia bardziej wymagającego na Ćwilin. Podejście biegnie lasem, górna część przed Polaną Michurową kamienista. Trudności wynagradzają nam cudne widoki. Na Polanie Michurowej kolejny grill, stolik z ławeczkami a na prawo, 100 m poniżej Pomnik ku czci Jana Pawła II, ołtarz polowy i kapliczka. Kilkaset metrów wyżej jest i Ćwilin. Widok ze szczytu obłędny. Kolejne stoliki i ławeczki, tablica z mapą. Tu można zaplanować dłuższy postój i cieszyć się widokami. Na zejście wybrałem niebieski szlak do Jurkowa. Aż po same łąki Jurkowa biegnie lasem, stromo opadając w dół. Po wyjściu z lasu przed nami widok na Łopień i Mogielicę górujące nad Jurkowem. Z Ćwilina do centrum Jurkowa mamy około 4 km (1 godz. w dół). Przy przystanku obszerny parking, sklep a niedaleko kościół. Stąd bez problemu dojechałem busem do Mszany Dolnej. Po godz. 16:00 może być problem. Nie znalazłem rozpiski busów po godz. 16:00, więc lepiej sprawdzić planując późniejszy powrót busem. Cała trasa naprawdę fajna, widokowa i technicznie nie sprawia problemów. Całość zajęła mi 5 godzin z małym haczykiem (14 km) wraz z postojami. Szedłem sam, więc towarzystwo np. dzieci pewnie trochę wydłuży czas przejścia. Ogólnie trasę polecam, a chętnym, by ją przejść życzę słonecznej pogody na szlaku :-)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Mszana Dolna
Mszana Dolna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa gminy Mszana Dolna obejmuje obszar zamknięty przez Rabkę-Zdrój na zachodzie, Jurków na wschodzie, Pcim na północy oraz przedmieścia Nowego Targu na południu. Na mapie znalazł się spory fragment Gorczańskiego Parku Narodowego, zostały tu...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0