Mototraska z Jankiem. Wkoło jeziora Lednica

Dodano 9 lipca 2020 przez aplikację Android
Mototraska z Jankiem. Wkoło jeziora Lednica
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

179679
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.3
  • Dystans: 32,2 km
  • Czas trwania: 2 h 35 min
  • Średnia prędkość: 12,4 km/h
  • Przewyższenie: 33,04 m
  • Suma podejść: 260,72 m
  • Suma zejść: 258,71 m
  • Data: 9 lipca 2020
  • Lokalizacja: Waliszewo, Ostrów Lednicki, Pola Lednickie
1022661
Na campingu
Pole namiotowe Mat'Mar.
Czyste łazienki. Ceny akceptowalne. Cisza spokój, dopóki nie najedzie się młodzieży. Daje radę nie nazekam
1022662
Kosciół p.w. Św. Marcina
Pierwszy kościół został ufundowany przed 1404 rokiem. Kolejną drewnianą świątynię wzniesiono w połowie XVIII wieku, spłonęła jednak sto lat później. Obecny, murowany kościół w stylu neogotyckim pochodzi 1856 roku. Jest to budowla składająca się z prostokątnej nawy, zamkniętej od wschodu wieloboczną apsydą. Od zachodu do bryły przylega czworoboczna wysoka wieża, zwieńczona ośmioboczną latarnią z krzyżem. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XIX wieku. Świątynię konsekrowano w 1937 roku.
1022663
Dziekanowice Pomnik
1022664
09_07_2020_13_39_07
1022665
Kapliczka św. Bennona
Benon urodził się w arystokratycznej rodzinie saskiej. Wykształcenie zdobywał u benedyktynów i w szkole katedralnej, po ukończeniu studiów wstąpił do benedyktynów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1040 i wkrótce został wybrany opatem. Za sugestią cesarza Henryka IV, metropolita Magdeburga ustanowił go biskupem miśnieńskim. rozwinął działalność misyjną pośród plemion zamieszkujących na wschód od Łaby przyjęło się by nazwać Świętego Benona apostołem Wendów
1022666
Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki – największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, położona w jego południowej części, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski[1]. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. 16 września 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii[2]
1022667
Ostrów Lednicki
Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego między Poznaniem a Gnieznem), zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem).
1022668
Ostrów Lednicki
Pierwsze źródła pisane dotyczące Ostrowa pochodzą z bulli papieża Innocentego II z 1136, poza tym kronika śląska z XIII w. podaje obszerne relacje o świetności wyspy, jednak historia ośrodka rozpoczęła się znacznie wcześniej. Wyspa była już zamieszkiwana w neolicie – młodszej epoce kamiennej, a więc wcześniej niż w 1800 r p.n.e.
1022669
Ostrów Lednicki
Kres świetności Ostrowa Lednickiego przyniósł najazd Brzetysława I Czeskiego w 1038, kiedy zniszczono mosty i spalono gród. Po tym wydarzeniu odbudowano kościół, a osadę otoczono nowym wałem drewniano-ziemnym (zachowanym do dziś) o wysokości dochodzącej do 9 m. Nigdy jednak wyspa nie odzyskała już dawnej funkcji i rangi, choć osadnictwo przetrwało do XIII–XIV wieku. Status głównego ośrodka władzy przejmują w tym rejonie Pobiedziska, gdzie m.in. znajduje się jeden z książęcych dworów. Później Ostrów Lednicki pełnił już tylko rolę cmentarza.
1022670
Ostrów Lednicki
Mury zachowały się w najwyższym fragmencie do wysokości 3 m, założona była na planie krzyża greckiego. W miejscu przecięcia się naw umieszczono cztery filary, każdy o przekroju ćwiartki koła, które wspierały centralnie usytuowaną wieżę i wydzielały wygodne obejście w ramionach krzyża. Wschodnią ścianę kaplicy zamykała apsyda ołtarzowa, a w zachodniej znajdowało się wejście do pałacu. W narożniku południowo-zachodnim zachował się głęboki otwór studni.
1022671
Ostrów Lednicki
Gród na Ostrowie Lednickim wzniesiono w południowej części wyspy. Otaczał go wał o konstrukcji drewniano-ziemnej długości około 500 m, dziś w najwyższym miejscu wysoki na 8 m (pierwotnie mógł sięgać 12 m). Do wzniesienia go wykorzystano drewno z powierzchni około 800-hektarowego lasu. Wyraźny przekop w północnej części wału stanowi miejsce lokalizacji dawnej bramy wjazdowej od strony podgrodzia. We wnętrzu grodziska znajdują się relikty dwóch budowli: pałacu z kaplicą (na południu) i kościoła grodowego (na północy).
1022672
Ostrów Lednicki
Status ośrodka władzy oraz jednego z sakralnych centrów państwa, potwierdzają liczne zabytki, m.in. bizantyjską staurotekę, grzebień z kości słoniowej, czy złoconą oprawę liturgicznej księgi, odkryte w sąsiedztwie kościoła czy pałacu. Towarzyszyło im szereg innych luksusowych dóbr (ze złota, srebra i półszlachetnych kamieni).

Zgromadzone na wyspie bogactwa materialne oraz funkcjonującą tu siedzibę panującego ochraniała liczna załoga wojskowa, której część uzbrojenia zachowała się w jeziornych wodach.
1201584
Ostrów Lednicki
1201585
Ostrów Lednicki
1201586
Ostrów Lednicki
Jezioro Lednickie
1201591
Ostrów Lednicki
Rycerze stalowi
1201592
Ostrów Lednicki
Przeprawa Promowa
1201593
Ostrów Lednicki
Polecamy wszystkim wybrać się do Ostrowa Lednickiego i zobaczyć gdzie tworzyła się Polska
1201594
Sklepik
z pysznymi drożdżówkami
1201595
Wiatrak na wzgórzu
Niestety nie dotarliśmy do materiałów źródłowych a tabliczka była dość daleko
1201596
Pola Lednickie
Pola Lednickie żyją przez cały rok. Jest tu wybudowany przez o. Jana Górę OP ośrodek duszpasterski zwany Domem św. Jana Pawła II, a w nim wiele pamiątek – papieskich i związanych z wydarzeniami na Lednicy.
1201597
Pola Lednickie
Serce naszego Domu stanowi przeszklona kaplica z widokiem na całe Pola Lednickie, z której widać replikę krzyża z Giewontu, stacje Drogi Krzyżowej, Bramę-Rybę, jezioro oraz grób Ojca Jana u stóp głazu upamiętniającego 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Kaplica dostępna jest o każdej porze dnia i nocy. W każdą sobotę o godz. 19.00 odprawiana jest tu msza święta.
1201598
Pola Lednickie.
Muszla św. Jakuba
1201599
Kończymy naszą wycieczkę.
Dobrze zaopatrzony sklep. Robimy zakupy na kolację.
1201600
Pole namiotowe
Wieczorami troszkę ciągnie od jeziora, ale jak w dzień jest duży skwar to wieczorna wilgotna bryza to dar niebios.
Mototraska. Wkoło jeziora Lednica to wyprawa ojca z synem pod namiot. Wyjazd ma także na celu pokazanie młodemu człowiekowi, gdzie powstawało Państwo Polskie, gdzie bije serce polskiego chrześcijaństwa, a także zarażenie go podróżami. Wszak większość z nas zaczynała wielką przygodę, z namiotem. Wybraliśmy pole namiotowe Mat'Mar ze względu na bardzo dobre położenie, a także dobre opinie.Czyste łazienki. Ceny akceptowalne. Cisza spokój, dopóki nie najedzie się młodzieży. Daje radę nie narzekamy.
Nasz namiot to taka salonka troszkę, 4+1. Miejsca sporo . Jedyny mankament to to że łazienki i kibelki są w pewnej odległości. Mogliśmy ustawić się bliżej, ale wtedy dalej od jeziora.
Dzisiaj w planach Ostrów lednicki. Super miejsce obowiązkowo do odwiedzenia i zwiedzenia. 3-4 godziny się zejdzie. Po drodze koniecznie obejrzyjcie figurę na rozstaju świętego Benona. Rzadko widywana w innych rejonach Polski.
Po zwiedzaniu Ostrowa Lednickiego obowiązkowo wpadnijcie na Pola Lednickie. Kończy mi się ramka więc zapodaję linka https://www.lednica2000.pl/pola-lednickie-2/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JanTurysta
20 lipca 2021 JanTurysta napisał:
Trochę zazdroszczę. Kolebka polskości
Jhonathan
31 maja 2021 Jhonathan napisał:
Polecam (od janka) (:
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.