MotoTraska - Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Dodano 7 maja 2020 przez aplikację Android
MotoTraska - Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

170966
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

973611
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego - Wiączemin Polski
Zbór ewangelicki zbudowany w 1935 roku na specjalnie usypanym trzymetrowym wzniesieniu (ze względu na zalewanie przez Wisłę). Zbór został wyremontowany i podlega Muzeum Mazowieckiemu w Płocku. Wewnątrz znajdują się ciekawe plansze przedstawiające historię osadnictwa nadwiślańskikego i olendrów
973613
Działeczka
Prywatne odwiedziny. "Po drodze"
973614
Kaski - Dzwonnica
Na miejscowym cmentarzu pochowany jest m.in. Franciszek Szymański, ostatni właściciel majątku Kaski. Był założycielem i wieloletnim prezesem kółka rolniczego i straży pożarnej. Zmarł 13 kwietnia 1946 roku, w wieku 86 lat. Spoczywają tu także przedstawiciele rodziny Bacciarellich, którzy zmarli na przełomie XIX i XX wieku, oraz długoletni proboszcz kaski ks. Teofil Iwanicki, zmarły w 1875 roku.
973615
Kaski kościół
Kaski były miejscowością szeroko znaną już w XVI w. Tutaj w majątku Zborowskich, po śmierci króla Zygmunta Augusta, odbył się zjazd stronników tego ugrupowania. Obrady toczyły się w Kaskach od 25 października do 2 listopada 1572 roku pod przewodnictwem Prymasa Jakuba Uchańskiego. Był to jeden z najdłuższych, najliczniejszych i bodaj najważniejszy ze zjazdów magnaterii po bezpotomnej śmierci ostatniego z Jagiellonów. Przybyło nań trzydziestu jeden senatorów przeważnie z Wielkopolski i Małopolski. Dlatego wysłano poselstwo z apelem o przyjęcie uchwał zjazdu do Litwy, Prus Królewskich, Inflant, Wołynia i województwa kujawskiego. Zjazd kaski zwołał na 6 stycznia 1573 roku konwokacje, ażeby na niej zdecydować o sposobie przeprowadzenia elekcji nowego władcy. Z powyższego jasno wynika, iż wieś i parafia musiały już wtedy stanowić ważny ośrodek administracji państwowej i kościelnej.
973617
Kościół w Szymanowie
Przepiękny widok "przez pola" na Kościół w Szymanowie. W piękny słoneczny dzień wieże Kościoła widać z kilku kilometrów
973618
Firma
Nowa firma w tej okolicy
973619
Majątek Strugi - Aleja dojazdowa
Wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie sochaczewskim ziemi sochaczewskiej województwa rawskiego.
973620
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kampinosie
Obecna świątynia została wzniesiona w stylu polskiego baroku w latach 1773-1782 z drewna sosnowego podczas wyrębu starodrzewu.
973621
Tory w tunelu
Tory w tunelu
973622
Brochów - Gotycki kościół św. Rocha i Jana Chrzciciela
Gotycki kościół św. Rocha i Jana Chrzciciela został zbudowany w XVI w. przez Jana Baptystę z Wenecji, który zaprojektował dekorowane sklepienie kolebkowe w typie tzw. pułtuskim. Kościół ma charakter obronny, o czym świadczą jego trzy wysokie wieże z niewielkimi oknami.

W świątyni w 1806 r. wzięli ślub rodzice Fryderyka Chopina, a on został tu ochrzczony w 1810 r.
973623
Most na Bzurze
Most na Bzurze - Pomnik Bitwy nad Bzurą 1939r.
973624
Jeżówka
Jeżówka - urokliwe miejsce nad strugą
973625
Jeżówka
Jeżówka - połączenia paru rowów, rzeczki i jeszcze czegoś?
973626
SKANSEN OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO
Obecnie na terenie Skansenu można zobaczyć wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem: jednobudynkowy tzw. langhoff, łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą, który został przeniesiony z miejscowości Kępa Karolińska oraz, pochodzący z miejscowości Białobrzegi, zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły oraz budynku powidlarni, służącej także jako suszarnia owoców. Wyremontowany został także istniejący budynek szkoły. We wnętrzach budynków powstały stałe ekspozycje prezentujące tradycyjne ich wyposażenie, oczywiście olenderskie, zarówno w części mieszkalnej, jak choćby sypialnia, jak również w części gospodarczej, gdzie znalazł się sprzęt rolniczy. Wszystkie pamiątki po Olendrach zostały pozyskane od mieszkańców dawnych olenderskich osad w trakcie badań terenowych.
973627
Cmentarz Ewangielicki w Skansenie
Cmentarz Ewangielicki w Skansenie
Obecnie Skansen oraz wydarzenia w nim organizowane cieszą się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających chcących zagłębić historię osadnictwa przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy osiedlali się na tych terenach od XVII do połowy XIX wieku.
973630
McDonalds
Drogo, ale higienicznie, zgodnie z przepisami i jeść dają. :)
975207
Kaski - Kościół
Głaz pamiątkowy
975208
Majątek Strugi - Park
W miejscowości tej znajduje się dwór – siedziba rodowa Łuszczewskich. Był to jeden z najzamożniejszych rodów ziemi sochaczewskiej, posiadający szereg okolicznych wsi. Henryk Sienkiewicz, zaprzyjaźniony z jednym z przedstawicieli tego rodu, właśnie w Strugach umieścił jedną z akcji "Potopu". Kmicic, będący w drodze do Częstochowy, wybawił tam z opresji broniącego się we dworze starostę Łuszczewskiego.
975209
Krzyż na rozstaju dróg
Krzyż na rozstaju dróg
975210
Strugi - widok na wiosenne pola
Strugi - widok na wiosenne pola
975211
Chlebnia - Kapliczka na rozstaju
Piękna zabytkowa kapliczka na rozstaju dróg.
975212
Piękna aleja z widokiem na kościół
Stary Mikołajew - Piękna aleja z widokiem na kościół
975218
Most na Bzurze
Most na Bzurze
975221
Most na Bzurze
Most na Bzurze - Tablica pamiątkowa
975224
Skansen Wiączemin Polski
Skansen Wiączemin Polski
Parę zdjęć na zachętę.
975226
Skansen Wiączemin Polski
Skansen Wiączemin Polski
Parę zdjęć na zachętę.
975227
Skansen Wiączemin Polski - w oddali Wisła
Skansen Wiączemin Polski
Parę zdjęć na zachętę.
975228
Powidła z buraków.
Jako że pierwsi byliśmy, to dostaliśmy.
975229
Cmentarz - Skansen Wiączemin Polski
Skansen Wiączemin Polski
975230
Gąbin
Nie wiem, jak będzie jutro, ale można zajechać i w pobliskiej Pizzerni zamówić. Spożyć na ryneczku/skwerze.
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Wiączemin Polski - Zbór ewangelicki.
OPIS trasy: Do skansenu trasa bardzo urozmaicona. Jest gdzie pogonić i trochę winkli. Nawierzchnia asfaltowa. W drodze powrotnej - trasa na szybko. Jaktorów można pominąć.
Z powodu pandemii obowiązują restrykcje. Nie wiem, jak będzie później.
W Skansenie super. Przewodnik gratis i moim zdaniem obowiązkowy. Trochę mało eksponatów, ale jak się okazało wartościowych i specyficznych. Przewodnik robi dobrą robotę.
POLECAM na wypad weekendowy. Ludzi "0".

Zbór ewangelicki zbudowany w 1935 roku na specjalnie usypanym trzymetrowym wzniesieniu (ze względu na zalewanie przez Wisłę). Zbór został wyremontowany i podlega Muzeum Mazowieckiemu w Płocku. Wewnątrz znajdują się ciekawe plansze przedstawiające historię osadnictwa nadwiślańskikego. Przewodnik oprowadza i nie kasuje za to!!!

Można tam zajechać drogą asfaltową - otwarty http://www.muzeumplock.eu/pl/godziny-otwarcia

W pobliżu znajdują się resztki cmentarza. Na terenie okalającym zbór powstaje Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór...

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Północno-wschodnie okolice Warszawy
Północno-wschodnie okolice Warszawy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Warszawy i okolic ograniczona jest przez:: Wyszków na północy, Nowy Dwór Mazowiecki na zachodzie, Warszawę na południu, Korytnicę na wschodzie. Mapa obejmuje fragment Kampinoskiego Parku Narodowego i prawie całe Jezioro Zegrzyńskie. Jest to...

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Piastowiani
1 lutego 2024 Piastowiani napisał:
Polecam. Super
Anaitis
28 września 2022 Anaitis napisał:
super
JanTurysta
20 lipca 2021 JanTurysta napisał:
Lubi Pan skanseny!? Mi też się podoba. A punkciki tylko za ładne trasy +5. Za słabe nie punktuje.
Rowerzysta12
8 sierpnia 2020 Rowerzysta12 napisał:
Byłem i polecam
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.