MotoTrasa_Smolarnia lajtowo

Dodano 8 lipca 2018 przez aplikację Android
MotoTrasa_Smolarnia lajtowo
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

127839
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

726098
Mogiła w lesie
Mogiła znajduje się kilkadziesiąt metrów od drogi z Popielarni do Smolarni. Jest oznakowana i zadbana. Znajduje się na niej betonowa tablica z napisem:

SZEREGOWIEC W. GORDAU, 12/GREN. RGT. 5, † 2/5 1915
726680
Kapliczka na końcu asfaltu
Dalej droga gruntowa i zrezygnowałem :(
726684
Krzyż przydrożny z ławeczką
Krzyż przydrożny z ławeczką, pod lasem.
Cisza i spokój. Jadam tam drugie śniadanie.
1084638
Kapliczka w środku lasu
Kapliczka nadrzewna
1084639
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Piastowie
Pierwszy ośrodek tajnego nauczania w Piastowie, to tzw. „szkoła Krygierów”. Szkoła powstała pod kierownictwem Władysławy Krygier i funkcjonowała od października 1939 r. do stycznia 1945 r.

http://www.lopiastow.pl/historia/
1084640
Sanktuarium Miedniewice
Historia tego cudami słynącego miejsca zaczyna się w roku 1674, kiedy to Jakub Trojańczyk pobożny gospodarz z Miedniewic kupił niewielki obrazek (drzeworyt) Świętej Rodziny na odpuście w Studziannej. Powróciwszy do domu umieścił go na drewnianym słupie, na którym wsparte było wiązanie dachu stodoły. W niedługim czasie, bo już na początku 1675 roku rozpoczęły się objawienia w stodole ubogiego wieśniaka, kiedy to wieczorami i rano widzieli ludzie dziwny blask nad stodołą. Zdawało się, że to pożar i ludzie spieszyli z pomocą. Zjawiska te gromadziły duże rzesze ciekawskich, którzy potem bardzo chętnie i gorliwie oddawali się modlitwie, polecając się opiece Matki Bożej Świętorodzinnej. Wielu z nich odchodziło uzdrowionych i pocieszonych. Sława obrazu szybko się rozchodziła, powodując duży napływ ludności do ubogiej stodoły i zamianą jej na Dom Modlitwy. Jak poda­ją źródła, ówczesny właściciel Miedniewic Mikołaj Wiktoryn Grudziński, człowiek pobożny i prawy, występuje z prośbą do biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego z Wielkiego Chrząstowa, aby wyznaczył komisję, celem zbadania cudów głoszonych o obrazku. Komisja zbierała się trzy razy (w 1675, 1676 i 1677 roku)
1084646
Sanktuarium Miedniewice
Biskup Wierzbowski po przeczytaniu i analizie opisu wyda­rzeń, wydał orzeczenie o uznaniu i aprobacie cudów dokonanych w obrazie miedniewickim. W 1677 roku starosta M.W. Grudziński za zgodą biskupa Wierzbowskiego rozebrał drewnianą stodołę i rozpoczął budowę kaplicy. Do dnia dzisiejszego przetrwała dębowa socha, na której był zawieszony cudowny obraz. Można ją zobaczyć i dotknąć z tyłu ołtarza głównego. W związku z napływem coraz większej rzeszy pielgrzymów, ówczesny właściciel wsi M.W Grudziński zaczął czynić starania, aby opiekę na tym świę­tym miejscem objęli na stale zakonnicy. W dniu 19 marca 1686 roku odbyło się uroczyste wprowadzenie Reformatów do drewnianego klasztoru. 1 lipca 1692 roku rozpoczęto budowę murowanego klasz­toru, którą ukończono w 1702 roku. Liczne cuda i łaski doznawane przed wizerunkiem Świętej Rodziny przyciągały do Miedniewic wielu ludzi. W tej sytuacji oo. Reformaci rozpoczęli budowę obec­nej murowanej świątyni.
1084647
Rokitno. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w stylu barokowym według projektu Tomasza Belottiego I. Wzorem dla świątyni był prawdopodobnie kościół San Carlo ai Catinari w Rzymie. Budowę kościoła w Rokitnie rozpoczęto pomiędzy rokiem 1693 a 1701. Budowę przerwała III wojna północna i śmierć biskupa Święcickiego w 1707 roku. Sklepienia założono dopiero w 1772 roku, a kościół poświęcono w 1797 r. W 1869 burza uszkodziła dach i dopiero po 1885 położono nowy dach i wzniesiono dwie wieże według projektu arch. Konstantego Wojciechowskiego. W 1895 wykończono kościół dolny, pierwotnie projektu Belottiego i doposażono wnętrze. 16 października 1915 kościół uległ prawie całkowitemu zniszczeniu po niemieckim ostrzale artyleryjskim. Odbudowa rozpoczęta w 1917 zakończyła się w 1925. Kościół poświęcono w 1931 r. We wrześniu 1939 lekko uszkodzony. Od 2005 roku przechodzi gruntowny remont. Do dzisiaj nie przywrócono pierwotnych zwieńczeń wież.
1084648
Działeczka
Działeczka
1084649
Baranów. Będzie CPK
Złośliwi tłumaczą centralnie pomnik kaczora
1084650
Smolarnia.
Tutaj jadam lunch
1084651
Mogila zbiorowa w lesie k/Smolarni
Data powstania cmentarza ani jego dalsze losy nie są znane.

Opis: Jest to niedużego rozmiaru mogiła zbiorowa żołnierzy rosyjskich, usytuowana na skraju lasu, na niewysokiej wydmie. Zbiorowy grób otacza drewniany płotek a w jej centrum wznosi się prawosławny krzyż
1084652
Kapliczka przydrożna
Ciekawa aranżacja
1084653
Józefów. Zabytkowa kapliczka
Niedaleko wjazdu na teren byłej cukrowni warto też zwrócić uwagę na stojącą przy drodze kapliczkę. Ufundowana została przez braci Przeworskich w 1890 r., czyli w 25-lecie rozpoczęcia budowy fabryki, o czym informuje znajdująca się z tyłu postumentu inskrypcja. Rzeźba Chrystusa Błogosławiącego wyszła spod dłuta znanego rzeźbiarza Bolesława Syrewicza.
1084654
Józefów. Tablica przy kapliczce
1084655
Józefów. Dawne budynki pracownicze.
Dawne budynki pracownicze.
W 1865 powstała na terenie dóbr Płochocin, zbudowana przez braci Przeworskich, pierwsza w Królestwie Kongresowym Cukrownia „Józefów” wraz z fabryką drożdży a także wytwórnią spirytusu[5]. Z czasem nazwa Józefów objęła całą osadę przyfabryczną. W 1875 cukrownia stała się własnością Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Cukru i Rafinerii i kilka lat później był to jeden z pierwszych w Europie zakładów posiadających kompletne oświetlenie elektryczne. Pod koniec XIX wieku była to największa i najnowocześniejsza cukrownia w Królestwie Kongresowym[6].
1084656
Sklepik Tomka
http://www.sklepikmotocyklowy.pl/
wielkością raczej jak stodoła albo market
1084965
Koniec asfaltu
dalej droga polna w leśną.
Smolarnia, Popielarnia, Puszcza Bolimowska wolna, wiejska trasa na niedzielę przed obiadem.
Pojechałem od niechcenia, lajtowo a przy okazji się okazało, że wkoło jest tyle ciekawych rzeczy. Zwykle jeżdżę do Smolarni, siadam pod krzyżem i jadam śniadanie. Magiczne, spokojne i urokliwe miejsce. Dodatkowo jest ławeczka. Po drodze "zahaczyłem" o Liceum w Piastowie. Dzięki internetowi dowiedziałem się, o czym mówił mój ojciec, wspominając Krygierów. Mieszkali po sąsiedzku jak na standardy wojennej zawieruchy. W Miedniewicach niepozorny kościół z ulicy, a to Sanktuarium Świętorodzinne. Cuda były i to prawdziwe, a nie ludzkie bajanie. Większość ciągnie na Częstochowę. Pewnie tam Maryja ma bliżej ziemi ucho. Ech, czasami nie rozumiem, dlaczego się tak dzieje i co ludźmi kieruje..
Muszę częściej jeździć po okolicy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór...

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Karawanier
1 grudnia 2022 Karawanier napisał:
Podoba mi się
Seriorza
22 czerwca 2022 Seriorza napisał:
Fajna lajtowa trasa
Jhonathan
18 listopada 2021 Jhonathan napisał:
Wokół komina dobra trasa
Cuba_wzy
7 października 2021 Cuba_wzy napisał:
Trasa wybitnie do ciągania się wkoło komina. Pozdrawiam
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.