MAŁOPOLSKA ZACHODNIA: W sercu UNESCO

Dodano 26 listopada 2019 przez rysowanie
MAŁOPOLSKA ZACHODNIA: W sercu UNESCO
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

162723
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 18,4 km
  • Przewyższenie: 233,07 m
  • Suma podejść: 522,04 m
  • Suma zejść: 535,92 m
925243
Kościół pw. św. Joachima w Skawinkach
fot. Kamil Sorocki
1155489
Kościół pw. św. Joachima w Skawinkach
Kościół parafialny pw. św. Joachima w Skawinkach pochodzi z przełomu XV i XVI w. i został przeniesiony z Przytkowic. Jest pięknym przykładem barokowego sakralnego budownictwa drewnianego o konstrukcji zrębowej na rzucie krzyża greckiego.

- Parafia św. Joachima, Skawinki 214, tel. +48 33 876 35 96

FOTO: Kamil Sorocki
TEKST: Dominika Zaręba
1155490
Kapliczka Dzwonek
Kapliczka Dzwonek, pochodząca z XIX w., przykryta jest charakterystycznym cebulastym hełmem krytym gontem. Dzwonek w kapliczce wzywał niegdyś mieszkańców do modlitwy na Anioł Pański, zwoływał na spotkania i ostrzegał w chwilach niebezpieczeństwa.
1155520
Klasztor oo. Bernardynów i Dróżki Kal- waryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej
Klasztor oo. Bernardynów i Kalwarię ufundował Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski. Wszystko rozpoczęło się w 1601 r., kiedy Zebrzydowski – wzorując się na kaplicy z góry Kalwaria w Jerozolimie – wzniósł kościół Ukrzyżowania Pana Jezusa. W kolejnym roku przekazał świątynię wraz z połową góry Żar ojcom bernardynom. Sanktuarium pasyjno-maryjne wraz z zespołem 42 kościołów i kaplic tworzy niezwykły park przestrzenno-krajobrazowy, zwany polską Jerozolimą. Ten niezwykły zakątek został wpisany na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Sercem sanktuarium jest Bazylika Matki Bożej Anielskiej, która otaczać ma opieką – niczym pod skrzydłami Aniołów – wszystkich mieszkańców i pielgrzymów. Kaplice i kościoły słynnych kalwaryjskich Dróżek Pana Jezusa i Dróżek Matki Bożej wzorowano na obiektach z Ziemi Świętej.

- Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska, ul. Bernardyńska 46, tel. +48 33 876 55 39, informacje o zwiedzaniu i nabożeństwach na stronie: http://kalwaria.eu/strona/informacje-dla-pielgrzymow

FOTO: Kamil Sorocki
TEKST: Dominika Zaręba
1155521
Most Anielski
1155523
Hotel Modrzewiówka
1155524
Willa Tadeusz
1155525
Willa Zamek
1155526
Cafe Pensjonat Lanckorona i Galeria Lanckorońska Kazimierza Wiśniaka
Twórczość Kazimierza Wiśniaka w Lanckoronie

Kazimierz Wiśniak, wybitny artysta – malarz, rysownik, scenograf teatralny, współzałożyciel krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” od lat związany jest z Lanckoroną.

Jego praca artystyczna odcisnęła trwały ślad na regionie. Rysunki artysty ożywiają zapomniane imprezy i jarmarki, dokumentują działania lokalnych liderów i pasjonatów, ilustrują lanckorońskie legendy i historie, ożywiają zabytki i zapomniane kąty. Jego prace można zobaczyć w Galerii Lanckorońskiej przy Cafe „Pensjonat” (Rynek 69), a także
w Izbie Zbiorów przy Bibliotece Publicznej (ul. 3 Maja 11, godz. otwarcia na stronie www.gbplanckorona.naszabiblio- teka.com).

Kazimierz Wiśniak ilustruje także lokalną gazetę – „Kurier Lanckoroński” wydawaną przez Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony, a jego liczne i bogato ilustrowane książki wydaje Wydawnictwo Vandre.

FOTO: Kamil Sorocki
TEKST: Dominika Zaręba
1155527
Rynek w Lanckoronie
Kiedy król Kazimierz Wielki zakładał Lanckoronę w 1366 r., nadał jej przywileje równe Krakowowi – w każdy czwartek odbywały się tu wolne targi, mieszczanie mogli sprzedawać i kupować sukna i inne towary. O prastarych tradycjach handlowych miasteczka świadczy m.in. charakterystyczna architektura lanckorońskich drewnianych domów pamiętająca jeszcze czasy średniowiecza. Wydatne okapy dachów tworzą podcienia służące dawniej do wystawiania towarów podczas targów i jarmarków. Szerokie wrota do sieni – tzw. „mieczowane bramy” z zastrzałami i mieczami – służyły jako bramy wjazdowe dla wozów. Kamienne piwnice mają wejścia od zewnątrz budynku na podcieniu, dzięki czemu przechowywane w nich towary można było łatwo i szybko wyjmować i wystawiać na sprzedaż.

tekst: Dominika Zaręba
foto: Kamil Sorocki
1155528
Zaułek Animacji
Zaułek Animacji Krzysztofa Falkowskiego

Galeria teatralnych lalek, scena teatru lalek, spek- takle teatralne dla dzieci i dorosłych, warsztaty teatralno-edukacyjne, rezydencje artystyczne, kulturalno-historyczne spacery po Lanckoronie, ogniska, uroczystości okolicznościowe, urodziny w artystycznym klimacie (oferta dla grup zorgani- zowanych 15 do 50 osób).

- Lanckorona, ul. Józefa Piłsudskiego 16, tel. +48 536 061 111, email: falko.zaulek@gmail.com, www.zaulekanimacji.pl
1155529
Dwór Senator
1155530
Izba Muzealna im. prof. Krajewskiego
Muzeum – Izba Muzealnej im. prof. Antoniego Krajewskiego mieści się w zabytkowym, drewnianym, pobielanym domu, który ocalał z tragicznego pożaru w 1868 r.

- godz. otwarcia na stronie https://gok.lanckorona.pl, pt.-nd. 10.00-16.00 lub po wcześniejszej rezerwacji dla grup pow. 10 os., tel. + 48 33 876 35 67

fot. Kamil Sorocki
Wycieczka rowerowa „W sercu UNESCO”

Lanckorona - ul. Legionistów - Brody - Kalwaria Zebrzydowska (Dróżki) – Bugaj – Zakrzów (dwór Senator) – Stronie – Skawinki (drewniany kościół św. Joachima) – Lanckorona.

Trasa rowerowa z licznymi dość stromymi podjazdami; wysiłek wynagradzają przepiękne widoki na Beskid Mały oraz wiatr we włosach przy zjazdach! Zaczynamy w Lanckoronie przy Rynku, dalej ul. Świętokrzyską, przed cmentarzem skręcamy w ul. Legionistów i jedziemy ostro w dół do Brodów.

Tu zaczynają się pierwsze kaplice Dróżek Kalwaryjskich – Wniebowstąpienie, a dalej Ogrojec i Pojmanie. Odpocznijmy chwilę i wejdźmy do kościoła Grobu Matki Bożej – to jedna z największych kaplic na Dróżkach. Następnie przez Most Anielski ścieżkami prowadzącymi wokół kaplic podjeżdżamy pod klasztor oo. Bernardynów. Tu ładujemy akumulatory duchowe i fizyczne. Z klasztoru udajemy się w kierunku Bugaja i Stronia. Po kilku podjazdach i zjazdach przez wieś i przepiękny las odpoczywamy przy kapliczce św. Antoniego, skąd już niedaleko do Dworu Senator.

Stamtąd udajemy się w kierunku Stronia i jeśli brakuje nam już czasu, zjeżdżamy serpentynami do Leśnicy, przez most i dalej do Lanckorony; natomiast jeżeli czas i siły pozwalają – na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i główną drogą jedziemy w kierunku Zachełmnej. To dość długi podjazd z pięknym widokiem na Lanckoronę, Skawinki i Kalwarię Zebrzydowską.

Dalej czeka nas zjazd do Skawinek, po drodze mijamy malowniczą kapliczkę Dzwonek oraz drewniany kościół pw. św. Joachima. Dojeżdżając do głównej drogi, skręcamy w lewo, a na rozwidleniu w prawo i rozpoczynamy ostatni już podjazd pod Lanckoronę – ulicą Tondyry, a następnie ulicą Palecką.

AUTOR TRASY: Ewa Klimala
OPISY ATRAKCJI: Dominika Zaręba
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.