Mennonici na terenie Żuław Gdańskich

Dodano 9 sierpnia 2021 przez plik GPX
Mennonici na terenie Żuław Gdańskich
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

223571
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1259446
Początek trasy
Trasa rozpoczyna się przy placu rekreacyjnym obok szkoły podstawowej w Wiślinie. Na terenie placu znajduje się zadaszona wiata przystankowa.
1259447
Ścieżka rowerowa koło kościoła w Wiślinie
1259448
Dzwonnica Mennonicka i stela - cmentarz w Wiślinie
Wiślina - dzwonnica przycmentarna z 1792 roku wybudowana przez menonitów . Przy dzwonnicy znajduje się płyta nagrobna poświęcona zmarłemu w 1679 roku Has sowi From i zmarłej jego zonie Cornelii Wilhelms. Napis częściowo zatarty przez działania szkodliwych czynników atmosferycznych. Na cmentarzu, obok dzwonnicy znajduje się zabytkowa stella z II połowy XIX wieku. Została postawiona na mogile Anny i Johanna Wirus.
1259449
Ścieżka rowerowa w kierunku Dziewięciu Włók
1259450
Ścieżka rowerowa przed wjazdem na rondo w Przejazdowie
1259451
Rondo
1259452
Droga w kierunki Bystrej
Droga z szerokim poboczem.
1259453
Zwężenia pobocza w Bystrej
1259454
Droga w kierunku Wocław
1259457
Lapidarium - Wocławy
Na przykościelnym cmentarzu znajdują się dwie płyty nagrobne z XVII wieku
1259467
Stella w Wocławach
stella nagrobna z 1739r mennonity z Wróblewa. ( Symbolika sepulkralna. Na steli oko opatrzności – symbolizujące Boga Ojca )
1259468
Droga Wocławy - Koszwały
Szerokie pobocze - mały ruch samochodów
1259469
Droga przed Koszwałami
zwężenie pobocza przed wjazdem do Koszwał
1259470
Zabytkowy dom mieszkalny
1259471
Dom podcieniowy w Koszwałach
został zbudowany w 1792 roku na sztucznie usypanym, niewielkim wzgórzu. Jest to konstrukcja murowana. Podcień umieszczona w centralnej części ściany frontowej jest oparta na 7 drewnianych słupach. Wizerunek domu został uwieczniony na banknocie 50 guldenowym Wolnego Miasta Gdańska.
1259472
Kościół kościół p.w błogosławionej Teresy Benedykty od Krzyża w Koszwałach
Pierwsza kościół powstał w I poł. XIV wieku. W czasie reformacji został przejęty przez ewangelików, którzy wznieśli w II połowie XVII wieku nową świątynie. Spalony w 1945. Na jego miejscu w latach 90-tych XX wieku zbudowano nowy kościół.
1259476
Lapidarium w Koszwałach
Podczas budowy świątyni w latach 90-tych XX wieku wydobyto XVII i XVIII wieczne płyty nagrobne. Po renowacji umieszczone na zewnętrznej elewacji kościoła.
1259477
Plac w Koszwałach
Idealne miejsce na odpoczynek. Ławki
1259478
Sklep w Koszwałach
1259479
Ulica Brzozowa w Koszwałach
1259480
Ulica Topolowa w Koszwałach
Droga bez pobocza. Znikomy ruch samochodów.
1259482
Koniec ulicy Topolowej w Koszwałach.
Koniec asfaltu , początek płyt betonowych tzw. jumby. ( słaba jakość )
1259483
Droga do Miłocina od strony Koszwał
1259484
Dom podcieniowy w Miłocinie.
Przed domem teren zielony. Ławki . Dobre miejsce na odpoczynek. Obok znajduje się dawny cmentarz , kilka płyt nagrobnych. Dom podcieniowy został zbudowany w 1731 roku. Budowla wsparta na 8 słupach podcień z ozdobnymi elementami konstrukcji szkieletowej, która wypełniona jest ozdobną cegłą. Dawniej stanowił dziedziczną własność sołtysów wsi. Do końca II wojny światowej zamieszkiwali w nim pastorzy. Obecnie obiekt pełni funkcję domu wielorodzinnego.
1259485
Dom podcieniowy w Miłocinie
Zachowany został kształt dwupoziomowej sieni (obecnie klatka schodowa) z balustradą.
1259486
Droga w kierunku Wocław
Droga bez pobocza , mały ruch samochodów.
1259487
Skrzyżowanie z ulicą Łokietka w Wocławach
Koniec drogi asfaltowej , początek płyt betonowych tzw jumby. ( dobra jakość )
1259488
Droga w kierunku mostu nad Motławą
1259489
Most nad Motławą
wjazd na ścieżkę rowerową ( Szlak Mennonitów )
1259490
Wiata przystankowa
1259491
Koniec trasy przed świetlicą w Lędowie
Drogi utwardzone ( kostka , asfalt , płyty betonowe tzw. jumby ). Teren płaski.
Początek trasy spod szkoły w Wiślinie. Od Wiśliny do Przejazdowa prowadzi ścieżka rowerowa. Od ronda obok mostu nad DK7 do Koszwał – droga asfaltowa z szerokim poboczem. Na odcinku Bystra zwężenie pobocza. Zwężenie pobocza występuje również przed Koszwałami. Od Koszwał do końca ulicy Topolowej droga bez pobocza, ruch samochodów znikomy. Na odcinku od końca ulicy Topolowej do Miłocina ( 2km ) płyty betonowe tzw. jumby ( w średnim stanie ). Od Miłocina do Wocław (2,6km) droga asfaltowa bez pobocza, mały ruch samochodów ) . Od skrzyżowania z ulicą Władysława Łokietka w Wocławach do mostu nad Motławą ( ok 3km) płyty betonowe tzw. jumby ( bardzo dobry stan ). Od mostu nad Motławą do Lędowa ścieżka rowerowa . Koniec trasy przy świetlicy w Lędowie.
Ciekawe miejsca :
Wiślina - dzwonnica przycmentarna z 1792 roku wybudowana przez menonitów . Przy dzwonnicy znajduje się płyta nagrobna poświęcona zmarłemu w 1679 roku Has sowi From i zmarłej jego zonie Cornelii Wilhelms. Napis częściowo zatarty przez działania szkodliwych czynników atmosferycznych. Na cmentarzu, obok dzwonnicy znajduje się zabytkowa stella z II połowy XIX wieku. Została postawiona na mogile Anny i Johanna Wirus. Budynek mieszkalny nr 7 – stojący obok cmentarza po południowej stronie. Przykład zagrody holenderskiej prawdopodobnie w typie wzdłużnych tzw. Langhof. Dom wzniesiony pod koniec XVIII wieku dla Martina Bochrendta. Obora z początku XX wieku, przebudowana. Stodoła uległa spaleniu i została rozebrana.
Wocławy - kościół zbudowany jako parafia katolicka, która w wyniku reform w XV w. została przejeta przez duchownych protestanckich. Świątynia była również użytkowana przez mennonitów, którzy osiedli na tych zmiemiach przed 1680 rokiem. Budowla uległa zniszczeniu w wyniku pożaru w 1729r. Został on odbudowany. W 1945 roku kościół został spalony, popadł w ruinę i nie został odbudowany. Na przykościelnym cmentarzu znajdują się dwie płyty nagrobne z XVII wieku oraz stella nagrobna z 1739r mennonity z Wróblewa. ( Symbolika sepulkralna. Na steli oko opatrzności – symbolizujące Boga Ojca )
Koszwały - dom podcieniowy w Koszwałach został zbudowany w 1792 roku na sztucznie usypanym, niewielkim wzgórzu. Jest to konstrukcja murowana, otynkowana, z ryglowym, wypełnionym żółtą cegłą podcieniem i ryglowymi szczytami wypełnionymi cegłą holenderką. Podcień umieszczona w centralnej części ściany frontowej jest oparta na siedmiu drewnianych słupach połączonych ze sobą arkadami. Wizerunek domu został uwieczniony na banknocie Wolnego Miasta Gdańska.
Kościół - pierwsza katolicka świątynia powstała w I poł. XIV wieku. W czasie reformacji została przejęta przez ewangelików którzy wznieśli kościół w 1672 roku o konstrukcji szkieletowej pod wezwaniem Świętego Mikołaja Archanioła. Spalony w 1945. Na jego miejscu w latach 90-tych XX wiek zbudowano nowy (pod wezwaniem błogosławionej Teresy Benedykty od Krzyża). Podczas budowy wydobyto XVII i XVIII wieczne płyty nagrobne. Po renowacji umieszczone na zewnętrznej elewacji kościoła.
Miłocin – dom podcieniowy. Został zbudowany w 1731 roku. Budowla wsparta na 8 słupach podcień z ozdobnymi elementami konstrukcji szkieletowej, która wypełniona jest ozdobną cegłą. Zachowany został kształt dwupoziomowej sieni (obecnie klatka schodowa) z balustradą. Dawniej stanowił dziedziczną własność sołtysów wsi. Do końca II wojny światowej zamieszkiwali w nim pastorzy. Obecnie obiekt pełni funkcję domu wielorodzinnego.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.