category-icon

Mazowsze : Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej w okolicach Piaseczna cz.1

64 km
34 m
40 m
Polska, mazowieckie, Nowa Iwiczna, powiat piaseczyński
Polecamy

Route characteristics

2025-04-13
Polska, mazowieckie, Nowa Iwiczna, powiat piaseczyński
category-icon
64 km
34 m
40 m
5.8/6
Inspiracją do wycieczki była trasa https://www.traseo.pl/trasa/sladami-i-i-ii-wojny-swiatowej.



Najwięcej cmentarzy z I wojny światowej jest w Małopolsce , zwłaszcza Beskidzie Niskim ale i na Mazowszu gdzie też toczyły się ciezkie walki są takie miejsca i warto je odwiedzić.



Na południe od Warszawy w okolicach Piaseczna jest ich kilkanaście. Można zapewne dotrzeć do wszystkich w ramach jednej wycieczki, ja swoją podzieliłem na 2 części.



Pierwsza ma początek i koniec na parkingu przy stacji kolejowej w Nowej Iwicznej, można dojechać tu samochodem lub pociągami SKM i Kolei Mazowieckich

Wycieczka w znacznej części prowadzi drogami leśnymi, gravel da radę, rower szosowy niekoniecznie.

Po drodze kolejno odwiedziłem 9 cmentarzy/miejsc związanych z poległymi w I WŚ :



1. Janczewice : Cmentarz jest całkowicie zniszczony, tylko po drugiej stronie drogi stoi tu tylko skromny wspólczesny drewniany krzyż bez żadnych oznaczeń, wygląda to na dewastację bo porównując ze zdjęciami zamieszczonymi w google maps czy materiałami gminnymi widać że były na nim kiedyś tabliczki a obok kamień z wyrytymi datami 1914-1915.

Cmentarz powstał w 1915. Spoczywają tu żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli w 1914 roku.



2. Głosków ul. Rybna

Cmentarz jest zadbany i ogrodzony; dwa duże krzyże katolicki i prawosławny wskazują że to miejsce pochówku żołnierzy obu walczących stron. Wg informacji znalezionej w necie cmentarz powstał w 1916r, został odnowiony w 2015 r.



Kilkaset metrów za cmentarzem natrafimy na krzyż upamiętniający oddział AK a obok tablicę informacyjną o jego działalności.



3. Złotokłos/Runów

Bardzo ładny, niewielki cmentarz położony na granicy Złotokłosu i Runowa. Odnowiony w 2016 roku, przypomina cmentarze wojenne z Galicji.



Dale jedziemy wzdłuż torów nieczynnej już kolejki wąskotorowej która jeździła z Warszawy do Grójca i dalej do Nowego Miasta nad Pilicą. Dziś czynny dla celów turystycznych jest fragment z Piaseczna do Runowa. Kolejka kursuje w weekendy i jest duża szansa na spotkanie z nią właśniewRunowie. Koło stacji pojawiają się wtedy kramy i kuchnia polowa, można się zatrzymać i posilić.



4. Gołków

Malutki cmentarz położony w ruchliwym miejscu przy skrzyżowaniu dróg, niemal w centrum wsi ale nie rzucający się w oczy. Stoi na nim kika krzyży galicyjskich z daszkami w dwóch rzędach, w środku pomnik z kamieniem i napisem "Tu spoczywają żołnierze wojny 1914 – 1918"



5. Wólka Pęcherska

Największy i najbardziej zadbany cmentarz położony przy drodze DW722. Pochowani żołnierze obu walczących stron polegli w 1915 roku. Na kilku tabliczkach nazwiska poległych , większość bezimienna. Polskie nazwisko na jednym z krzyży pokazuje dodatkowy tragizm tej wojny gdzie nasi rodacy walczyli przeciwko sobie.

Cmentarz niedawno ponownie odrestaurowany, jeszcze w 2020 roku wyglądał inaczej (zał. zdjęcie).



6. Krępa :

Cmentarz nieco w bok (100m) od drogi asfaltowej, dojść/dojechać można polną drogą, prowadzi tędy turystyczny szlak pieszy. Cmentarz jest ogrodzony , jest tablica informacyjna a na terenie cmentarza współczesny pomnik postawiony w 2014 roku w setną rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny. Polegli są pochowani w ziemnych mogiłach bez krzyży i innych oznaczeń.



7. Wojciechowice/Wola Dobieska :

Cmentarz położony w lesie koło Wojciechowic na małej górce. Dojście dość wyraźną ścieżką, najlepiej z użyciem mapy i GPS. Cmentarz położony jest na małej górce. Wg tablicy informacyjnej jest pod opieką szkoły w pobliskim Dobieszu. Zachował się tylko kamień z wykutymi narodowościami (Austriacy i Rosjanie) i liczbą poległych żołnierzy.

Wygląda na bardzo rzadko odwiedzany.



8. Jesówka k/Zalesia Górnego

Cmentarz położony ok 100m od drogi asfaltowej, dobrą leśną drogą. Miejscowi nazywali to miejsce Różanką ze względu na krzewy dzikiej róży rosnące koło zarośniętego zaniedbanego w przeszłości cmentarza. Pochowani są żołnierze niemieccy i rosyjscy. Obecnie cmentarz jest odnowiony i dobrym stanie.

Obok mogiły nieznanaych żołnierzy AK z 1943 roku.



Od cmentarza z Jesówce dojeżdżamy drogą a potem groblą do stawów i jazu na Jeziorce. To Górki Szymona - miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców Piaseczna i okolic.



Warto przejechać kawałek szlakiem pieszym wzdłuż meandrów Jeziorki (uwaga, czasem wąsko).



9. Piaseczno/Łoziska ul.Partyzantów

Nie jest to cmentarz, leży tu kamień z wyrytym stopniem, przydziałem i nazwiskiem kapitana Friedricha Rauscha i jego datą śmierci (praktycznie zatarta). Wg informacji znalezionych w necie szczątki doczesne kapitana ekshumowano, pozostał tylko kamień nagrobny obok ogrodzenia nowego domu.



Stąd już drogami lokalnymi przez Łoziska do stacji w Nowej Iwicznej.

Comments

You may find the map from our app useful on this route

Południowe okolice Warszawy
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Południowe okolice Warszawy

Mapa południowych okolic Warszawy w skali 1:50 000, na mapie przedstawiono obszar od śródmieścia Warszawy na północy, po Grójec na południu. Na zachodzie zasięg mapy wyznaczają Ożarów Mazowiecki i Pruszków, na wschodzie - Garwolin. Na mapie znajdziemy szlaki piesze i rowerowe oraz rezerwaty w okolicach Piaseczna, Pruszkowa, Józefowa, Konstancina-Jeziornej, Otwocka, Karczewa, Mińska Mazowieckiego, Góry Kalwarii.

Zawarto tu w całości Chojnowski Park Krajobrazowy i Mazowiecki Park Krajobrazowy. Rok wydania 2024

 

 

 

Towns on the route