category-icon

Mała Panew kajakiem - odcinek Kalety - Krywałd (1 dzień)

13 km
12 h 27 min
460 m
Kalety, Krywałd, Lubliniec, Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-07-29
Kalety, Krywałd, Lubliniec, Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry
category-icon
13 km
460 m
476 m
Trudny
12 h 27 min
6/6
Na odcinku Kalety - Pusta Kuźnica rzeka bardzo trudna i wymagająca.

Zacząłem przy moście w Kaletach, początkowo rzeka płynęła przez pola, sporo małych progów wodnych - od 10 do 50 cm. Na końcu Kalet, za drugim mostem na "ostatniej prostej" trafiłem na większy próg, około metrowy a zaraz pod nim kamienisty kawałek ze sporym spadkiem - najniebezpieczniejsze miejsce na rzece.

Dalej wpłynąłem w obszar leśny ciągnący się przez ładne kilka kilometrów... Tutaj na prawdę trzeba się namęczyć. Po pierwsze - poziom wody - bardzo niski, często jest odpowiedni do pływania kajakiem jedynie przy brzegu, na środku tworzą się płycizny. Po drugie - liczba przeszkód w korycie rzeki...Przeogromna liczba leżących drzew. Mała Panew płynie nieregulowana przez piasczyste, mocno zalesione tereny, podmywa piach i w efekcie mamy całe koryto pełne zwalonych drzew. Swoje robią też bobry. Czasami nie opłaca się w siadać do kajaka bo na odcinku 100 metrów mamy do pokonania 10 albo 20 zwałek...

Należy wziąć też pod uwagę, że moja średnia prędkość to niewiele więcej niż 1km/h! Tylko dlatego, że wypłynąłem przed 8 rano udało mi się za widoku dopłynąć do osady Krywałd, położonej w środku lasów. Taka ciekawostka - most w tej miejscowości, który jest zaznaczany na mapach nie istnieje.

W okolicach Krywaldu miałem nocleg na dziko na jakiejś przyrzecznej polanie - w nocy po okolicy buszowały dziki co napędziło mi trochę stracha...

Drugiego dnia płynąłem do Kokotka - trasa tak samo wymagająca i trudna jak poprzednio, nic tylko rzeka, las i zwałki.... Miejsce na prawdę przepiękne ale trzeba dużo sił, żeby pokonać ten odcinek - warto :)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Częstochowy

Mapa Częstochowy i okolic obejmuje swym zasięgiem zachodnie okolice Częstochowy, a w nich Park Krajobrazowy Górnej Liswarty, powiat lubliniecki, zawiera sieć dróg z numeracją, granice gmin oraz bogatą treść turystyczną: szlaki piesze i rowerowe, ścieżki przyrodnicze, zabytki, ciekawe miejsca i przyrodniczą - granice rezerwatów, pomniki przyrody. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020