Mała Holandia

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Mała Holandia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346512
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 61,6 km
  • Przewyższenie: 46 m
  • Suma podejść: 179,8 m
  • Suma zejść: 179,8 m
  • Data: 12 kwietnia 2024
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1810090
Zamek w Przegorzałach
Wzniesiona na zalesionym wzgórzu i górująca nad doliną Wisły unikatowa budowla pochodzi z czasów II wojny światowej i sąsiaduje z willą Baszta, zbudowaną przez Adolfa Szyszko-Bohusza. Zamek powstał jako trzykondygnacyjna, bogato dekorowana rezydencja Schloss Wartenberg, choć w założeniu miało tu działać sanatorium. Po wojnie pełnił różne funkcje, a dzisiaj stanowi jeden z niewielu przykładów architektury III Rzeszy w Krakowie i oferuje piękne widoki na Wisłę i Beskidy, które można podziwiać z tarasu restauracji Ziyad.
1810091
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Bielanach
Na malowniczej Srebrnej Górze, górującej nad doliną Wisły, wznosi się zabytkowa świątynia należąca do eremu oo. kamedułów. Otoczone Lasem Wolskim miejsce od XVII wieku przyciąga pustelników żyjących w zgodzie z regułą św. Benedykta. Kameduli, choć skupieni na modlitwie i kontemplacji, przyjmują odwiedzających, ale tylko mężczyzn. Kobiety mają wstęp do klasztoru tylko przez 12 dni w roku. Architektura kościoła, który zaprojektował mistrz Andrea Spezza, zachwyca symetrią i bogactwem detali.
1810092
Tor kajakarstwa górskiego
Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie to światowej klasy ośrodek sportowy. Umiejscowiony w malowniczym otoczeniu Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, oferuje nie tylko możliwości treningowe dla profesjonalistów, ale również atrakcje dla wszystkich miłośników wodnej rekreacji. Jest wyposażony w nowoczesne zaplecze i zapewnia komfortowe warunki szkoleniowe i wypoczynkowe. Znajduje się tu także przystanek tramwaju wodnego, umożliwiający wygodny transport zarówno z centrum miasta, jak i z Tyńca.
1810093
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Niezwykłe miejsce o bogatej historii i architekturze stanowi najstarszy kompleks klasztorny w Polsce. Założony został on w 1044 roku na wzgórzu nad Wisłą i przez wieki przechodził wiele przemian — od romańskich początków budowli przez elementy gotyckie po barokowe przebudowy. Po pożarze w 1831 roku opactwo zostało odrestaurowane, a po okresie związanych z kasatą zaniedbań w XIX wieku ponownie odbudowane przez benedyktynów w latach 40. XX wieku. Dziś goście mogą zwiedzić zabytkowy kościół, gotyckie krużganki, muzeum w piwnicach dawnej biblioteki, a także skorzystać z restauracji, kawiarni i klasztornego sklepu.
1810094
Zespół dworsko-parkowy w Czernichowie
Zabytkowy kompleks może poszczycić się bogatą historią i dziedzictwem. Pierwszy budynek powstał tu już w XVIII wieku, a później rozbudowano go i zaadaptowano na szkołę rolniczą – najstarszą w Polsce placówkę tego typu. Założona została w 1860 roku i funkcjonuje do dziś. Obecnie do zespołu należą różnorodne budynki, w tym gospodarcze, ogrodzone i otoczone pięknym parkiem, tworząc razem unikatowy klimat tego miejsca.
1810095
Stacja Muzeum Czernichów Główny
To niezwykłe miejsce nie tylko ratuje zabytkowy tabor i eksponaty kolejowe, ale także zapewnia gościom przyjemne chwile relaksu. Dochód z działalności muzeum służy jego dalszej rozbudowie i zachowywaniu kolejowych pamiątek. Można tutaj zobaczyć zabytkowe lokomotywy, wagony i infrastrukturę kolejową. Oferta ośrodka jest skierowana szczególnie do rodzin, dzięki czemu organizowane są dodatkowe atrakcje, takie jak np. przejażdżka drezyną. Obiekt jest czynny w wybrane niedziele, konieczna wcześniejsza rezerwacja.
1810096
Prom rzeczny na Wiśle pomiędzy Brzeźnicą i Czernichowem
Ze względu na brak mostu przeprawa zapewnia komunikację pomiędzy brzegami. Bliźniacza jednostka pływa kilka kilometrów dalej w dół Wisły, łącząc Kopankę i Jeziorzany.
1810097
Kanał Łączański
Zbudowany w latach 50. XX wieku kanał był ważnym szlakiem wodnym między Łączanami a Skawiną. Jego główny cel stanowiło dostarczanie wody do elektrowni w Skawinie i umożliwienie transportu obiektów pływających o wadze nawet do 600 ton. Obecnie, z powodu wodorostów, nie zachowuje już dawnej funkcjonalności, choć nadal jest żeglowny. Niedawno otwarto wzdłuż niego 11-kilometrową ścieżkę rowerową.
1810098
Borek Szlachecki

Małopolska miejscowość znana jest z imponującej, najwyższej w Polsce śluzy na Kanale Łączańskim. Liczy ona aż 12 metrów spadku, a czas śluzowania to tylko 45 minut. We wsi znajdują się także kościół pw. Zwiastowania Pańskiego i zabytkowy dwór.
1810099
Kościół św. Trójcy w Czernichowie
Zabytkowa świątynia jest świadkiem burzliwej historii regionu. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z XIV wieku, a do dziś przetrwała część gotyckiego prezbiterium, która ocalała z pożaru podczas potopu szwedzkiego. Architektura kościoła to mieszanka stylów, z dominacją baroku, także w wyposażeniu wnętrza, ze złoconymi ołtarzami, obrazami z XVII i XVIII wieku oraz marmurową chrzcielnicą.
Spod Galerii Krakowskiej wyruszamy w kierunku Centrum Kongresowego ICE, gdzie zaczyna się trasa naszej wycieczki. Możemy tam dojechać komunikacją miejską (tramwajem nr 52 lub autobusami linii 124 i 424) lub rowerem – najpierw Plantami, a następnie ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Bernardyńskiej i przez most Grunwaldzki. 
Przy ICE kierujemy się w stronę Wisły. Przez kilkanaście kilometrów będzie nas prowadzić wygodna ścieżka rowerowa biegnąca po wałach przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać widoki na zamek w Przegorzałach, klasztor oo. Kamedułów na Bielanach oraz opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu. 
W Kopance zjeżdżamy z Wiślanej Trasy Rowerowej i kontynuujemy wycieczkę ścieżką prowadzącą wzdłuż kanału żeglownego Skawina-Łączany. Kanał ten został wybudowany w celu zaopatrzenia w wodę technologiczną powstałych w Skawinie zakładów przemysłowych oraz zapewnienia możliwości transportu węgla drogą wodną, gdyż na odcinku od Łączan rzeka Wisła jest nieżeglowna. 
Około 10-kilometrowy odcinek trasy do miejscowości Jaśkowice prowadzi przy samym brzegu kanału. Przybrzeżne zarośla licznie zamieszkuje ptactwo wodne. Po drodze zobaczymy stare mosty i barki. W Borku Szlacheckim znajduje się najwyższa w Polsce śluza, o różnicy wysokości dolnego i górnego lustra wody wynoszącej 12 m. Dodatkową atrakcją wycieczki jest przeprawa promem rzecznym przez Wisłę między Brzeźnicą i Czernichowem. 
Powrót do Krakowa odbywa się bocznymi drogami lewym brzegiem Wisły. Trasę można także skrócić, wracając do Krakowa pociągiem z Brzeźnicy, Jaśkowic lub Skawiny.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta