Mały rajd po okolicy Chrzanowa

Dodano 9 sierpnia 2014 przez plik GPX
Mały rajd po okolicy Chrzanowa
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

47183
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.5
 • Dystans: 44,5 km
 • Przewyższenie: 124 m
 • Suma podejść: 395 m
 • Suma zejść: 348 m
 • Data: 6 sierpnia 2014
 • Lokalizacja: Chrzanów, małopolskie
270582
Zamek Lipowiec
Dawny zamek biskupów krakowskich, zachowany w formie ruin które stoją na zalesionym wzgórzu o wysokości 362 m, które to z kolei sąt częścią Grzbietu Tenczyńskiego. Mimo kilku przebudów obiekt zachował pierwotny kształt i gotycki charakter.
270583
Stare Dworzysko
Tu można odpocząć i się posilić przed ruseniem w dalszą drogę.
270584
Ruiny zamku Tenczyn
Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie, nazywane też często ruinamy w Tenczynku to jedna z bardziej majestatycznych budowli obronnych w Małopolsce. Piekna okolica ruin oraz ciekawa historia zamku sprawiają, że miejsce cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zamek powstał w XIV wieku, i choć dziś zostały po nim tylko ruiny, warto odwiedzić to miejsce.
270586
Kosmiczna siedziba RFM FM
Kopuły, które wyglądają jak z filmu science-fiction należą do radia RMF FM i został stworzony na licencji NASA. Do poszczególnych kopuł prowadzą oszklone korytarze, które oświetlone są jedynie wtedy, gdy przechodzi przez nie pracownik. Kosmiczne miasteczko RMF wygląda dziwnie, ale z pewnością jest oryginalną ciekawostką w podmiejskim krajobrazie.
Wypadzik z Chrzanowa wraz ze znajomymi na mały rajd przez zielone okolice tego pięknego miasta do zamku Lipowiec który był dawną siedzibą biskupów krakowskich i jak każdy zamek ma i swoje legendy Jedna dotyczy uwięzionego Franciszka Stankara w 1550 roku i jego ucieczki z Lipowca, w której miała mu pomóc, zakochana w nim, córka dozorcy więzienia, dostarczając mu sznurów, po których Stankar spuścił się z okna.Inna legenda mówi o zajeżdżającej w nocy karecie z dostojnikiem kościelnym, który wysiada na dziedzińcu i udaje się do środka. Zaraz potem oprawcy ciągną na dziedziniec skutego łańcuchami mnicha, następnie kat podnosi miecz do ścięcia skazańca i w tym momencie wraz z uderzeniem pioruna wszystkie widziadła znikają.Po zwiedzeniu ruin udajemy sie w dalszą drogę zatrzymując się jeszcze po drodze na małe jedzonko przy "starym dworzysku".Pedałując raźnie docieramy do siedziby "NASA"....tak tak nie pomyliłem się :), no może troszkę siedziba jest radia RMF FM i została wybudowana na licencji NASA.Trzeba przyznać że widok jest iście kosmiczny szczególnie gdy zmierzcha i korytarzami zaczynają chodzić ludzie wtedy podświetlają się one światłami jak w filmie scenie - fiction.Po " achach" i "echach " które wydawaliśmy na widok budowli jedziemy dalej by dotrzeć do kolejnych ruin zamku Tenczyn który położony jest we wsi Rudno.Pierwszy zamek (drewniany) zbudował około 1319 r. kasztelan krakowski Nawój z Morawicy, on też wzniósł największą na zamku wieżę, zwaną do dziś "Nawojową Wieżą". Właściwym twórcą zamku murowanego był syn Nawoja, Jędrzej, wojewoda krakowski i sandomierski.Jak już wcześniej wspomniałem każdy zamek ma legendę ma ją również i ten , a brzmi ona tak : że podobno małżonka jednego z właścicieli zamku nie szczędziła swoich wdzięków innym. Dowiedziawszy się o tym, jej mąż zamurował wiarołomną żonę żywcem w baszcie. Jęki i krzyki grzesznicy długo jeszcze było słychać w zamku, a i jakoby dzisiaj tajemnicze odgłosy dobywają się niekiedy z głębi ruin.Jako że jesteśmy strachliwi postanowiliśmy nie sprawdzać czy legenda jest prawdziwa i po zwiedzeniu ruin szybciutko udaliśmy się w drogę powrotną.Trasę polecam ze względu na piękne widoki oraz możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc które aż pachną " średniowieczem ".

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
29 września 2015 kys30 napisał:
ciekawa trasa i fotki :-)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.