Małopolski wypad

Dodano 19 sierpnia 2014 przez plik GPX
Małopolski wypad
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

47834
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.0
 • Dystans: 44,6 km
 • Przewyższenie: 125,83 m
 • Suma podejść: 359,02 m
 • Suma zejść: 313,66 m
 • Data: 19 sierpnia 2014
 • Lokalizacja: Klucze, małopolskie
282164
Punkt widokowy Czubatka
Ze szczytu Czubatki (382 m n.p.m.) można zobaczyć panoramę Kluczy, zachwycić się rozległymi przestrzeniami Pustyni Błędowskiej (jedynej w naszej części Europy pustyni), a w oddali dostrzec także m.in. kominy katowickiej huty.
282165
Wzniesienie Dupnica
Wzniesienie z którego mamy piękną panoramę na najbliższą okolicę
282166
Zamek w Bydlinie
Ruiny rycerskiego zameczku z XIV wieku na wysokim skalnym grzbiecie wapiennym idealne do zwiedzenia i na przerwę w trasie :)
282167
Punkt widokowy Dąbrówka
Punkt widokowy na Pustynię Błędowską widać z niego piękno pustynnego obszaru. Ponadto na tym obszarze znajduje się szlak pieszy z Błędowa do Klucz oraz drugi szlak konny.
282210
Kościół pw. św. Marka
Drewniany kościół, położony w miejscowości Rodaki, wzniesiony w 1601 r. Wewnątrz znajdują się dwa ołtarze w stylu manierystycznym, w jednym z nich oglądać można posąg św. Mikołaja z 1400 r.
282211
Stowarzyszenie Jurajska Wioska Rodaki
Stowarzyszenie organizuje projekt "Otwarte Zagrody" gdzie głównym celem jest edukacja i integracja mieszkańców wokół zagadnień kultury i dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem architektury drewnianej oraz lokalnego rzemiosła.
Trasa na niedzielny wypadzik za miasto. Jest troszkę kilometrów do pokręcenia, a więc można się troszkę spocić, ale jest również co obejrzeć i zwiedzić. Można podziwiać największą atrakcję gminy Klucze, którą jest Pustynia Błędowska zwana „Polską Saharą". Jest to największa pustynia w Europie. Stanowi unikat przyrodniczy i geograficzny, powstała bowiem w umiarkowanym i wilgotnym klimacie. Pustynia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jest częściowo objęta specjalną ochroną w postaci użytku ekologicznego. Powierzchnia piasków wynosi 32 km2 (długość 8-9 km, szerokość 3-4 km) i podzielona jest doliną rzeki Biała Przemsza. Kiedyś można tu było obserwować niezwykłe miraże, zjawiska fatamorgany. Dzisiaj, choć częściowo porośnięta wierzbą kaspijską, nadal przyciąga licznych turystów. Co bardziej religijni mogą wpaść na niedzielną mszę do zabytkowego kościółka w miejscowości Rodaki i podziwiać posąg św. Mikołaja z 1400 roku. Jeśli ktoś jest fanem średniowiecza również, będzie zadowolony, gdyż na naszej trasie znajdują się ruiny małego zameczku w Bydlinie, który został spalony przez Szwedów w czasie ich przemarszu pod Częstochowę w 1655 roku. Od tego czasu popadł w ruinę. Obecnie widoczne są pozostałości tzw. "kamieńca" czyli czworobocznej budowli mieszkalnej i resztki muru obwodowego i bramy wjazdowej oraz fragmenty wykute w skale fosy. Są również na naszym szlaku punkty widokowe ,dzięki czemu możemy zobaczyć pełną panoramę małopolskich krajobrazów.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
25 stycznia 2017 kys30 napisał:
Ciekawa trasa i dobry opis :-)
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0