MotoTraska. Skansen w Brańszczyku. W Broku obiad

Dodano 14 sierpnia 2019 przez aplikację Android
MotoTraska. Skansen w Brańszczyku. W Broku obiad
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

155867
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Motocykl
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 5.3
 • Dystans: 122 km
 • Czas trwania: 4 h 43 min
 • Średnia prędkość: 25,77 km/h
 • Przewyższenie: 44,07 m
 • Suma podejść: 348,21 m
 • Suma zejść: 331,94 m
 • Data: 14 sierpnia 2019
 • Lokalizacja: Pruszków, Piastów, Wyszków, Brańszczyk, Brok
880886
Kościół Brok
Pierwszy kościół w Broku stanął zapewne w XI wieku. Po nim wznoszono jeszcze kilka, również drewnianych. Budowę obecnego, w stylu renesansowym rozpoczęto w 1542 roku, a poświęcenia dokonano po osiemnastu latach, jest on murowany, z cegły, wewnątrz otynkowany, z dwiema bocznymi kaplicami, o wymiarach: długość – 5,5 m., szerokość -13 m., wysokość do sklepienia - 12 m. W tamtych czasach wznoszenie ko­ściołów i uposażenie parafii należało do właścicieli gruntów, królów, książąt, szlachty i biskupów w swoich dobrach. Brok był w posiadaniu biskupów płockich. Dlatego aktualny kościół powstał staraniem biskupów Sa­muela Maciejewskiego i Andrzeja Noskowskiego.
880887
Królestwo Miłosierdzia Ojca i Syna
Królestwo Miłosierdzia Ojca i Syna.
Wyjątkowe miejsce
880888
Widok na Bug
Widok na Bug
880889
Widok na rzekę
Widok na rzekę
880890
Widok na Bug
Widok na Bug
Długość Bugu wynosi 772 km[3], a powierzchnia dorzecza 39 420 km². Z tego większość leży na terenie Polski – 19,4 tys. km², (49,2%). Na terenie Ukrainy leży 10,8 tys. km² (27,4%) obszaru zlewni, na Białorusi natomiast 9,2 tys. km² (23,3%)[1]. Średni przepływ w dolnym biegu, w Wyszkowie, wynosi 154 m³/s[4], co czyni go czwartą co do wielkości rzeką Polski[3]. Dorzecze rozciągnięte jest południkowo. Obejmuje kilka regionów geologicznych i fizjograficznych[2].

Nazwa rzeki jest tak zwanym substratem językowym: została przejęta przez Lechitów od ludności wcześniej zamieszkujące jej dorzecze[5].
880891
Stary Trakt Warszawsko-Wileński
Stary Trakt Warszawsko-Wileński
880892
Przeprawa promowa
Przeprawa promowa do Kamieńczyka.
880893
Zakopane, zakopane
Było wyciągane, bo się wrypałem w wymę piaskową rzeczną
880894
Łacha. Piękne i urokliwe miejsce
Łacha. Piękne i urokliwe miejsce
880895
Widok na rzekę.
Bug (biał. Заходні Буг, Zachodni Buh; ukr. Західний Буг, Zachidnyj Buh) – czwarta najdłuższa rzeka w Polsce, będąca dopływem Narwi, przepływająca przez zachodnią Ukrainę, wschodnią Polskę i zachodnią Białoruś.
880896
Brańszczyk. Plac przed kościolem
Brańszczyk. Plac przed kościołem. Pomnik Papieża Polaka
880897
Fajne mjesce na lunch
Przystań, plac z ławkami do popasania
880898
Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku
Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku.
Placówka założona została w 2014 roku i sukcesywnie jest powiększana o nowe budowle i stałe ekspozycje. Idea powstania skansenu spotkała się z akceptacją i zaangażowaniem mieszkańców gminy poprzez przekazywanie do skansenu pamiątek po swoich przodkach. Dzięki temu na koniec sierpnia 2015 roku znalazło się tu przeszło 500 różnego rodzaju eksponatów, które tworzą wyposażenie budynków skansenu. Obecnie na terenie muzeum dostępne są do zwiedzania następujące obiekty: w pełni wyposażona przedwojenna drewniana chata z Trzcianki, wykonana z bali dwie stodoły (jedną z nich przeniesiono z gajówki Tuchlin), kuźnia ze starą muchawą kowalską oraz usytuowana na środku głównego placu studnia.
880899
Brok. Dawny ośrodek wczasowy- Park rozrywki
Brok. Dawny ośrodek wczasowy Zakładów Kabli Ożarów Mazowiecki - Obecnie Park rozrywki
880900
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z 1994 roku. Na okalającym go skwerze odbywają się gminne uroczystości obchodów świąt narodowych i lokalnych.
880901
Punkt 15
880902
Brok. Plac przy Kościele
Brok. Plac przy Kościele
880903
Najstarszy dom w Broku
Najstarszy dom w Broku
880904
Brok. "Wiekowa" zabudowa. Rzadko już spotykana
Brok. "Wiekowa" zabudowa. Rzadko już spotykana
880905
Widok na zakole rzeki
Widok na zakole rzeki
1080973
Start na trasę
Parking pod Motomotion. Serwis mojego "konia"
1081194
Bar na stacji benzynowej
Tanie i dobre żarełko. Ważne, że świeże.
Nie mam fotki stacji benzynowej, ale może takie zdjęcie z historią...
1083295
Restauracja
Restauracja. Dają obficie zjeść.
Nie miałem co robić, to sobie wykombinowałem, że pojadę opłotkami do Broku na obiadek. Pogoda świetna koń gotowy, w drogę. Żeby nie robić samej trasy dla jazdy, pojechałem po drodze zwiedzić skansen w Brańszczyku. To był strzał w dziesiątkę. Super miejsce i Pani Przewodnik też super opowiadała. Nie zawiodłem się w oczekiwaniach.
Większość z nas miała kiedyś dziadków na wsi. Ten Skansen to jak powrót w tamte dziecięce czasy
--------
Osoby chcące zwiedzić skansen w Brańszczyku proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z jego opiekunem, Katarzyną Bralewską - tel. 515 168 775. Internet: http://www.branszczyk.pl/; https://www.facebook.com/skansenbranszczyk
------------

"Zawsze warto zobaczyć jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców terenów wyrwanych lasom. Ułatwiają to skanseny, w których gromadzi się chaty, budowle gospodarcze, czasami sakralne, narzędzia pracy i życia. Skansen w Brańszczyku powstał w roku 2014 i wciąż się rozbudowuje. Jest to taka maleńka osada z drewnianą chatą o zdobionych oknach, z dwoma stodołami z bali, z chlewikiem, z pięknie obudowaną studnią z żurawiem, a także z kuźnią i chatką pszczelarza. Znajdziemy tam obiekty przeniesione z Trzcianki, z Tuchlina czy z Udrzyna, z bogatym tradycyjnym dawnym wyposażeniem, pochodzącym głównie od mieszkańców gminy Brańszczyk. Koniecznie trzeba zajrzeć do chaty z gankiem i ładnym przydomowym ogródkiem, okolonym plecionym z wikliny płotem." (https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/828-pttk-mazowsze-skansen)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Anaitis
19 września 2022 Anaitis napisał:
bardzo dobrze przygotowana trasa, polecam
Snosusrufus
28 października 2021 Snosusrufus napisał:
Przyjemna trasa, polecam ????
mpiekna12
9 sierpnia 2021 mpiekna12 napisał:
Skansen super
JanTurysta
20 lipca 2021 JanTurysta napisał:
Profesjonalnie
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta