Pięć Przełęczy, Patelnia Chabówka i mega fajna, widokowa Droga Oswalda Balzera.
Naprawdę pokręcona trasa, że błędnik krzyczy, a oczy nie mogą się napatrzeć na te krajobrazy.
Tym razem Krościenko jest jako punkt na przelocie, ze wschodu na zachód przez polskie góry. MotoTraskę troszkę przekombinowałem, bo zależało mi na przejechaniu najbardziej uznanych "Tras Motocyklowych". Czasu mało a pogoda taka sobie. Przekropna jak mawiali dziadkowie.
Wiedziałem, że trasa będzie trudna i przede wszystkim czasochłonna, dlatego z kwatery ruszam w miarę rano. Prosto na Przełęcz Osice. Akurat to miejsce jest fajne widokowo. Nic nie zasłania panoramy. Droga też fajowa a asfalt równy. Zakręty i w oddali Tatry. Trudno, ale muszę się skupić na jeździe. Omijam Niedzicę i przez Słowację lecę na Przełęcz na Łapszance. W tamtym roku już tam byłem, ale jechałem z drugiej strony (polsko słowackiej). Łapszanka to stały punkt przelotowy motocyklistów. Trasy przez Słowację nie opisuję, nadmienię tylko, że starałem się jechać zgodnie z przepisami a relacje i zachwyty zostawiam słowackim motocyklistom.
Z Przełęczy lecę przez Słowację drogą 66 (bardzo malowniczą) na Łysą Polanę. Ludzi tam kupa... Potem wjeżdżam na Drogę Oswalda Balzera. Bardzo malownicza z tarasami do podziwiania krajobrazów.. Moim zdaniem taka lajtowa, bez urazy. Szeroki asfalt i dobrze wyprofilowane łuki. Potem szybki przelot z Zakopanego przez Nowy Targ, Maków Podhalański, Suchą Beskidzką do Wadowic. Co to Wadowice to chyba wszyscy Polacy wiedzą (Obecnie – jako miasto rodzinne papieża Jana Pawła II – stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy. - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wadowice)
Potem „łuczek” i ląduję na Przełęczy Kocierskiej. Bardzo "motocyklowa" trasa z Andrychowa do Rędzina. Ja bym napisał do Żywca, ale znawcy by mnie zaciukali. Bardzo fajna trasa przez las. Moim zdaniem troszkę wymagająca. Brak poboczy a zakręty dość ostre. Jest i agrafka.
W Żywcu podjechałem do „życiodajnego wodopoju motocyklistów”, czyli Browaru Żywiec. Niestety na konsumpcję nie było czasu.
No, a potem „dzida” do Szczyrku i na najbardziej trudny kawałek MotoTraski,czyli Przełęcze Salmopolską, i Kubalonka.
Zakręt, zakręt, nawrotka i tak z lewej na prawą. Ale jazda.
Za Przełęczą Salmopolską i za Skocznia Małysza skręcam do dworu Prezydenta. Teoretycznie mogłem jechać dalej na Kubalonkę, ale wybrałem bardziej trudną drogę, obok Rezydencji Głowy Państwa Polskiego. I dobrze wybrałem. Stromo, zakrętów mnóstwo, a i wąsko. Ruch puszek spory. Ogólnie ten odcinek od Szczyrku to trudny jest i trzeba ostrożnie jechać, ale za to moc wrażeń.
Na koniec dojeżdżam do Istebnej na nocleg. Pora zaczyna się późna, a tam jak to górale mają w zwyczaju, austriacka numeracja domów i przysiółki. Kużwa błądzę prawie godzinę, żeby znaleźć umówioną kwaterę. Jakieś numery 1000 coś tam i przysiółek.....
Ratują mnie kobiety, które zabrały się na „majowym” przy kapliczce. Gdybym był mniej zmęczony, to chętnie bym tam z nimi posiedział i poklepał litanie. Widok zwalał z motka. Zobaczcie zdjęcia.
Trasę polecam "harpaganom, którym wciąż mało” i na cały długi dzionek.
.
P.S.
Polecam cykl relacji "Motocyklem przez polskie góry - Z Bieszczad w Sudety"
Z Bieszczad - w Pieniny - https://www.traseo.pl/trasa/mototraska-droga-karpacka-dolina-popradu-przelecz-gromadzka
Z Pienin - w Beskid Śląski - https://www.traseo.pl/trasa/mototraska-przelecz-osice-nad-lapszanka-kocierska-salmopolska-kubalonka-i-droga-oswalda-balzera
Z Beskidu Śląskiego - w Kotlinę Kłodzką - https://www.traseo.pl/trasa/mototraska-z-beskidu-slaskiego-w-kotline-klodzka-czeska-aaaa-i-3aa2
Z Kotliny Kłodzkiej - w Góry Izerskie - https://www.traseo.pl/trasa/mototraska-z-kotliny-klodzkiej-w-gory-izerskie
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
Skomentuj