Magura Małastowska z Przełęczy Małastowskiej

Dodano 11 października 2020 przez plik GPX
Magura Małastowska z Przełęczy Małastowskiej
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

191020
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 5,7 km
  • Czas trwania: 2 h 50 min
  • Średnia prędkość: 2,01 km/h
  • Przewyższenie: 526,33 m
  • Suma podejść: 609,93 m
  • Suma zejść: 884,86 m
  • Data: 10 października 2020
  • Lokalizacja: Małastów
1084300
Przełęcz Małastowska
604 m n.p.m.
1084301
cmentarz wojenny nr 60
Pętna (Magura) – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu I Żmigród.

Znajduje się na Przełęczy Małastowskiej w zachodniej części przysiółka Pętna miejscowości Małastów położonej w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa.

Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Znajduje się w pobliżu schroniska. W osi cmentarza znajduje się drewniana kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz tablicą inskrypcyjną o treści (tłum.): "Pamiętajcie w swoich pełnych szczęścia dniach,/ Że na tej ziemi gorzał zaciekły bój,/ Że tu tysiące odniosło śmiertelne rany,/ Aby wokół was rozkwitało błogosławieństwo słońca". Pochowano tu 174 żołnierzy austro-węgierskich.

Cmentarz był wielokrotnie remontowany, nie zawsze staranie i obecnie nie posiada wszystkich pierwotnych elementów (m.in. furtki w bramie oraz dwóch dużych krzyży na kwaterach bezpośrednio przed pomnikiem.
1084302
parking
1084303
Cmentarz wojenny nr 59 – Przysłup
austriacki cmentarz z I wojny światowej znajdujący się w północno-wschodniej części wsi Przysłup w gminie Uście Gorlickie, popod szczytem Magury Małastowskiej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča.
1084304
Magura Małastowska
813 m n.p.m. szczyt w Beskidzie Niskim, najwyższa kulminacja długiego na ok. 10 km pasma Magury Małastowskiej, ciągnącego się od Przełęczy Małastowskiej na pd.-wsch. po Bielankę na pn.-zach.
1084305
plac zabaw
plac zabaw, miejsce z laweczkami i stolikami, zadaszone
1084306
Schronisko PTTK im. Stanisława Gabryela na Magurze Małastowskiej
schronisko turystyczne, położone pod szczytem Magury Małastowskiej w Beskidzie Niskim. Jest zlokalizowane na wysokości 740 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem Beskidu Niskiego. Znajduje się na terenie miejscowości Małastów.
Pazdziernikowa wycieczka z maluchami 5 i 3 lata. Korzystamy ze slonecznego dnia. Parking na przeleczy Malastowskiej. Tutaj znajduje sie cmentarz wojenny nr 60 austriacki z I wojny swiatowej. Znajduje sie na nim drewniana kaplica z bali z kopia obrazu Matki boskiej Czestochowskiej. Nastepnie udajemy sie droga asfaltowa pod gore w strone Nowicy. Jest to moze najmniej ciekawy fragment ale zdecydowalem sie na ta wersje trasy aby nie robic tej samej drogi wchodzac i schodzac na Magure. Droga jest waska ale na cale szczescie malo ruchliwa. Po kilometrze gdy po lewj stonie dochodzimy do parkingu skrecamy w lesna droge. Idziemy nia przez kolejny prawie kilometr, zajadajac chyba ostatnie juz w tym roku jezyny, az dochodzimy do sciezki po prawej stronie oznakowanej czarno-bialymi kwadratami. Nia dotrzemy na cmentarz wojenny nr 58 rowniez austriacki z I wojny swiatowej. Co ciekawe trafilismy dzis na dzien w ktorym na obu obiektach byly prowadzone drobne prace konserwatorsko-porzadkowe. Jeszcze kilka metrow w gore i bylismy na szczycie Magury. Do tego miejsca pokonalismy 3 km. Na szczycie znajduja sie dwa stoliki z laweczkami. Poczatkowo mielismy tu zrobic sobie mala przerwe na herbatke i kanapke aletroszke powiewal chlodny wiaterek wiec postoj mielismy przeniesc pod schroniskiem. Teraz schodzac w dol maluchy mialy troche atrakcji. Natym odcinku znajduje sie sciezka zdrowia tak wiec robilismy krotkie postoje na rozne cwiczenia. Od jednego stanowiska do drugiego dzieciaki praktycznie zbiegaly. Szybko dotarlismy do wisienki na torcie czyli do nowego placu zabaw polozonego w okolicy gornej stacji wyciagu narciarskiego. Tutaj rowniez znajdowaly sie stoliki i laweczki gdzie moglismy wypic herbatke i zjesc to co mielismy. Pozniej dzieciaki szalaly na zjezdzalni. Po zabawach dalej niebieskim szlakiem kontynulowalismy zejscie przez schronisko pttk (ciagle w remoncie) do parkingu na Przeleczy Malastowskiej.

Film z trasy

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.