Miechów - Książ Wielki - Miechów

Dodano 18 stycznia 2023 przez rysowanie
Miechów - Książ Wielki - Miechów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285482
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1571537
dwór w Kalinie Wielkiej
Budynek dworu w Kalinie Wielkiej powstał na w latach 30-tych XX wieku. Jest to budowla parterowa z użytkowym poddaszem, podpiwniczona, posadowiona na wysokim, wyodrębnionym cokole, w którym umieszczono okna piwnic. Po II wojnie majątek w Kalinie Wielkiej został rozparcelowany a w dworze mieściła się szkoła podstawowa, a w ostatnim okresie znajduje się w nim biblioteka gminna.
1571538
dwór w Święcicach
Wybudowany w 1917 r dwór w Święcicach jest budynkiem parterowym, murowanym z cegły, podpiwniczonym. Od frontu posiada płytki ryzalit kryjący wejście, poprzedzony portykiem wspartym na czterech kolumnach. Od strony ogrodu ryzalit w formie połowy sześcioboku nad nim taras z zadaszeniem W przejętym po wojnie przez Skarb Państwa dworze przez szereg lat mieściła się szkoła podstawowa, zlikwidowana w 1978 roku. W okresie późniejszym kilkakrotnie zmieniali się właściciele, jednak że żaden z nich nie użytkował dworu i popada on w coraz większą ruinę.
1571539
kościół pw. Narodzenia NMP w Książu Małym
Kościół murowany, orientowany, wybudowany w pierwotnej formie w stylu gotyckim na niewielkim wzgórzu na przełomie XIV i XV wieku, odrestaurowany w 1710 roku. W 1870 roku dobudowano kaplicę Serca Jezusowego oraz przedłużono korpus. W 1886 roku nadano nowy kształt elewacji. W latach 1565–1583 kościół zamieniony był na zbór kalwiński.
1571540
Zamek na Mirowie w Książu Wielkim
Monumentalna rezydencja renesansowa zwana pałacem lub zamkiem na Mirowie, wzniesiona została w latach 1585-99 przez słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego jako rezydencja Piotra Myszkowskiego. W pierwszej połowie XVIII stulecia majątek przeszedł na własność Wielopolskich, którzy w związku ze zniszczeniami podczas Powstania Kościuszkowskiego, na przełomie XVIII i XIX wieku przebudowali zamek nadając mu cechy neogotyckie. Książ był zamieszkany do 1945 roku. Po zniszczeniach z okresu drugiej wojny światowej wyremontowano go, a w roku 1949 w zabytkowej budowli umieszczono szkołę.
1571541
pawilon południowy przy zamku w Książu Wielkim
dawna biblioteka - zdecydowanie gorszy stan budynku biblioteki niż kaplicy nasuwa wniosek, że oświata jest zdecydowanie gorzej traktowana niż religia
1571542
pawilon północny przy zamku w Książu Wielkim
kaplica pałacowa pw. św. Zofii i św. Piotra Apostoła
1571543
kościół św. Wojciecha w Książu Wielkim
Obecny gotycki kościół parafialny pw. św. Wojciecha wzmiankowany jest w źródłach już w 1326 r. Według Jana Długosza murowany kościół był tutaj w II poł. XV w. To świątynia murowana, z prezbiterium dwuprzęsłowym zamkniętym wielobocznie, z gotyckimi gzymsami. Świątynię rozbudowywano w XVII w. i na początku XX w. W otoczeniu kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z 1735,r., cmentarz przykościelny z kapliczką z całość jest otoczona zabytkowym ogrodzeniem z bramką.
1571544
kościół pw. Świętego Ducha w Książu Wielkim
Świątynia została ufundowana wraz z lokacją miasta i była budowana w latach 1372–1381. Do sprawowania nad nim pieczy sprowadzono Augustianów, który mieszkali w klasztorze obok kościoła. Na przestrzeni stuleci kościół ulegał przeobrażeniom i z pierwotnego gotyckiego kościoła zachowała się jedynie cześć prezbiterium i zbudowana na przełomie XV i XVI wieku stara zakrystia po północnej stronie. Obecny korpus zbudowano po pożarze z 1741 roku. Fasada w stylu klasycystycznym została zbudowana około 1840 roku. W 1864, po powstaniu styczniowym, zakonnicy musieli opuścić klasztor, który zamieniono na przytułek dla ubogich. W stojącym do dzisiaj kościele odbywa się ponoć 5 mszy w roku. Ponoć bo jego wygląd na to nie wskazuje.
1571545
dwór w Mianocicach
Dwór w Mianocicach został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku, zapewne na miejscu starszego. Po przebudowie w 1832 roku uzyskał charakter późnoklasycystycznego pałacu. Zniszczony przez pożar w 1881 roku, został szybko odbudowany. Po wojnie majątek został rozparcelowany, część przekazano dla nowo utworzonego PGR a w budynku dworskim na początku lat 50. utworzono Państwowy Dom Pomocy Społecznej.
1571546
dwór w Rzędowicach
Murowany z kamienia i cegły, dwukondygnacyjny dwór powstał na przełomie XIX i XX wieku. Obiekt murowany z kamienia i cegły, dwukondygnacjowy. Założony na planie prostokąta, z płytkim, szerokim ryzalitem od strony fasady frontowej, mieszczącym wejście główne. Od strony ogrodu wejście prowadzi przez poprzedzony tarasem, okazały portyk wsparty na czterech filarach arkadowych, nad którym umieszczono otwarty balkon. W budynku dworskim w 2018 r. prowadzone były warsztaty terapii zajęciowej DPS w Mianocicach. Obiekt był zgłoszony do sprzedaży a od 2008 roku o zwrot majątku upominali się spadkobiercy dawnych właścicieli.
1571547
dwór w Pogwizdowie
Wybudowany w 1880 r. dwór w Pogwizdowie założony został na planie prostokąta, z dwoma ryzalitami występującymi przed lico ściany od strony ogrodu i tworzącymi jakby niewielkie skrzydła boczne. Jest budynkiem murowanym, parterowym, z piętrowym ryzalitem wschodnim i użytkowym poddaszem. Fasada frontowa, zwrócona w kierunku północnym, posiada w części międzyryzalitowej portyk wgłębny, biegnący przez całą długość korpusu głównego. W budynku dworskim w Pogwizdowie mieści się szkoła podstawowa.
1571548
kościół pw. św. Wita Męczennika w Uniejowie-Parceli
Kościół murowany, wybudowany przez bożogrobców przed 1470 rokiem. Obiekt wybudowany w stylu gotyckim, orientowany. Prezbiterium prostokątne, nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Nawa przykryta stropem. Odbudowywany po potopie szwedzkim. W kościele znajduje się rzeźba Pieta z około 1420 r. oraz obraz Ukrzyżowanie z ok. 1515 r. Na cmentarzu przykościelnym stoi kamienna figura z 1671 roku, oraz chrzcielnica z kamienia pińczowskiego z datą 1521.
1571549
kościół pw. Świętego Krzyża w Siedliskach
Kościół wybudowany w XV lub XVI wieku na zlecenie bożogrobców miechowskich jest orientowany i pierwotnie składał się z nawy i niewydrębnionego prezbiterium, nakrytych dwuspadowym dachem. Zachodnia kruchta, wymurowana z kamienia i piętrząca się nad nią drewniana wieża-dzwonnica, dobudowane zostały zapewne w XVIII lub XIX stuleciu. Późniejszym dodatkiem jest także zakrystia, dostawiona od strony północnej. Pierwotnie budowlę otaczał ceglany mur którego jedyną pozostałością jest usytuowana od strony południowej romantyczna ruina portalu bramy wjazdowej.
1571550
kościół pw. Grobu Bożego w Miechowie
Kościół pw. Grobu Pańskiego powstał w latach 1235-1293 w miejscu poprzedniego. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Gruntownie odbudowany (1394-1410), ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom (m.in. w 1506 r. i 1745 r.). Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił całkowicie swój wygląd. Konsekracji odbudowanego kościoła dokonał 15 lipca 1802 r. ostatni przełożony generalny zakonu bożogrobców, bp Tomasz Nowina Nowiński, proboszcz miechowski.
1571551
kościół pw. Grobu Bożego w Miechowie
Kościół jest murowany gotycki, z fragmentami romańskimi, przebudowany w stylu późnobarokowym. Trzynawowy – w typie bazylikowym. Przy prezbiterium – kaplice Ukrzyżowania i Matki Bożej Częstochowskiej oraz – w otoczeniu krużganków – Kaplica Grobu Bożego. Świątynia posiada charakterystyczną wieżę, zakończoną hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców i współczesną figurą Chrystusa na szczycie.
1571552
dworek Zacisze w Miechowie
Dworek „Zacisze" w Miechowie wzniesiony został w 1784 r. Jest to parterowy dworek zbudowany w konstrukcji zrębowej na planie prostokąta, dach łamany polski z facjatami pokryto gontem. Wnętrze w układzie dwutraktowym składa się z czterech pomieszczeń rozdzielonych przechodnią sienią. Budynek jest bardzo dobrym przykładem rezydencji mieszczańskiej, na której architekturę składają się wszystkie elementy charakterystyczne dla staropolskich dworów, uwidocznione w proporcjonalnej bryle i oszczędnym detalu. Obecnie budynek administrowany jest przez Galerię „U Jaksy”.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 11 października 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem za postanowiłem pojeździć trochę po powiecie miechowskim, za główny cel obrałem sobie Książ Wielki a za bazę wypadową parking przy marketach w Miechowie. Z Miechowa wyruszyłem przy słonecznej pogodzie jednak po przejechaniu ok. 5 kilometrów wjechałem w mgłę która w mniejszym lub większym nasileniu towarzyszyła mi przez ok. 10 kilometrów do czasu kiedy w Święcicach opuściłem dolinę rzeki Kalinka. Do dzisiaj pamiętam wilgoć i przenikliwy chłód panujący podczas jazdy w tej mgle. Na szczęście w miarę przybywania dnia robiło się coraz cieplej czemu sprzyjało świecące słońce. No Książa Wielkiego w każdym razie dojechałem już przy ładnej pogodzie i mogłem tam obejrzeć sprawiający duże wrażenie Zamek na Mirowie oraz kościół św. Wojciecha i Świętego Ducha. Z tym oglądaniem kościoła św. Wojciecha nie wszystko było tak jak chciałem albowiem od strony wejścia do niego i będącej obok dzwonnicy prowadzone były wykopy, poustawiane były ogrodzenia i rusztowania. Po opuszczeniu Książa Wielkiego ruszyłem w stronę Miechowa ale okrężną drogą wiodącą m.in. Mianocice, Pogwizdów. Po drodze, w drodze do Książa Wielkiego miałem możliwość obejrzenia zabytkowych kościołów w Kalinie Małej, Uniejowie-Parcelach czy Siedliskach. Miałem także możliwość obejrzenia dworów szlacheckich w Kalinie Wielkiej, Święcicach, Mianocicach, Rzędowicach oraz w Pogwizdowie. Niestety w Święcicach dwór jest już bliski całkowitej ruinie natomiast w Pogwizdowie, gdzie w dworku funkcjonuje szkoła, miałem okazję wymienić parę zdań z kobietą podającą się za dyrektorkę, która z uporem wartym lepszej sprawy przekonywała mnie, że robiąc zdjęcia dworkowi, naruszam przepisy RODO. I to pomimo tego, że oprócz mnie i wspomnianej kobiety nie było w pobliżu żadnej innej osoby. Na koniec dotarłęm do Miechowa, gdzie znajduje się duży kompleks klasztorny bożogrobców z Bazyliką Grobu Bożego. Bazylika dalej pełni swoje funkcje natomiast budynki klasztorne, w związku z kasatą zakonu pełnią różne funkcje, nie tylko kościelne jak. Np. sąd czy prokuratura. Na sam koniec zatrzymałem się jeszcze przy dworku Zacisze a następnie po dojechaniu do parkingu zakończyłęm wycieczkę.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta