Łysa Polana-Dolina Pięciu Stawów Polskich-Szpiglasowy Wierch-Morskie Oko

Dodano 26 października 2017 przez plik GPX
Łysa Polana-Dolina Pięciu Stawów Polskich-Szpiglasowy Wierch-Morskie Oko
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

113054
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 28,5 km
  • Czas trwania: 13 h 4 min
  • Średnia prędkość: 2,18 km/h
  • Przewyższenie: 1 200,99 m
  • Suma podejść: 2 125,26 m
  • Suma zejść: 2 442,28 m
  • Data: 15 sierpnia 2017
  • Lokalizacja: Łysa Polana
655247
Wodogrzmoty Mickiewicza
Inaczej Wodospady Mickiewicza. Znajdują się w miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki, przy trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Tuż za nimi znajduje się skrzyżowanie ze szlakiem zielonym prowadzącym na prawo do Doliny Pięciu Stawów którym będziemy dalej podążać a na lewo do Schroniska w Roztoce. Wodospady są zespołem kilku kaskad utworzonych na progach skalnych potoku Roztoka wypływającego z Doliny Pięciu Stawów. Największe z nich to Wodogrzmot Wyżni, Pośredni oraz Niżni. Z mostku, na którym zwykle zatrzymują się turyści widać Wodogrzmot Pośredni. Nazwa wodospadu została nadana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku. Nadanie imienia Adama Mickiewicza upamiętnia sprowadzenie jego prochów do Polski w 1890 roku.
655248
Zielonym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów Polskich
Zmierzamy zielonym szlakiem przez Dolinę Roztoki do pierwszego miejsca postoju przy wodospadzie Siklawa.
655249
Siklawa
Zobaczyć największy wodospad w Polsce jest jedną z głównych atrakcji wycieczki Doliną Roztoki. Wielka Siklawa zachwyci każdego, kto ujrzy ją po raz pierwszy. Wodospad tworzony jest przez potok wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego, opadający progiem ściany stawiarskiej oddzielającej Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Jego wysokość szacowana jest na ok. 70 metrów. Woda spływa dwoma, trzema, a czasami nawet czterema strugami w zależności od jej poziomu w Wielkim Stawie wywołując hałas. Kamienie leżące u stóp wodospadu stanowią dobry punkt na odpoczynek. Dalej szlak obchodzi Siklawę z lewej strony (patrząc od strony podejścia) po głazach polodowcowych. Należy tu zachować większą ostrożność, gdyż rozpryskująca się wokół wodospadu woda czyni je śliskimi.
W 1924 13 grudnia poślizgnął się tutaj i poniósł śmierć przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Daniel. Wyruszył z turystą do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niebezpieczną przy oblodzeniu drogą obok Siklawy (dziś zielony szlak którym zmierzamy). W pobliżu wodospadu stracił równowagę i spadł z dużej wysokości w łożysko potoku Roztoka, odnosząc śmiertelne rany (między innymi złamał kręgosłup). Umierając, do końca wskazywał podopiecznemu drogę i zdołał go wyprowadzić na bezpieczną trasę do schroniska.
655250
Przedni Staw
Skręcając przed Wielkim Stawem Polskim w lewo kierujemy się teraz niebieskim szlakiem do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Docieramy do schroniska idąc brzegiem Przedniego Stawu.
655251
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Słynna "Piątka" leży nad Przednim Stawem i jest najwyżej położonym schroniskiem po polskiej stronie Tatr (1670m n.p.m.). Stanowi świetny punkt wypadowy m.in. na Orlą Perć, Morskie Oko, Dolinę Gąsienicową czy Dolinę Roztoki. W sezonie panuje tu duży ruch. W zimie schronisko często bywa odcięte od świata. Jest jedynym w Polsce tatrzańskim schroniskiem do którego nie można dojechać samochodem. Obecny budynek jest już piątym z kolei. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.
655252
Mały Staw Polski
W drodze do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich mijamy również Mały Staw Polski. Jest najmniejszy z Pięciu Stawów Polskich, położony między Przednim Stawem a Wielkim Stawem na wysokości 1668 m n.p.m., poniżej zboczy Wyżniej Kopy. W zimie staw ten zamarza do dna. Jego powierzchnia wynosi ok. 0,18 ha, głębokość 2,1 m. Wymiary ulegają szybkim wahaniom (głębokość od kilku do kilkunastu cm) w zależności od opadów.
655253
Skrzyżowanie szlaków przy Wielkim Stawie Polskim
Do skrzyżowania docieramy idąc od Wodospadu Siklawa zielonym szlakiem który w tym miejscu ma swój koniec a początek przy Schronisku PTTK w Dolinie Roztoki. Z tego miejsca dojdziemy do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Kozi Wierch, Zawrat, Świnicę, Szpiglasową Przełęcz i dalej do Morskiego Oka.
655254
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Niżnie Solnisko
Tutaj z niebieskiego szlaku biegnącego na Zawrat odbijamy w lewo i dalej żółtym między Wielkim a Czarnym Stawem Polskim podążamy kierując się na Szpiglasową Przełęcz.
655255
Widok na Wielki Staw Polski
Idąc żółtym szlakiem możemy podziwiać Wielki Staw a centralnie na końcu stawu widać schronisko.
655256
Podejście na Szpiglasową Przełęcz
Ostatni stromy odcinek na Szpiglasową Przełęcz wyposażony w łańcuchy.
655257
Szpiglasowa Przełęcz (2110m n.p.m.).
Przełęcz oddziela Szpiglasowy Wierch i Miedziane. Jest dostępna dla turystów i stanowi jedno z dwóch przejść łączących Dolinę Pięciu Stawów Polskich i kotlinę Morskiego Oka. W zimie w rejonie przełęczy jest duże zagrożenie lawinowe. W 2001 r. w lawinie zginęło tutaj dwóch turystów i dwóch ratowników. Obecna nazwa Szpiglasowej Przełęczy pochodzi od wydobywanego dawniej w okolicy szpiglasu-antymonitu. Niewielkie pokłady tej rudy wyczerpały się jednak szybko. Wcześniej przełęcz nazywano: Przełęcz pod Miedzianem lub Przełęcz Miedziane.
655258
Widok ze Szpiglasowej Przelęczy.
Odwracając się na przełęczy do tyłu mamy widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Po prawej Wielki Staw po lewej Czarny a nad nim w głębi widać taflę Zadniego Stawu. W dolnej części fotki wije się żółty szlak którym wspinaliśmy się na przełęcz.
655259
Szpiglasowy Wierch (2172m n.p.m.)
Szczyt położony w głównej grani Tatr pomiędzy szczytami: Kopą nad Wrotami (oddzielają je Wrota Chałubińskiego) a Wyżnim Kosturem (oddziela je Wyżnia Liptowska Ławka). Szczyt stanowi kulminację odcinka nazywanego Liptowskimi Murami (jest to najwyższy szczyt na odcinku od Wrót Chałubińskiego do Czarnej Ławki). Szpiglasowy Wierch znajduje się na granicy polsko-słowackiej.
655260
Niżni Ciemnosmreczyński Staw (1674 m n.p.m.)
Widok ze Szpiglasowego Wierchu na Słowacką stronę. Widać Niżni Ciemnosmreczyński Staw, jeden z największych w Tatrach Słowackich oraz Dolinę Ciemnosmreczyńską która jest odnogą Doliny Koprowej. W dawnych opisach staw ten figuruje jako Przybylińskie Jezioro. Nazwa pochodziła od wsi Przybylina, do której należały te tereny.
655261
Szpiglasowy Wierch
Widok na Morskie Oko a nad nim po prawej Czarny Staw pod Rysami.
655262
Dolina pod Mnichem
Skrzyżowanie szlaków, żółtego i czerwonego. Czerwony zaczyna się od tego miejsca i wiedzie do Wrót Chałubińskiego. Żółty zaś od Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
655263
Widok na Morskie Oko.
Morskie Oko widziane z żółtego szlaku na Szpiglasową Przełęcz pod Mnichem.
655264
Skrzyżowanie szlaków obok Schroniska PTTK Morskie Oko.
Szlaki z tego miejsca prowadzą do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę (niebieski) ,szlak którym schodziliśmy ze Szpiglasowej Przelęczy (żółty) oraz czerwony którym będziemy wracać przez Wodogrzmoty Mickiewicza , Palenicę Białczańską do parkingu na Łysej Polanie.
655265
Morskie Oko
Morskie Oko - widok z żółtego szlaku schodząc ze Szpiglasowej Przełęczy. Po lewej stronie Morskiego Oka widać Schronisko PTTK.
Wędrówka szlakiem z Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza do Piątki i dalej przez Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch do Morskiego Oka jest dla wielu turystów pętlą którą przeszli nieraz. Trasę polecam początkującym tatromaniakom przed zdobywaniem najbardziej ambitnych szczytów Tatr. Faktem jest iż ta pętelka to prawie 30 km a w górach czuć taką odległość w nogach. Wędrówkę rozpoczynamy w naszym przypadku od parkingu przy Łysej Polanie bo wówczas parking Palenica Białczańska był już pełny. Asfaltową drogą przez punkt poboru opłat idziemy do Wodogrzmotów Mickiewicza tak jak do Morskiego Oka. Tuż za Wodospadem skręcamy w prawo zielonym szlakiem w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich idąc głównie przez las Doliny Roztoki, czasem męcząco pod górę, sporo po względnie płaskim, z rzadka nawet w dół. Wspinając się na próg Doliny Pięciu Stawów mamy dwie opcje: dalej szlakiem zielonym, obok wodospadu Siklawa, lub odbijając w lewo szlakiem czarnym. Wybór zależy od tego, co chcemy zobaczyć i gdzie wyjść, tu i tu będzie podobnie męcząco. Szlak zielony jest na pewno ciekawszy widokowo, wyprowadza na górę już bliżej środka Doliny. My idziemy zielonym podziwiając wodospad Siklawa i dalej wspinając się nad wodospad po ok. 3 godzinach docieramy do skrzyżowania szlaków przed Wielkim Stawem. Skręcamy w lewo idąc naładować baterie do schroniska PTTK po czym wracamy i niebieskim szlakiem wzdłuż doliny dochodzimy do odejścia szlaku żółtego w lewo, który między Wielkim a Czarnym Stawem kieruje nas do podejścia na Szpiglasową Przełęcz, przecinając potok łączący oba stawy.Żadnych krwiożerczych niespodzianek tu nie ma. Taki chodniczek, czasem biegnący zboczem. Wspinamy się w górę zygzakiem iiiii....tak tak, łańcuchy. Teren istotnie się zmienia. Kończy się chodnik, zaczynają się skałki, ręce z kieszeni należałoby wyciągnąć. Ale tak poza tym, uspokajam. Łańcuchy sobie wiszą, bo wiszą, mają pomóc, a nie przestraszyć. Trudniejszy odcinek nie jest zbyt długi. Owszem, pod górę, owszem, przy użyciu łapek, ale tak trochę jak po drabinie. Takiej dosyć pochyłej drabinie.Osoby z lękiem wysokości lub przestrzeni mogą się trochę wystraszyć ale cóż...zawsze można zawrócić,to żaden wstyd.Po wspinaczce jesteśmy na przełęczy idąc ze schroniska ok 2,20godz a stąd w prawo około 15 min na Szpiglasowy Wierch skąd roztaczają się wkoło piękne widoki.Zejście z Wierchu na Przełęcz tą samą drogą, co podejście. Ze Szpiglasowej Przełęczy schodzimy w stronę Morskiego Oka. Tu brak niespodzianek. Aż do samego jeziora (ok. 1 godz. 40 min.) prowadzi wyłożony kamieniami wygodny trakt. Z góry widok na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Po drodze odbija czerwony szlak w prawo Doliną Mnicha i dalej do Wrót Chałubińskiego ale to innym razem. Na deser zostało nam Morskie Oko i posiłek w schronisku po czym chyba najbardziej nudny odcinek drogą do parkingu. Cała pętla spacerowym tempem i z postojami również w schroniskach zajęła nam cały dzień od 8 do 21. Myślę że nie wystraszyłem bo trasa warta poświęcenia. Polecam gorąco i pozdrawiam :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Tatry Polskie
Tatry Polskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy...

Mapa Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.