Martinské hole – w krainie buczyn i górskich hal

Dodano 22 października 2013 przez Garmin
Martinské hole – w krainie buczyn i górskich hal
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

31235
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 30,9 km
 • Czas trwania: 6 h 55 min
 • Średnia prędkość: 4,46 km/h
 • Przewyższenie: 994,96 m
 • Suma podejść: 1 920,71 m
 • Suma zejść: 1 930,32 m
 • Data: 19 października 2013
 • Lokalizacja: Słowacja, Žilinský, Dolné Záturčie
178964
IMG_9961
178965
IMG_9909
178966
IMG_9972
178967
IMG_9898
178969
IMG_9950
178970
IMG_9876
178971
IMG_9992
178972
IMG_9861
Vrútky - Veľká lúka – Krížava – Minčol – sedlo Javorina – Minčol – Krivá – Vrútky

Martinské hole tak nazywane są rozległe, około grzbietowe, górskie hale w masywie Luczańskiej Małej Fatry (Malá Fatra). Cały grzbiet zbudowany jest ze skał krystalicznych, a jego najwyższe wzniesienie to Veľká lúka (1476 m n.p.m.). Występuje tutaj górna granica lasu, powyżej której dosyć dużą powierzchnię zajmuje kosodrzewina. Dominującymi lasami są natomiast buczyny nadające jesienią niepowtarzalny urok temu regionowi.

Podjazd z miejscowości Vrútky odbywa się po najwyżej położonej szosie w górach Malá Fatra. Pokonujemy asfaltem ponad 1000 m przewyższenia, a szosa wyprowadza nas na sam grzbiet masywu – pod same przekaźniki radiowo-telewizyjne.

Grzbietem prowadzi czerwony szlak turystyczny, którym jedziemy w kierunku sedla Javorina. Szlak na tym odcinku, prawie na całej długości, ma postać pięknego singla utkanego miejscami korzeniami, skałami i uskokami. Szlak ten przecina po drodze rozległe grzbietowe hale z których rozpościerają się przepiękne panoramy. Ostatni odcinek zjazdu na sedlo Javorina jest stromy i najtrudniejszy – dużo korzeni, uskoków i wypłukanych fragmentów ścieżki.

Zjazd z Minčolu żółtym szlakiem do miejscowości Vrútky z początku na długości ok. 1,6 km ma również postać przyjemnego singla na którym lokalni rowerzyści pokusili się o wykonanie kilku skoczni (poukładane kamienie, nadsypana ziemia) ułatwiających pokonanie wielu korzeni. Następnie szlak poprowadzony jest szeroką drogą zrywkową, ale pod koniec (ostatni 1 km) znowu przybiera formę wąskiej ścieżki. Znacznym utrudnieniem, podczas wypadów jesiennych, są masywnie zalegające liście, które na zjazdach wymuszają zachowanie znacznej czujności.

Więcej na: www.rowerowepodhale.eu
Trasę poleca
rowerowepodhale.eu

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Wielka Fatra
Wielka Fatra - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wielka Fatra to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich na Slowacji. Leży między Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Długość pasma wynosi około 40 km. Wielka Fatra porównywana bywa do polskich Bieszczadów, ogromne grzbietowe hale...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
jedrula77
22 marca 2015 jedrula77 napisał:
Ciekawa trasa
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.