Miejski Szlak Turystyczny w Głogowie

Dodano 16 czerwca 2017 przez rysowanie
Miejski Szlak Turystyczny w Głogowie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

101593
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 7,3 km
  • Przewyższenie: 19,4 m
  • Suma podejść: 61,63 m
  • Suma zejść: 60,08 m
  • Data: 16 czerwca 2017
  • Lokalizacja: Głogów
597614
Dworzec PKP
Główna stacja kolejowa w Głogowie, jedna z ważniejszych w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym oraz w województwie dolnośląskim. Położona w centrum przy placu Tysiąclecia.
597615
Dworzec PKS
Intertrans PKS S.A. wywodzi się z państwowego przedsiębiorstwa PKS w Głogowie. W 1999 roku firma została sprywatyzowana. Jest jednym z największych przewoźników w regionie, rocznie ok 3,5 mln osób korzysta z ich usług.
597617
Ławeczka Jana z Głogowa
Ławeczka Jana z Głogowa w Głogowie to skromny monument poświęcony średniowiecznemu uczonemu, nauczycielowi Mikołaja Kopernika. Ma formę modnej w ostatnich dekadach ławeczki pomnikowej.
Postać Jana siedzi na lewym końcu ławki. Na prawym udzie uczonego leży karta z napisem: W 500 ROCZNICĘ ŚMIERCI / JANA Z GŁOGOWA / ASTRONOMA / MATEMATYKA / FILOZOFA / NAUCZYCIELA / MIKOŁAJA KOPERNIKA / MIESZKAŃCY / GŁOGOWA / A.D. 2007.
597618
Fontanny
597727
Pomnik w upamiętnieniu Bohaterskiej Obrony Głogowa 1109 r.
Przy Placu Jana z Głogowa znajduje się pomnik upamiętniający bohaterską obronę miasta w 1109 roku. Ufundowany został przez społeczeństwo w 850-rocznicę bitwy pod Głogowem. Jest to granitowy głaz z czarną tablicą pamiątkową. Na tablicy znajduje się napis następującej treści: „W Upamiętnieniu Bohaterskiej Obrony Głogowa 1109 r. i walk wyzwoleńczych, które doprowadziły do powrotu naszego miasta do Macierzy. Społeczeństwo miasta w sierpniu 1959”.
597729
Pomnik Głogowskich Saperów
Pomnik poświęcony pamięci wszystkich żołnierzy jednostek inżynieryjnych, służących w Głogowie po II Wojnie Światowej.
597730
Fragment murów miejskich niedaleko Zamku Książąt Głogowskich
Ceglane mury miejskie w Głogowie powstały najpóźniej w ostatniej ćwierci XIII wieku. Pierwsze pewne wzmianki o budowie murów datuje się na 1323 rok, (początkowo miasto otoczone było palisadą i fosą). Budowa murów trwała długo - przypuszczalnie kilkanaście, bądź nawet kilkadziesiąt lat. Objęły one obszar zbliżony do kwadratu o łącznej powierzchni jednego łanu (około 20 hektarów). Zwieńczone były one blankami o wysokości 1,2 m, a ich grubość wynosiła około 1 m. Na zachowanych do dzisiaj fragmentach murów widać ślady po hurdycjach - drewnianych konstrukcjach umieszczanych na ich szczycie.
597731
Lapidarium kościoła pw. św. Piotra
Jest to pozostałość dawnego kościoła romańskiego zbudowanego w XII w., który początkowo pełnił funkcję kościoła parafialnego, następnie po wybudowaniu kościoła św. Mikołaja parafię przeniesiono, a do kościoła św. Piotra wprowadzili się dominikanie. Na pocz. XIX w. zakon dominikanów wraz z kościołem sekularyzowano. Służył on od tej pory jako zbrojownia. Pod koniec XIX w. został rozebrany. w Latach 60-tych XX w. odkryto na nowo pozostałości kościoła. W 2006 roku zbudowano tutaj lapidarium, które jest równocześnie pomnikiem Jana Pawła II noszącym nazwę "Biblioteki Świętego Pielgrzyma".
597732
Pomnik Dzieci Głogowskich
Pomnik Dzieci Głogowskich – pomnik znajdujący się na pl. Jana Pawła II, w pobliżu Zamku Książąt Głogowskich, frontem do ul. Brama Brzostowska. To największy i najbardziej znany z głogowskich pomników. Pomysł ustawienia pomnika powstał z inicjatywy Głogowskiego Towarzystw Kultury w 1966 roku z okazji obchodów tysiąclecia istnienia państwa polskiego. Utworzono go ze składek społecznych.

Pomnik ten nawiązuje do Obrony Głogowa w 1109, podczas której cesarz Henryk V Salicki w celu zdobycia grodu rozkazał przywiązać zakładników, m.in. dzieci grodzian, do machin oblężniczych. Mimo tego obrońcy Głogowa nie poddali grodu poświęcając życie swych bliskich.
597733
Amfiteatr pod Zamkiem
597734
Zamek Książąt Głogowskich - Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Jedną z największych atrakcji Głogowa jest bez wątpienia Zamek Książąt Głogowskich, w którym mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
Zamek sam w sobie jest eksponatem Muzeum. Powstały w XIII wieku był siedzibą książąt głogowskich. Rezydowali tu książę Konrad I, Henryk III, królewicz Zygmunt Jagiellończyk. W zamku dwa razy przebywał też sam Napoleon. Od 1742 roku natomiast mieszkali w nim zarządcy pruscy
597735
Most Tolerancji
Most Tolerancji – most na Odrze w Głogowie łączący ulicę Brama Brzostowska przebiegającą między Starym Miastem a Zamkiem Książąt Głogowskich z ulicą Kamienna Droga na Ostrowie Tumskim. W roku 2005 otrzymał obecną nazwę. Wcześniej nieoficjalnie nazywano go Różowym Mostem.
597736
Marina Cafe Bar
597737
Przystań rzeczna
597738
Kolegiata Najświętszej Marii Panny
Głogowska kolegiata – kościół położony na terenie parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wznosi się nad najstarszą dzielnicą Głogowa – Ostrowem Tumskim. Jest jedną z najstarszych świątyń Śląska. Jej początki sięgają pierwszych Piastów. Dużą atrakcją turystyczną jest możliwość wejścia na Wieżę Kolegiacką i podziwianie roztaczające się z jej tarasu widoki na Głogów i okolicę.
597740
Bulwar Nadodrzański
Jest to miejsce, które w niedalekiej przyszłości ma być kompleksowo zagospodarowane częścią rekreacyjno-wypoczynkową, z chodnikami, parkingami, zapleczem sanitarnym, miejscem zabaw dla dzieci. Wyeksponowane zostaną tu również dwa relikty kościołów, które kiedyś tu stały, a także mury przy zejściu do Zatoki Neptuna.
597741
Wieża ratuszowa
Wieża ratuszowa ma ponad 80 metrów i jest najwyższą wieżą ratuszową na Śląsku a drugą (po wieży w Gdańsku) pod względem wysokości w Polsce. Na wieży ratuszowej znajdują się cztery tarcze zegara zrekonstruowane na wzór przedwojennych. – Ciekawostką jest fakt, iż w XIX wieku wskazówki zegara na wieży ratuszowej miały ustawione odwrotnie – to jest duża pokazywała godziny, a mała minuty. Sprawiało to sporo nieporozumień między przyjezdnymi a mieszkańcami miasta, którzy co ciekawe, byli z tego faktu dumni i traktowali takie rozwiązanie za znak wyróżniający miasto spośród innych. Po za widokiem naszego miasta na wieży można także zobaczyć wystawę „Schody do historii” przedstawiającą dzieje Głogowa od czasów grodowych po lata powojenne oraz wystawę fotografii Głogowa z 1912 roku. Zdjęcia prezentowane są na wielkoformatowych wydrukach i przedstawiają widok naszego miasta na wszystkie strony świata fotografowany właśnie z wieży. Punkt widokowy znajduje się na 47 metrze, a pierwszy taras widokowy został otwarty dla zwiedzających w 1735 roku.
597742
Sukiennice
Odsłonięte przez głogowskich archeologów fragmenty średniowiecznego centrum miasta, były miejscem, z którego zaczynała się jego rozbudowa. W XIII wieku znajdowały się tam sukiennice. Tam kupcy handlowali suknem i innymi towarami. Z tego miejsca ulicą Sukiennice można było przejść w kierunku pobliskiego kościoła św. Mikołaja (obecnie w ruinie), gdzie z kolei stały bogate kramy m.in. ze złotą biżuterią i przyprawami.
597743
Ruiny Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa
Budynek Teatru Miejskiego zaczęto wznosić w 1799 r., a zadanie to powierzono architektowi Krzysztofowi Walentynowi Schultzemu. Projektant nadał obiektowi wczesnoklasycystyczną formę. W elewacjach budynku wyróżniał się bogato zdobiony ryzalit z wejściami. Wieńczyła go nisza wsparta na dwóch kolumnach doryckich. W niszy tej umieszczono popiersie patrona teatru Andreasa Gryphiusa.

Głogowski teatr przechodził przebudowy w XIX i w latach 20. XX w., ale dotyczyły one głównie wnętrz. Zniszczony w 1945 r. budynek teatru nie został odbudowany. Po ponad 50 latach powstała Fundacja Odbudowy Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Do dziś zabezpieczono ruiny przed ich dalszą degradacją i uprzątnięto teren. Ustawiono obok przeszkloną gablotę z miniaturą teatru z czasów jego świetności wraz z opisem. Obecnie jest już decyzja o odbudowie Teatru.
597744
Fragment budynku - plac Umińskiego
597745
Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
Na placu ks. Kutzana w Głogowie znajduje się pomnik ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Pierwotnie miał to być pomnik poświęcony tylko ofiarom zbrodni katyńskiej, gdyż idea jego postawienia miała miejsce przed katastrofą smoleńską. Pomnik zaprojektował głogowski architekt Dariusz Wójtowicz. Niestety historia zmieniła bieg i w krótkim czasie zmieniono jego projekt.

Jest to monument w formie nagrobka. Na tablicy pionowej znajduje się czarny krzyż oraz data 1940. Dolna tablica zawiera nazwiska ofiar rodzin głogowskich, którzy zostali zamordowani w lasach katyńskich oraz nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Płytę dzieli pęknięcie, które oddziela tragiczne dla historii Polski wydarzenia. Na płycie dostrzegamy napis: „Katyń 1940” oraz „Smoleńsk 2010”. Wymowna jest również sentencja następującej treści: „Jeśli miałbym zapomnieć o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”.
597746
Pomnik społeczności żydowskiej Głogowa - lapidarium synagogi
W 55. rocznicę spalenia synagogi odsłonięto w Głogowie pomnik poświęcony pamięci społeczności żydowskiej tego miasta. Monument - miejsce pamięci (proj. inż. arch. Dariusza Wojtowicza) tworzą: zrekonstruowany na oryginalnych fundamentach synagogi obrys jej murów oraz niewielki obelisk z inskrypcjami w językach polskim i hebrajskim.
597747
Pchli Targ
597748
Fosa miejska
Wojna trzydziestoletnia, toczona między protestantami i katolikami w latach 1618-1648 stała się początkiem przekształcania Głogowa w twierdzę. Na powstałe wówczas foryfikacje złożyły się sucha fosa i obwałowania ziemne uzupełnione 11 bastionami. W następnych wiekach system obronny twierdzy poddawany był rozbudowie.

Stara twierdza Glogau przestała istnieć na początku XX wieku. Większość dawnych umocnień rozebrano, a na terenie m.in. fosy urządzono park z rosarium.

Dziś możemy podziwiać odcinek suchej fosy między ulicami Szkolną i Rzeźniczą, który jest ciekawym ciągiem spacerowym. Zobaczymy tutaj fragment koszar oraz dwa bastiony noszące nazwy "Leopold" i "Sebastian".
597749
Sąd Rejonowy
597750
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej mieści się na Starówce w budynku Bloku Koszarowego przy ulicy Koszarowej 1 (dawna ulica Szkolna).
Centrum obsługuje turystów zarówno polskich jak i zagranicznych.
597751
Mury obronne
597752
Lapidarium kościoła Łodzi Chrystusowej
Do połowy XVIII w. pod Głogowem protestanci mieli swój Kościół Pokoju, który spłonął w 1758 r. Przez lata wierni spotykali się w różnych miejscach, ale w 1764 r. rozpoczęli budowę nowego zboru na Starym Mieście pomiędzy dzisiejszymi ulicami Starowałową i Balwierską. Przy jego budowie korzystali ze wsparcia pruskiego króla Fryderyka II. Projekt nowej ewangelickiej świątyni opracował znany wówczas architekt Carl Gotthard Langhans, twórca słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie.
Pierwotnie kościół posiadał 25 metrów szerokości i 50 metrów długości. Oddano go do użytku w 1773 r. i nazwano "Łodzią Chrystusową". Po jakimś czasie dobudowano dwie bliźniacze wieże flankujące fasadę frontową.
W czasie walk o miasto w 1945 r. świątynia została znacznie uszkodzona. Jej ruiny wysadzono i rozebrano w latach 60. XX w. Podczas odbudowy głogowskiej Starówki w miejscu, gdzie stał zbór, utworzono lapidarium upamiętniające jego istnienie. Obok zarysów murów ustawiono przeszkloną gablotę z makietą świątyni oraz jej opisem.
597754
Ruiny kościoła Św. Mikołaja
Pierwotny kościół św. Mikołaja w Głogowie powstał w połowie XIII stulecia. Kolejna budowla wzniesiona została już w wieku XIV.
Pierwszy kościół miał charakter romański, kolejny – gotycki. Była to budowla bazylikowa, w XV w. przebudowana na trójnawową, orientowaną, halową.
Po pożarze z połowy XVIII w. został odbudowany. Jednak po zniszczeniach z roku 1945 zachowały się tylko mury z drobnymi fragmentami sklepień.
597755
Ratusz
Początki głogowskiego ratusza sięgają końca XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta przez Konrada I głogowskiego, kiedy wybudowano wieżę-strażnicę. Z czasem obiekt rozbudowano i w 1349 w Głogowie powstał dwuskrzydłowy, murowany ratusz. Budynek zniszczyły jednak pożary w latach 1420 i 1433. Największy pożar miał miejsce w roku 1574, po którym ratusz odbudowany został w stylu renesansowym, a wieżę zwieńczono hełmem.
Ratusz utracił swoją formę renesansową podczas gruntownej przebudowy w latach 1823–1835 według projektu architekta A. Sollera. Powstały wtedy dwa kontrastujące ze sobą skrzydła: zachodnie o cechach klasycyzmu pruskiego i wschodnie, zbudowane w modnym wówczas stylu florenckim.
597756
Fontanny na Starym Mieście
597757
Przejście podziemne
597758
Hotel Qubus
597760
Plac zabaw
597761
Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej
Jest to najstarszy powojenny pomnik w Głogowie. Znajduje się w centrum miasta, w Parku Słowiańskim na głównym placu. Pomnik ma powierzchnię 1384 m² i 12 m wysokości. Pomnik powstał w 1948 roku na cześć poległych żołnierzy Radzieckiej 3 Armii Gwardyjskiej dowodzonej przez generała pułkownika Wasilija Nikołajewicza Gordowaktórzy. W lutym oraz w marcu w 1945 roku polegli oni podczas zdobywania twierdzy głogowskiej. Zostali oni pochowani w zbiorowych mogiłach na terenie dzisiejszego parku. W latach 50-tych zwłoki ekshumowano i przewieziono na centralny cmentarz wojskowy w Gorzowie Wielkopolskim. W tych latach Głogów należał do województwa zielonogórskiego, stąd Gorzów Wielkopolski. W kwietniu 1995 roku odbyła się restauracja pomnika. Z odrestaurowaniem zmieniła się również jego nazwa z „Pomnika Zwycięstwa” na „Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej”. Usunięto także postacie żołnierzy i działa oraz zmieniono napis na tablicy pamiątkowej: „ŻOŁNIERZOM KOALICJI ANTYHITLEROWSKIEJ POLEGŁYM NA FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ.MIESZKAŃCY GŁOGOWA”
597762
Fontanny
598157
Urząd Pocztowy
Główna poczta znajdująca się w Głogowie
598159
Cukiernia
"Cukiernia S.C. B J Pawełkiewicz" to firma trudniąca się piekarnictwem i oferuje bardzo obszerny zakres smacznych wypieków najwyższej klasy.
598160
Galeria Dworcowa
Galeria Dworcowa - kompleks handlowo-usługowy, zlokalizowany w centrum Głogowa. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 10 mln PLN. Powierzchnia Galerii wynosi ponad 2 tys. m². Składa się na nią część handlowa na której zlokalizowane zostało ok. 10 butików, supermarket Piotr i Paweł,Oddział BS Przemków, apteka dr Max, dworzec autobusowy. Posiada odkryty parking.
598162
Sklep z Lodami
Mr lodzik - lody amerykańskie
598163
Sklep spożywczy
Sklep Społem
598164
Park
598165
Park
598166
Park
598167
Park w Fosie
598168
Plac zabaw
598169
Mury obronne
598170
Bar mleczny Górnik
598171
Sklep z lodami
598172
Restauracja McDonald's
598173
Największe w Polsce rondo
598174
Apteka
598175
Park
598176
Park Słowiański
598451
Sklep z lodami
Lody włoskie
Gościom naszego miasta polecam kilkugodzinny spacer Miejskim Szlakiem Turystycznym, pozwalającym zwiedzić Głogów i jego najcenniejsze zabytki.
Głogów jest jedną ze starszych miejscowości na terenie Polski. Najstarszy głogowski gród założony został w X wieku przez słowiańskie plemię Dziadoszan i położony był na prawym brzegu Baryczy. Plemienny gród został zdobyty przez Mieszka I, który około 989 roku zbudował nowy większy gród w widłach Baryczy i Odry na terenie dzisiejszej kolegiaty na Ostrowie Tumskim. Gród miał kształt owalu o wymiarach 108 × 78 metrów. Wnętrze szczelnie zajmowały liczne budynki o konstrukcji zrębowej ustawione równoległe do ulicy, a w miejscu dzisiejszej kolegiaty istniał niewielki kamienny kościół.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Bory Dolnośląskie
Bory Dolnośląskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów....

Mapa Pojezierze Sławskie
Pojezierze Sławskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa Pojezierza Sławskiego z aktualnymi szlakami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi. Obszar mapy zawiera się pomiędzy Zieloną Górą a Lesznem obejmując obszar m.in. Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.