Mszana Dolna-Czarny Dział-Ćwilin-Jurków (odcinek G.S.B.W.)

Dodano 3 stycznia 2019 przez plik GPX
Mszana Dolna-Czarny Dział-Ćwilin-Jurków (odcinek G.S.B.W.)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

138770
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 14,6 km
  • Czas trwania: 5 h 3 min
  • Średnia prędkość: 2,88 km/h
  • Przewyższenie: 683,69 m
  • Suma podejść: 1 119,92 m
  • Suma zejść: 1 021,75 m
  • Data: 15 października 2018
  • Lokalizacja: Mszana Dolna
786692
Mszana Dolna.
Naprzeciwko Galerii Handlowej (Tesco) przy ul. Starowiejskiej. Vis a vis miejsca odjazdu busów znajduje się tablica informacyjna szlaków turystycznych. Stąd ruszam na Ćwilin żółtym szlakiem, który w tym miejscu ma swój początek.
786693
Mszana Dolna.
Drzewo obok tablic informujących o szlakach a na nim dwa początki (lub końce) szlaków. Czarny do Rabki-Zdroju oraz żółty na Ćwilin przez Czarny Dział, którym szedłem.
786694
Widoki za plecami.
Szlak wiedzie przez łąki i pola na obrzeżach Mszany Dolnej. Za plecami widok na Luboń Wielki i Szczebel (od lewej).
786695
Żółtym szlakiem.
Skrajem lasu, przyjemnie na Czarny Dział.
786696
Czarny Dział (673 m n.p.m.)
Czarny Dział – wzniesienie tworzące niski kilkukilometrowy grzbiet między Ćwilinem, a Grunwaldem.
786697
Czarny Dział (673 m n.p.m.)
Stoki zajmują pola uprawne, sam grzbiet zalesiony za wyjątkiem rozległej podszczytowej polany na południowym stoku sięgającej od samego szczytu do dna doliny Łostówki. Z polany piękne widoki na Gorce i bliższe szczyty Beskidu Wyspowego.
786698
Podejście na Ćwilin.
Ostatnie podejście na Polanę Michurową jest kamieniste i mozolne.
786699
Za plecami...
Obracając się za siebie widok zapiera dech w piersi. Na pierwszym planie Lubogoszcz po prawej, w środku Szczebel a po lewej Luboń Wielki.
786700
Polana Michurowa.
Polana Michurowa jedna z większych w Beskidzie Wyspowym, znajduje się na samym szczycie Ćwilina. W zachodniej części polany Michurowej znajduje się pomnik ku czci Jana Pawła II. Obok, na drzewie zawieszona jest ludowa rzeźba Jezusa Frasobliwego z wierszem oraz napisem: „Kapliczkę wzniesioną w 1941 r. przez J. Schnaydra i A. Millera odnowił we wrześniu 1969 r. za bacowania gazdy Kołodzieja z Wilczyc Walery Krawczyński z synami”. Jak czytamy na stronach „Odkryj Beskid Wyspowy” kapliczkę wystawiono ku pamięci A. Schnaydra, który zginął w trakcie hitlerowskiej akcji przeciwko partyzantom. .Jest też polowy ołtarz, który ustawiono w 2000 r. z okazji obchodów Roku Milenijnego.
786701
Ćwilin (1072m n.p.m.).
Ćwilin (1072 m) drugi, po Mogielicy, co do wysokości szczyt w Beskidzie Wyspowym. Jego nazwa wywodzi się z języka niemieckiego: Zwilling (bliźniak – sąsiedniej Śnieżnicy) i została nadana w XIV w. przez osadników niemieckich, którzy zamieszkiwali Tymbark i Jurków. Odwiedzający Ćwilin zgodnie potwierdzają, że ze szczytu rozciąga się jeden z piękniejszych widoków co sam potwierdzam.
786702
Ćwilin (1072m n.p.m.).
Według popularnej opinii to właśnie na Ćwilinie Kazimierz Sosnowski widząc rano wyłaniające się z mgły okoliczne szczyty sformułował nazwę „Beskid Wyspowy”. Przy dobrej pogodzie wspaniale widać cały Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce, Babią Górę, Tatry, Wielką Fatrę. Na szczycie postawiono kilka stołów i ław dla turystów, jest też duża mapa Beskidu Wyspowego.
786703
Niebieskim szlakiem do Jurkowa.
Z Ćwilina postanowiłem zejść niebieskim szlakiem do Jurkowa. Jako że mamy poniedziałek nie powinno być problemu z transportem publicznym do Mszany Dolnej, gdzie zostawiłem auto. Zejście miejscami strome i kamieniste.
786704
Jurków.
Po wyjściu z lasu widać górujący Łopień.
786705
Jurków.
Łopień po swojej prawej ma towarzystwo, czyli widoczną na fotce Mogielicę. Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.
Kolejny etap Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Tym razem odcinek z Mszany Dolnej przez Czarny Dział, Ćwilin do Jurkowa. Coraz mocniej pozostaje w przekonaniu, że Beskid Wyspowy jest najbardziej urokliwy. Ta trasa długo pozostanie w mojej pamięci a Ćwilin odwiedzę kiedyś ponownie. Duża część trasy prowadzi otwartą przestrzenią: skraj lasu, pola, łąki, polany itp. Taki charakter szlaku owocuje w piękne widoki przy odpowiedniej pogodzie, a ja taką właśnie miałem. Co mnie zaskoczyło przy tak pięknej jesiennej pogodzie ??? Byłem na szlaku sam. Parę z małym dzieckiem spotkałem dopiero na szczycie Ćwilina. Do rzeczy. Żółty szlak na Ćwilin rozpoczyna się w Mszanie Dolnej przy Galerii Handlowej naprzeciwko stanowisk komunikacji publicznej. Bez problemu można tu dojechać busem z Krakowa, który często kursuje. Jest tu też obszerny parking. Tablica z żółtym szlakiem wskazuje 4 godz. drogi na Ćwilin, więc w drogę. Kilka ruchliwych ulic i za urzędem miasta w prawo, wzdłuż rzeki Mszanki. Po około 1 km szlak odbija w lewo, pnąc się wśród zabudowań i dalej między łąki i pola spokojnie w górę. Chwilami na krótko tonie w lesie. Pierwsze wzniesienie to Czarny Dział. Na miejscu grill, stolik z ławeczkami, idealne miejsce na odpoczynek. Północna i zachodnia strona zalesiona bez widoków. Stąd jakieś 2 km do podejścia bardziej wymagającego na Ćwilin. Podejście biegnie lasem, górna część przed Polaną Michurową kamienista. Trudności wynagradzają nam cudne widoki. Na Polanie Michurowej kolejny grill, stolik z ławeczkami a na prawo, 100 m poniżej Pomnik ku czci Jana Pawła II, ołtarz polowy i kapliczka. Kilkaset metrów wyżej jest i Ćwilin. Widok ze szczytu obłędny. Kolejne stoliki i ławeczki, tablica z mapą. Tu można zaplanować dłuższy postój i cieszyć się widokami. Na zejście wybrałem niebieski szlak do Jurkowa. Aż po same łąki Jurkowa biegnie lasem, stromo opadając w dół. Po wyjściu z lasu przed nami widok na Łopień i Mogielicę górujące nad Jurkowem. Z Ćwilina do centrum Jurkowa mamy około 4 km (1 godz. w dół). Przy przystanku obszerny parking, sklep a niedaleko kościół. Stąd bez problemu dojechałem busem do Mszany Dolnej. Po godz. 16:00 może być problem. Nie znalazłem rozpiski busów po godz. 16:00, więc lepiej sprawdzić planując późniejszy powrót busem. Cała trasa naprawdę fajna, widokowa i technicznie nie sprawia problemów. Całość zajęła mi 5 godzin z małym haczykiem (14 km) wraz z postojami. Szedłem sam, więc towarzystwo np. dzieci pewnie trochę wydłuży czas przejścia. Ogólnie trasę polecam, a chętnym, by ją przejść życzę słonecznej pogody na szlaku :-)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.