MAŁOPOLSKA ZACHODNIA: Trasa wiejsko-czarodziejska Lanckorona - Jastrzębia

Dodano 27 listopada 2019 przez rysowanie
MAŁOPOLSKA ZACHODNIA: Trasa wiejsko-czarodziejska Lanckorona - Jastrzębia
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

162747
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Nordic Walking
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.5
 • Dystans: 9,2 km
 • Przewyższenie: 164,07 m
 • Suma podejść: 176,68 m
 • Suma zejść: 181,85 m
 • Lokalizacja: Lanckrona, Jastrzębia
921260
Rynek w Lanckoronie
Kiedy król Kazimierz Wielki zakładał Lanckoronę w 1366 r., nadał jej przywileje równe Krakowowi – w każdy czwartek odbywały się tu wolne targi, mieszczanie mogli sprzedawać i kupować sukna i inne towary. O prastarych tradycjach handlowych miasteczka świadczy m.in. charakterystyczna architektura lanckorońskich drewnianych domów pamiętająca jeszcze czasy średniowiecza. Wydatne okapy dachów tworzą podcienia służące dawniej do wystawiania towarów podczas targów i jarmarków. Szerokie wrota do sieni – tzw. „mieczowane bramy” z zastrzałami i mieczami – służyły jako bramy wjazdowe dla wozów. Kamienne piwnice mają wejścia od zewnątrz budynku na podcieniu, dzięki czemu przechowywane w nich towary można było łatwo i szybko wyjmować i wystawiać na sprzedaż. W każdy weekend na Rynku odbywa się mini jarmark. Można spróbować lokalnych specjałów albo kupić pamiątkę. Zajrzyjcie do Muzeum – Izby Muzealnej im. prof. Antoniego Krajowskiego mieszczącej się w zabytkowym, drewnianym, pobielanym domu, który ocalał z tragicznego pożaru w 1868 r. (godz. otwarcia na stronie https://gok.lanckorona.pl, pt.-nd. 10.00-16.00 lub po wcześniejszej rezerwacji dla grup pow. 10 os., tel. + 48 33 876 35 67). I koniecznie zróbcie sobie zdjęcie przy pomniku Serce Anioła autorstwa włoskiego rzeźbiarza Enrico Muscetry.

fot. Kamil Sorocki
921261
Willa Słoneczna
921262
ścieżka przez pola i las
921263
Zagroda Edukacyjna Ławeczki
Zagroda edukacyjna stworzona w drewniano-murowanym domu ze stodołą, z wiejskim ogrodem, otoczona rozległymi łąkami i lasem. Dom remontowany jest w zgodzie z ideą upcyclingu - rzeczy stare dostają tu nowe życie, można też obejrzeć dawne sprzęty i urządzenia tradycyjnego gospodarstwa. Zagroda organizuje warsztaty edukacyjne, spacery terenowe, spotkania muzyczne i literackie, plenery malarskie, dni otwarte dla rodzin spragnionych odpoczynku oraz inne nietypowe wydarzenia.

Lanckorona, ul. Dębowa 18, zagrodalaweczki@gmail.com,
tel. +48 605 100 755, www.lanckorona.edu.pl

fot. Kamil Sorocki
921264
przejazd przez rzekę (bród)
921265
Zagroda Edukacyjna U Maciejowej
Gospodarstwo edukacyjno-zielarskie „U Maciejowej”
Gospodarze zajmują się propagowaniem ziół w kuchni. Prowadzą zajęcia ze zdrowego żywienia, tradycyjnej kuchni lokalnej, warsztaty ze starych zawodów, rękodzielnicze, kulinarne i gastronomiczne, wypiekowe, kosmetyczne i ziołowe. Zajęcia prowadzone są dla osób indywidualnych, grup zorganizowanych, grup szkolnych i przedszkolnych oraz seniorów (grupy 6-40 os., ale można także umawiać się indywidualnie). W Zagrodzie odbywają się również cyklicznie wydarzenia kulinarne podczas lokalnych świąt i wydarzeń.
Oferta dla grup i osób indywidualnych. Jastrzębia 171, tel. +48 668 002 070, email: umaciejowej@gmail.com

fot. Kamil Sorocki
925322
Zagroda edukacyjna "U Maciejowej"
foto: Kamil Sorocki
Rynek w Lanckoronie - ul. Krakowska - ul. Ławki - ul. Dębowa - podjazd do ul. Konfederatów Barskich - Jastrzębia - na przeciw sklepu zjazd do rzeki - malownicza droga przy rzece - Jastrzębia gospodarstwo u Maciejowej - powrót do Dworu - jazda w kierunku Podkiecki - przez las na ul. Leśną - ul. Kopań - do Lanckorony

Wokół nas sielankowe krajobrazy z mozaiką pól, łąk i lasów. Po drodze zobaczymy tradycyjne zagrody i stodoły oraz odwiedzimy wioskę tematyczną Jastrzębia, znaną z wciąż żywych tradycji rzemieślniczych,
kulinarnych i zielarskich.

AUTORZY MIKROWYCIECZKI: Ewa Klimala i Dominika Zaręba
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0