Mała pętelka po Żuławach

Dodano 19 lipca 2021 przez plik GPX
Mała pętelka po Żuławach
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

220523
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1245814
Świetlica wiejska
1245815
Wierzby
Ten rodzaj drzew stał się symbolem płaskiego krajobrazu Żuław. Pożytek z sadzenia tego gatunku zauważyli już menonici, którzy konsekwentnie zadrzewiali okolice swoich domostw , chroniąc się przed groźba podtopień. Wierzba to nie tylko naturalna żuławska pompa ale i bariera chroniąca przed wiatrem.
1245816
Farmy wiatrowe
Górują nad płaskim terenem a ich przeraźliwy świst kręcących się łopat słyszalny jest już z daleka.
1245818
Architektura Żuław
Przykład zagrody holenderskiej prawdopodobnie w typie wzdłużnych tzw. Langhof.
1245819
Dzwonnica menonicka
Dzwonnicę przycmentarną z końca XVIII wieku zbudował cieśla Jakub Jantzen. Jest to drewniana dwukondygnacyjna budowla, ustawiona na ceglanej podmurówce. W dolnej części na osi znajdują się półkoliste otwory bramne z dwuskrzydłowymi wrotami. Górna, nakryta czterospadowym daszkiem zwieńczonym iglicą z chorągiewką na której widniej data wybudowania dzwonnicy.
1245831
Płyta nagrobna
Obok wrót wkopano płytę nagrobną poświęconą Hansowi From, zmarłemu w roku 1679 oraz zmarłej 18 lat później jego żonie Cornelii .
1245836
Stela
Na cmentarzu, obok dzwonnicy znajduje się zabytkowa stella z II połowy XIX wieku. Została postawiona na mogile Anny i Johanna Wirus.
1245838
Architektura Żuław
Budynek mieszkalny nr 7 – stojący obok cmentarza po południowej stronie. Przykład zagrody holenderskiej prawdopodobnie w typie wzdłużnych tzw. Langhof. Dom wzniesiony pod koniec XVIII wieku dla Martina Bochrendta. Obora z początku XX wieku, przebudowana. Stodoła uległa spaleniu i została rozebrana.
1245839
Stary most nad Motławą
Powstał w latach 30-tych ubiegłego wieku, początkowo był drewniany.
1245840
Motława
Rzeka o całkowitej długości 64km wypływa z jeziora Rokickiego leżącego na terenie Pojezierza Starogardzkiego na południowy zachód od Tczewa.
1245841
Wiata przystankowa
Drogi: utwardzone ( asfalt, płyty betonowe ). Teren płaski. Trasa o charakterze typowo rekreacyjnym.
Ciekawe miejsca: Wiślina - dzwonnica przycmentarna z 1792 roku wybudowana przez menonitów . Przy dzwonnicy znajduje się płyta nagrobna poświęcona zmarłemu w 1679 roku Has sowi From i zmarłej jego zonie Cornelii Wilhelms. Napis częściowo zatarty przez działania szkodliwych czynników atmosferycznych. Na cmentarzu, obok dzwonnicy znajduje się zabytkowa stella z II połowy XIX wieku. Została postawiona na mogile Anny i Johanna Wirus. Budynek mieszkalny nr 7 – stojący obok cmentarza po południowej stronie. Przykład zagrody holenderskiej prawdopodobnie w typie wzdłużnych tzw. Langhof. Dom wzniesiony pod koniec XVIII wieku dla Martina Bochrendta. Obora z początku XX wieku, przebudowana. Stodoła uległa spaleniu i została rozebrana.
Ciekawostki – symbolem Żuław jest wierzba. Ten gatunek drzew porastający brzegi polnych dróg i rowów melioracyjnych jest bardzo wydajną naturalną pompą. Potrafi niczym gąbka wyssać z gruntu kilkadziesiąt litrów wody w ciągu jednego dnia.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Gdańsk. Plan miasta
Gdańsk. Plan miasta - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.