Majowa Mogielica

Dodano 31 maja 2015 przez rysowanie
Majowa Mogielica
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

60545
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 17,0 km
  • Przewyższenie: 629,02 m
  • Suma podejść: 898,35 m
  • Suma zejść: 1 110,02 m
  • Data: 28 maja 2015
340225
Żółty szlak
Poprowadzi nas aż na samą Mogielicę. Wskazana czujność i trochę intuicji, szczególnie na początku trasy bo szlak lubi się gubić… miejscami trochę słabo oznaczony.
340226
Przełęcz Przysłop Lubomierski
Już po kilkuset metrach odsłaniają się nam pierwsze widoki na Przełęcz Przysłop Lubomierski i Gorce.
340227
Polną ścieżką…
Już tutaj można pobłądzić, trzymając się wiernie utwardzonej drogi. Okazuje się bowiem, że żółty szlak wiedzie nas dalej polną ścieżką, której należy wypatrywać po lewej stronie:) Na zdjęciu w oddali widoczny cel naszej wyprawy – Mogielica.
340228
Nowa Polana
Widok z Nowej Polany na Gorce. Okoliczności przyrody sprzyjają pierwszemu dłuższemu postojowi:)
340229
Przełęcz Przysłopek
Bezleśna przełęcz z przysiółkiem – Przysłopek, należącym do Lubomierza. W oddali widoczna Mogielica.
340230
Miznówka (969 m n.p.m.)
340231
Jasień (1052 m n.p.m.)
To drugi pod względem wysokości szczyt, który zdobędziemy podczas naszej wędrówki. W dużej części zalesiony wierzchołek, nie dostarczy nam co prawda żadnych oszałamiających wrażeń krajobrazowych, ale trudy wspinaczki zrekompensowane zostaną jednak już kilkadziesiąt metrów dalej rozległą panoramą z Polany Skalne.
340232
Polana Skalne
Dość duża polana przyszczytowa, pozostałość po dawnym wypasie owiec.
340233
Szałas na Jasieniu
Odnowiony dawny szałas pasterski. Świetne miejsce na schronienie się w czasie niepogody lub spędzenie niezapomnianej nocy w prawdziwie surowych górskich warunkach. Do dyspozycji, grill, palenisko, ławeczki, stoły i prycze.
340234
Szałas na Jasieniu – wnętrze
A w środku… podstawowe wyposażenie już jest;)
340235
Źródełko przy szałasie
Czystej wody też nam nie zabraknie
340236
Kutrzyca (1051 m n.p.m.)
Jest zwieńczeniem Polany Skalne. Na zdjęciu kapliczka i tablica z mapą na szczycie.
340237
Panorama z Kutrzycy
Tylko o metr niższa od Jasienia, Kutrzyca dzięki otwartej przestrzeni przyszczytowej Polany Skalne oferuje naprawdę imponujące widoki. W sprzyjających warunkach dostrzec można nawet Tatry. Po prawej widoczny szałas pod Jasieniem.
340238
Drogowskaz na Polanę Wały
Na skrzyżowaniu z zielonym szlakiem warto na chwilę zboczyć z żółtego szlaku, skręcić w lewo i zajrzeć na Polanę Wały.
340239
Baza namiotowa na Polanie Wały
W sezonie wakacyjnym (lipiec, sierpień) na Polanie Wały funkcjonuje baza namiotowa SKPB Katowice. Zatem to kolejne miejsce po szałasie na Jasieniu, gdzie można spędzić noc, jeżeli ktoś chciałby pobyć w tych okolicach nieco dłużej niż jeden dzień. Własny namiot nie jest wymagany. A dla piechurów jednodniowych pozostaje górska herbatka i sympatyczna pogawędka z gospodarzami. Jako że dopiero maj, na zdjęciu jeszcze pusto;)
340240
Mały Krzystonów (984 m n.p.m.)
340241
Przełęcz pod Małym Krzystonowem
Zeszliśmy kawałek w dół aby za chwile znów piąć się w górę:)
340242
Żółty i niebieski szlak
Na Przełęczy pod Małym Krzystonowem do żółtego szlaku dołączy szlak niebieski i oba kolory będą towarzyszyć nam już do Mogielicy.
340243
Życie w przydrożnym bajorku:)
Traszka górska (po lewej) i najprawdopodobniej traszka karpacka (po prawej).
340244
Buczyna karpacka
Naturalne zbiorowisko roślinne piętra regla dolnego w Beskidach.
340245
Polana Stumorgowa
Z buczyny karpackiej wychodzimy prosto na Polanę Stumorgową, rozległą pozostałość dawnej hali i pamiątkę po wypasie owiec. Po obu stronach ciągnącej się już niemal prawie do samej Mogielicy polany towarzyszą nam rozległe widoki.
340246
Ćwilin i Śnieżnica widziane z polany
Po naszej lewej stronie wyraźnie widoczne Ćwilin i Śnieżnica, często określane jako bliźniacze szczyty Beskidu Wyspowego.
340247
Mogielica widziana z polany
Mogielica i Polana Stumorgowa w pełnej krasie:)
340248
Borówka brusznica
W masowych ilościach porasta Polanę Stumorgową.
340249
Górna część polany
Chwila wytchnienia w takim miejscu będzie prawdziwą nagrodą za te niespełna cztery godziny marszu.
340250
Widoków ciąg dalszy
Gorce widziane z górnej części Polany Stumorgowej.
340251
Mogielica, końcowe podejście
Opuszczamy Polanę Stumorgową, aby krótkim ale dosyć stromym podejściem zwieńczyć w końcu trudy naszej wyprawy i zdobyć Mogielicę.
340252
Mogielica (1170 m n.p.m.)
No i najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego zdobyty!
340253
Wieża widokowa
Mierząca 20 metrów, oddana do użytku w 2008 roku wieża widokowa na szczycie Mogielicy pozwala na podziwianie rozległej panoramy na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry.
340254
Pasmo Mogielicy
To już za nami:) Z wieży doskonale widoczna cała długość grzbietu, który mieliśmy właśnie okazję pokonać.
340255
Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy w całej swej okazałości (już chyba nie może dziwić skąd taka nazwa) z wieży widokowej na Mogielicy. W dole widoczne miejscowości Jurków i Dobra.
340256
Niebieski i zielony szlak
W dół kierujemy się szlakiem niebieski i zielonym, aż do ich rozdzielenia się, gdzie udajemy się dalej kilkadziesiąt metrów szlakiem zielonym, aby zaraz zawrócić z powrotem do rozwidlenia.
340257
Zbójnicki Stół
Piaskowcowa skała tuż przy szczycie Mogielicy, na której według legendy swoje zyski mieli liczyć miejscowi zbójnicy. To właśnie dla Zbójnickiego Stołu zboczyliśmy na chwilę z naszej głównej trasy.
340258
Niebieski szlak
Wracamy na rozwidlenie i teraz już do samego Jurkowa schodzimy niebieskim szlakiem.
340259
Polana Cyrla
To już ostatnia szansa, aby nacieszyć się jeszcze chwilę górskimi krajobrazami.
340260
Kościół w Jurkowie
Największa atrakcja miejscowości, wybudowany w 1913 roku drewniany kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Maj to miesiąc, w którym ciężko już usiedzieć w domu, kiedy za oknem krajobraz nabrał już w pełni zielonych barw, a słońce przypomina o sobie coraz częściej. Pozostaje zatem pytanie gdzie się wybrać? Moja propozycja to Beskid Wyspowy, a dokładniej jego najwyższy szczyt – Mogielica (1170 m n.p.m.). Rzecz jasna, Mogielica dostępna jest dla turystów cały rok, dlatego jeżeli nie uda się nam w maju to nic straconego:) Bez względu na porę roku, tak jak większość beskidzkie szlaki, również i szlak na Mogielicę nawet w pogodne dni nie jest odwiedzany masowo, co pozwala rozkoszować się ciszą i spokojem.
Na wstępie warto wyjaśnić, że nazwa „Beskid Wyspowy” nie jest przypadkowa, bowiem pojedyncze, izolowane szczyty tego pasma sprawiają wrażenie samotnych wysp wyrastających ponad wyrównaną spokojną płaszczyznę. Pasmo Mogielicy ma jednak nieco mniej „wyspowy” charakter niż pozostałe szczyty Beskidu Wyspowego. Rozleglejsze powierzchniowo i składające się z kilku kulminacji przypomina raczej bardziej sąsiednie Gorce. A żółty szlak, który proponuję to chyba najefektowniejsza pod względem widokowym trasa w Beskidzie Wyspowym. Różnica wysokości jaką pokonamy to 420 metrów.

Cała nasza trasa nie ma charakteru pętli, zatem nie wracamy do punktu wyjścia. Z uwagi na położenie i małą gęstość dróg w tym rejonie, bardzo trudne może się okazać także dotarcie na miejsce startu, np. autostopem bądź autokarem już po zakończeniu wędrówki. Dlatego najwłaściwszym rozwiązaniem okaże się pewnie dojazd i powrót do domu autokarem lub busem. Drogą wojewódzką nr 968 dojeżdżamy do niewielkiej miejscowości Lubomierz (przystanek Lubomierz Przysłop), skąd dokładnie z Przełęczy Przysłop (750 m n.p.m.) rozpoczynamy wędrówkę. Od miejscowości, aż do naszego głównego celu – Mogielicy, poprowadzi nas żółty szlak. Nie jest to jednak nużące nieustanne podejście w górę ciemnym świerkowym lasem. Prawie czterogodzinną drogę umilą nam przełęcze, polany, hale… i kilka szczytów. Otwartych przestrzeni i punktów widokowych po drodze nie brakuje. Pierwsza okazja nadarzy się już na Nowej Polanie. Wkrótce zdobędziemy również pierwszy ze szczytów: mało imponującą i w dużej części już zalesioną Miznówkę (969 m n.p.m.). Dalej szlak poprowadzi nas na Jasień (1052 m n.p.m.) i na półmetek podejścia na Mogielicę - Polanę Skalne i Kutrzycę (1051 m n.p.m.). To idealne miejsce na chwilę zasłużonego odpoczynku. Sprzyjających okazji do kolejnych postojów nie zabraknie także i dalej. Po niespełna dwudziestu minutach od Kutrzycy zbaczając trochę z naszego głównego szlaku trafimy na Polanę Wały. Wracając z powrotem na żółty szlak kierujemy się znów na Mogielicę mijając po drodze Mały Krzystonów (984 m n.p.m.) i Przełęcz pod Małym Krzystonowem. Kiedy w końcu trafimy na rozległą Polanę Stumorgową, na horyzoncie ukarze się cel naszej wędrówki. Teraz już tylko ostatnie podejście i już zaraz będziemy mogli podziwiać rozległą panoramę z wieży widokowej na szczycie Mogielicy. Cel osiągnięty:) Teraz pozostaje już tylko powrót, ale nim wybierzemy właściwy niebieski szlak do zejścia w dół, warto zobaczyć jeszcze Zbójnicki Stół. Naszą trasę zakończy ok. półtoragodzinny marsz niebieskim szlakiem do Jurkowa, z którego pieszo lub autostopem musimy się dostać do Dobrej, skąd mamy większe możliwości powrotu.

Trasa nie jest zbyt wymagająca i w spokojnym tempie mogą ją zrealizować nawet osoby nie obyte na co dzień z górskimi wędrówkami. Naprawdę warto :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.