Miejska dżungla

Dodano 19 lutego 2019 przez plik GPX
Miejska dżungla
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

140820
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.3
 • Dystans: 50,8 km
 • Czas trwania: 5 h 6 min
 • Średnia prędkość: 9,94 km/h
 • Przewyższenie: 87,5 m
 • Suma podejść: 1 099,2 m
 • Suma zejść: 1 092,8 m
 • Data: 17 lutego 2019
 • Lokalizacja: Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice
796394
Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu Miechowicach
Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach a właściwie oficyna pałacu w końcu doczekała się rewitalizacji. Efekt ujrzymy na początku 2020 r chociaż pewnie będą (są) niespodzianki więc pewnie się przedłuży
796395
Pałac Tiele-Wincklerów
796396
Platan Jan III Sobieski
Pomnik przyrody, ponad 5,5 m obwodu, około 250 lat .
796397
Pałac Tiele-Wincklerów
odkopane ściany wyburzonego pałacu
796398
Pomnik poświęcony górnikom
Zabrze Mikulczyce (dawny folwark Wesoła) pomnik poświęcony górnikom którzy zginęli w pożarze w kopalni Abwehr 10 stycznia 1923 roku. To pomnik 18 z nich którzy na zawsze pozostali pod ziemią. Ogółem zginęło 45 górników. Wydrapane imiona to efekt odniemczania wszystkiego po wojnie.
796399
Pomnik i mogiła zbiorowa
Zabrze Mikulczyce Park im. Gabrieli Zapolskiej. Mogiła zbiorowa i pomnik poświęcony wydobytym ofiarom pożaru w kopalni Abwehr.
796400
Dwór Doleczków
Dwór wybudowany przez rodzinę Doleczków na przełomie XVIII i XIX wieku. Ale czy na pewno - w trakcie remontu odkryto datę 1661 na jednej z belek co świadczy że jest znaczne starszy. A może tylko użyto belki z wcześniejszych zabudowań. Tak na marginesie po pożarze dachu w 2012r. spisywany na straty. A jednak właściciel się nie zraził, wyremontował i obecnie mieści się tu prywatna szkoła.
796430
brak przejazdu
wygrodzone zaplecze budowy drogi, brak przejazdu, niestety trzeba było leźć przez podmokłe tereny prywatnej posesji
796431
Obelisk
Obelisk poświęcony nadinspektorowi Emilowi Golly, zarządcy dóbr Guido Henckel von Donnersmarcka. Zabrze Mikulczyce/folwark Nowy Dwór.
796436
koniec ściezki rowerowej
i tu duuuuża uwaga. Skuszony fajną asfaltową ścieżka rowerową zamiast skręcić koło multikina w ul. Gdańską i później Mikulczycką do centrum w zwykłym ruchu publicznym myślę - śmignę ścieżką. Ale ścieżka kończy się na sporym skrzyżowaniu i praktycznie nie ma możliwości bezpiecznej kontynuacji jazdy rowerem w kierunku centrum. Albo jazda po chodniku (tak jak pojechałem a w sumie to powinienem pójść) bo ulica jednokierunkowa., albo włączenie się do ruchu publicznego i dojazd dwupasmówką gdzie zazwyczaj ruch bardzo duży, albo przejście na drugą stronę Korfantego i po chodniku a raczej na piechotkę prawie do Wolności bo na wiadukcie nad Bytomką chodnik bardzo wąski. Rozumiem, że etapowanie robót musi być, ale tu to już wpuszczanie rowerzysty w przysłowiowe maliny. No chyba, że czegoś nie zauważyłem
796439
Brak możliwości skrętu
Brak możliwości skrętu do parku (linia podwójna ciągła) trzeba wcześniej zjechać na chodnik
796442
ruiny pomnika Walthera Steinhoffa
ruiny pomnika Walthera Steinhoffa, założyciela parku i dyrektora kopalni Luiza w Zabrzu w latach 1918-1923
796443
napisy na obelisku
796444
Park Pileckiego w Zabrzu
796446
Odnowiony dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej Chebziu
796447
wnętrza dworca
z minibiblioteką, można usiąść, poczytać tylko kawy brak.
796454
przeoczenie ściezki
i tu druga uwaga. Jadąc oznaczonym na mapie (tak to nazwijmy bo oznaczeń w terenie jak na lekarstwo) szlakiem rowerowym ul. Krasickiego dojeżdzam do skrzyżowania. Jak to w ruchu publicznym ustępuję pierwszeństwa i pomykam dalej w ruchu publicznym. I cóż to - zostaję otrąbiony przez samochody. O co kaman - a juz widzę - po drugiej stronie jest ścieżka - tylko jak na nią wjechać. Przy skrzyżowaniu nie było żadnej informacji, dla miejscowych to może jasne, dla mnie jadącego tędy pierwszy raz już nie bardzo. Rozwiazanie byłoby bardzo proste, kawałek ścieżki przed skrzyżowaniem i przejazd rowerowy przy przejściu. Tu już trasa skorygowana.
796456
Staw Skałka w Swiętochłowicach
796457
Staw Skałka w Swiętochłowicach
796458
coffe street
796459
śmietnik
staw Skałka ładnie zagospodarowany ale chyba wszystkie kubki po kawie, butelki i inne śmieci po konsumcji nad stawem lądują w tym lasku. Wstyd
796460
Schron bojowy OWŚ w parku Amendy
jakos ostatnio nie eksploruję schronów OWS ale jak się cos ciekawego trafi i po drodze z dobrym dojazdem nie omieszkam zajrzeć. Tradytor artyleryjski, jeden z największych kubaturowo i najlepiej uzbrojony obiekt OWŚ. Kilka lat temu teren wokół został uporządkowany, wejścia zamurowane z zamiarem wyeksponowania go przez władze Bytomia. Niestety czas mija a nic się nie dzieje, znowu wszystko zarosło.
796461
zapomniane osiedle na końcu świata
796462
Kolonia Zgorzelec
Zabytkowe osiedle robotnicze wybudowane przez Tiele-Wincklerów na początku XXw dla pracowników huty Hubertus (późniejszej huty Zygmunt). Kilka lat temu wyremontowano kilka budynków, obecnie miasto dostało dofinansowanie na wyremontowanie bodajże kolejnych 14.
796463
miejsce rekreacyjne nad Bytomką
pomost wyremontowany, mostek również naprawiony,
796464
miejsce rekreacyjne nad Bytomką
796465
Srebrne Stawy i pole golfowe
tereny po rekultywacji hałd. Można? Można.
796466
szyb Ewa i szyb Krystyna
tylko tyle pozostało z kopalni "Szombierki"
796467
EC Szombierki
796468
EC Szombierki
Po wczorajszej eskapadzie myślę - jak wstanę to pojadę. Wstałem. Myślę gdzie. Na fejsie wyskoczyło wspomnienie - 17 lutego 2018r ogarniałeś Zabrze. No to problem się rozwiązał, znowu ogarnę. I ruszam w miasto. Bez trasy ale z planem. A później już się koła potoczyły. Przez cztery miasta i 50 w kecie (chociaż na Śląsku to chyba 4 miasta mozna ogarnąć w kilka kilometrów). Prawie bez błota, ale... I znowu trochę historycznie, trochę zakamarków a i znane i lubiane miejsca też były. Trochę sobie ponarzekałem na tą jazdę po aglomeracji i wybaczcie, raczej nie czynię uwag ale tu się nie obędzie, dobrze, że niedziela niehandlowa i ruch samochodowy znikomy. Mój wniosek taki, że łatwiej poruszać się w zwykłym ruchu publicznym niz korzystac ze szczątkowych odcinków dróg rowerowych z których nie ma jak zjechać ani jak na nie wjechać. Przykłady w opisach punktów a to nie były jedyne. I chyba stąd bierze się moja niechęć do podróżowania po aglomeracji.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Świętochłowice. Plan miasta
Świętochłowice. Plan miasta - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Plan Świętochłowic – skala 1: 9 000 ze spisem ulic. Plan aktualizowany w terenie. Na planie zaznaczono między innymi rodzaje nawierzchni dróg, szkoły, numeracje posesji. Plan obejmuje miasto w granicach administracyjnych. 

Mapa Metropolia Silesia i okolice
Metropolia Silesia i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki...

Mapa Gliwice i okolice
Gliwice i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0