category-icon

Martinské hole – w krainie buczyn i górskich hal

30 km
6 h 55 min
1.6 km
Słowacja, Žilinský, Dolné Záturčie
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-10-22
Słowacja, Žilinský, Dolné Záturčie
category-icon
30 km
1619 m
1625 m
Średni
6 h 55 min
6/6
Vrútky - Veľká lúka – Krížava – Minčol – sedlo Javorina – Minčol – Krivá – Vrútky Martinské hole tak nazywane są rozległe, około grzbietowe, górskie hale w masywie Luczańskiej Małej Fatry (Malá Fatra). Cały grzbiet zbudowany jest ze skał krystalicznych, a jego najwyższe wzniesienie to Veľká lúka (1476 m n.p.m.). Występuje tutaj górna granica lasu, powyżej której dosyć dużą powierzchnię zajmuje kosodrzewina. Dominującymi lasami są natomiast buczyny nadające jesienią niepowtarzalny urok temu regionowi. Podjazd z miejscowości Vrútky odbywa się po najwyżej położonej szosie w górach Malá Fatra. Pokonujemy asfaltem ponad 1000 m przewyższenia, a szosa wyprowadza nas na sam grzbiet masywu – pod same przekaźniki radiowo-telewizyjne. Grzbietem prowadzi czerwony szlak turystyczny, którym jedziemy w kierunku sedla Javorina. Szlak na tym odcinku, prawie na całej długości, ma postać pięknego singla utkanego miejscami korzeniami, skałami i uskokami. Szlak ten przecina po drodze rozległe grzbietowe hale z których rozpościerają się przepiękne panoramy. Ostatni odcinek zjazdu na sedlo Javorina jest stromy i najtrudniejszy – dużo korzeni, uskoków i wypłukanych fragmentów ścieżki. Zjazd z Minčolu żółtym szlakiem do miejscowości Vrútky z początku na długości ok. 1,6 km ma również postać przyjemnego singla na którym lokalni rowerzyści pokusili się o wykonanie kilku skoczni (poukładane kamienie, nadsypana ziemia) ułatwiających pokonanie wielu korzeni. Następnie szlak poprowadzony jest szeroką drogą zrywkową, ale pod koniec (ostatni 1 km) znowu przybiera formę wąskiej ścieżki. Znacznym utrudnieniem, podczas wypadów jesiennych, są masywnie zalegające liście, które na zjazdach wymuszają zachowanie znacznej czujności. Więcej na: www.rowerowepodhale.eu
Trasę poleca:rowerowepodhale.eu
rowerowepodhale.eu

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Mała Fatra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mała Fatra

Mapa pasma górskiego na Słowacji - Małej Fatry (Malá Fatra). Najwyższym szczytem w Małej Fatrze jest Wielki Krywań (Veľký Kriváň) - wysokość 1709 m n.p.m  

Wielka Fatra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielka Fatra

Wielka Fatra to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich na Slowacji. Leży między Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Długość pasma wynosi około 40 km. Wielka Fatra porównywana bywa do polskich Bieszczadów, ogromne grzbietowe hale pasterskie przypominają bowiem połoniny. Hal tych jednak jest więcej niż w polskich Bieszczadach, a gołe, granitowe szczyty, przeplatane wapienno-dolomitowymi kopcami, pocięte głębokimi dolinami odróżniają ją wyraźnie od Bieszczadów. Lasy porastające stoki to głównie lasy świerkowe. Przede wszystkim jednak Wielka Fatra odróżnia się dzikością. Mimo że dolinami biegną dobre drogi, turystyczny ruch jest tutaj niewielki, a baza noclegowa słabo rozbudowana. Wielka Fatra posiada gęstą sieć szlaków turystycznych. Na wielu z nich można całymi dniami spotkać tylko nielicznych turystów. Grzbiety Wielkiej Fatry są długie, można nimi wędrować nawet dziesiątki kilometrów bez schodzenia do dolin. Mimo zwartości, są przy tym zróżnicowane. Dzięki grzbietowym halom rozciągają się z nich rozlegle widoki obejmujące nie tylko szczyty Wielkiej Fatry, ale także Niżne Tatry, Góry Choczańskie, Tatry, Góry Kremnickie, Rudawy Weporskie i Beskidy.

Mała Fatra, Góry Choczańskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mała Fatra, Góry Choczańskie

Mapa prezentuje jedno z najczęściej odwiedzanych na Słowacji pasm górskich - Małą Fatrę, często nazywaną Tatrami w miniaturze. Masyw nie jest jednak zatłoczony przez turystów tak bardzo jak Tatry. Głównym miejscem wypadowym w Krywańską Fatrę jest miejscowość Terchová z bogatą bazą noclegową (hotele, domy wycieczkowe, prywatne kwatery, duży autokemping). Z Terchovej można samochodem dojechać na parkingi w głębi Vrátnej doliny, skąd zaczynają się liczne szlaki turystyczne i jest dolna stacja kolejki gondolowej Vrátna – Chleb. Łączna długość wyznakowanych szlaków turystycznych w masywie wynosi ok. 150 km. Podejścia na najwyższe szczyty Małej Fatry mogą być żmudne, gdyż różnica wysokości dochodzi czasami do 1300 m. W wyższe partie można dostać się również kolejką gondolową z Vrátnej, która wywozi turystów prawie na samą główną grań. Granią tą prowadzi czerwony, bardzo widokowy szlak turystyczny. Rejon Małej Fatry jest też jednym z najlepiej zagospodarowanych obszarów na Słowacji dla amatorów narciarstwa zjazdowego. Mapa prezentuje ponadto położone na wschód od Fatry Góry Choczańskie, których najwyższy szczyt - Wielki Chocz (1608 m) - słynie z malowniczej panoramy na większość gór Słowacji, w tym zwłaszcza na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Data wydania: 2016 / 217.

Góry Strażowskie. Okolice Żyliny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Strażowskie. Okolice Żyliny
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020