MAŁOPOLSKA ZACHODNIA: Śladami Konfederatów Barskich

Dodano 27 listopada 2019 przez rysowanie
MAŁOPOLSKA ZACHODNIA: Śladami Konfederatów Barskich
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

162748
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Nordic Walking
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.8
 • Dystans: 8,6 km
 • Przewyższenie: 173,7 m
 • Suma podejść: 232,6 m
 • Suma zejść: 181,82 m
 • Lokalizacja: Lanckorona, Jastrzębia
921266
Krzyż Konfederatów Barskich
921267
kaplica w Lesie Groby
921268
kapliczka Na Dziale Paleckim
921269
kaplica św. Anny
miejsce pochowku dowódców Konfederacji Barskiej
921270
kapliczka słupowa ze św. Józefem
921271
Izba Pamięci Konfederacji Barskiej
Muzeum – Izba Muzealna im. prof. Antoniego Krajewskiego mieści się w zabytkowym, drewnianym, pobielanym domu, który ocalał z tragicznego pożaru w 1868 r.

godz. otwarcia na stronie https://gok.lanckorona.pl,
tel. + 48 33 876 35 67

fot. Kamil Bańkowski, archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
921272
pole bitwy Konfederatów Barskich
921273
Ruiny zamku w Lanckoronie - twierdza Konfederatów
Ruiny Zamku na Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m.)

Początki Zamku lanckorońskiego sięgają XIV w., następnie był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli ziem lanckorońskich. Pierwotnie miał jedną murowaną wieżę, później doczekał się trzech. Otoczony fosą, wyposażony w most zwodzony, posiadał dziedziniec, kaplicę zamkową i pomieszczenia gospodarskie. Podobno istnieją także tajemne podziemne przejścia łączące Zamek z Rynkiem lanckorońskim. Jak głoszą stare podania, wejście do podziemi znajdowało się w studni w kuchni zamkowej. Zamek był jednym z punktów oporu Konfederatów Barskich – dodatkowe fortyfikacje ziemne zostały wykonane pod kierunkiem inżynierów francuskich (1770–71). Kiedy zajęli go Austriacy, stał się koszarami i więzieniem. Podupadł na przełomie XVIII i XIX w. Obecnie ruiny Zamku otacza las na Górze Lanckorońskiej, który pełen jest przyrodniczych ciekawostek – to dom saren, lisów, dzików, tchórzy, borsuków, wiewiórek i jeży. Mieszka tu traszka karpacka i salamandra. Z cennych gatunków ptaków zobaczyć lub usłyszeć można sowę uszatą, pustułkę, myszołowa albo dzięcioła zielonego, czarnego i pstrego. Przez Górę Lanckorońską prowadzą alejki spacerowe o tajemniczych nazwach, jak np. Alejka Cichych Szeptów czy Alejka Zakochanych.

fot. Kamil Sorocki
921518
Kaplica Konfederatów Barskich
Zbudowana w 1910 roku jako pamiątka bitwy pod Grunwaldem.
925404
Izba Muzealna z Izbą Pamięci Konfederatów Barskich
fot. Kamil Sorocki
1135978
Cafe "Pensjonat" Lanckorona
rys. Kazimierz Wiśniak
Lanckorona (ul. Piłsudskiego – ul. Palecka) – Dział Palecki (Krzyż Konfederatów Barskich) – [orientacyjny czas dojscia do punktu: ok. 60 min.] – Las Groby – Kopań – Lanckorona Rynek

Lanckorona i okolice zapisały się w historii Konfederacji Barskiej piękną kartą. Jeden z najwybitniejszych dowódców Konfederacji, Kazimierz Pułaski, 1 listopada 1769 r. stoczył tu zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. Na naszą wycieczkę wyruszymy z Rynku lanckorońskiego i powędrujemy malowniczymi uliczkami Piłsudskiego oraz Palecką (przy której zobaczymy kapliczkę słupową ze św. Józefem, a dalej kaplicę św. Anny – miejsce pochówku dowódców Konfederacji Barskiej). Celem wędrówki jest Las Groby będący mogiłą Konfederatów Barskich, gdzie pochowano około 300 żołnierzy, którzy polegli w bitwie z wojskami rosyjskimi w 1771 r. (obecnie znajduje się tam kapliczka). Do Lanckorony wracamy ścieżką prowadzącą najpierw przez pola i las do granic Jastrzębi, następnie idziemy przez przysiółek Kopań, kierując się na widoczną z oddali wieżę kościoła pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie. Na koniec możemy zwiedzić Izbę Pamięci Konfederatów mieszczącą się w Izbie Muzealnej przy Rynku (czynna w weekendy lub po wcześniejszej rezerwacji) oraz ruiny Zamku na szczycie Góry Lanckorońskiej, naturalną twierdzę Konfederatów. Trasę można także pokonać rowerem.

AUTOR: Ewa Klimala
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta