Łopień i Przełęcz Rydza-Śmigłego z Dobrej (odcinek G.S.B.W.).

Dodano 28 grudnia 2019 przez plik GPX
Łopień i Przełęcz Rydza-Śmigłego z Dobrej (odcinek G.S.B.W.).
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

163658
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.8
 • Dystans: 14,1 km
 • Czas trwania: 5 h 34 min
 • Średnia prędkość: 2,54 km/h
 • Przewyższenie: 525,98 m
 • Suma podejść: 885,94 m
 • Suma zejść: 923,42 m
 • Data: 19 grudnia 2019
 • Lokalizacja: Dobra
926133
Dobra.
Dobra leży w północno-zachodniej części powiatu limanowskiego. Znajduje się w centralnej części Beskidu Wyspowego, w dolinie rzeki Łososina i jej dopływu – potoku Porąbka. Na fotografii kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza – zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka z XVII wieku. Kościół, 13 października 1971 roku, umieszczono w rejestrze zabytków województwa małopolskiego. Obecnie znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
926134
Dobra.
Miejscowość leżąca w Beskidzie Wyspowym ma atrakcyjne dla turystów i letników położenie pomiędzy najwyższymi jego szczytami: Łopieniem, Ćwilinem i Śnieżnicą. Przez wieś przepływa rzeka Łososina. Miejscowość stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzenia nie tylko tych pobliskich szczytów, ale również dalszych. Umożliwiają to przechodzące przez miejscowość szlaki turystyki pieszej i rowerowej. W centrum wsi znajduje się restauracja.
926135
Zielony szlak przez Łopień.
Szlakowskazy przed podejściem na Łopień.
926136
Błotnistym szlakiem...
Zaczęło się podejście na Łopień zielonym szlakiem. Przez około 700 m tak właśnie wyglądał szlak spływający błotem po zrywce. Trzeba się trochę nagimnastykować, żeby wąwóz błotny ominąć bokiem.
926137
Myconiówka.
Myconiówka – polana w szczytowych partiach Łopienia. Znajduje się na wysokości ok. 900 m n.p.m. Jest to rozległy, trawiasty teren z wszystkich stron otoczony lasem. Widoki przesłania las, sama polana jest jednak doskonałym miejscem na biwak. W lesie poniżej północno-wschodniego krańca polany znajduje się źródło zwane Głodną Wodą, a poniżej niego rozciągają się tzw. Bagna Łopieńskie. Nieco na północny zachód, w lesie, ok. 200 m poniżej polany znajduje się największa jaskinia Beskidu Wyspowego – Jaskinia Zbójecka w Łopieniu o długości korytarzy ponad 400 m. Wraz z Bagnami Łopieńskimi wchodzi ona w skład obszaru chronionego Uroczysko Łopień.
926138
Koło Łowieckie "Hubert".
Chatka koła łowieckiego "Hubert" z Tymbarku.
926139
Łopień 951 m n.p.m.
Masyw Łopienia zawiera trzy szczyty. Łopień (951 m n.p.m.) inna nazwa to Złotopień. Jest najwyższym szczytem pasma. Kolejny to Łopień Środkowy (950 m n.p.m.), inna nazwa to Wiśnia. Trzeci szczyt to Łopień Wschodni (805 m n.p.m.), inna nazwa to Rydznik. Najwyższy wierzchołek masywu Łopienia opada w południowo-wschodnim kierunku do wybitnej Przełęczy Rydza-Śmigłego (700 m), poprzez którą łączy się z masywem Mogielicy.
926140
Łopień 951 m n.p.m.
Łopień jest niemal całkowicie porośnięty lasem. Dawniej jednak cały jego grzbiet od wierzchołka zachodniego po wschodni był jedną, ogromną halą, na której tętniło życie pasterskie. Stały na niej szałasy, po których obecnie nie ma już śladu.
Łopień bogaty jest również w legendy. Mówią one, że kiedyś podobno żył tu dziad, który zbierał z góry kamienie i wytapiał z nich złoto. Dlatego czasem można tu jeszcze natrafić na bryłkę złota. Inna mówi, że pewnego dnia otworzyła się ziemia w Łopieniu i ludzie zobaczyli w środku liczne bogactwa, a także zaklęty tron. Łopień miał być także małżonkiem Mogielicy - mieli być połączeni podziemnym ciągiem korytarzy (według legendy koza wpuszczona do jaskini w Łopieniu wyszła na powierzchnię ziemi na Mogielicy). W okolicy szczytu Łopienia Środkowego znajdują się Bagna Łopieńskie (zwane także Jeziorkami), w których topiono kiedyś ciała samobójców.
926141
Polana - Widny Zrąbek.
Widny Zrąbek jest niewielką polanką na południowych stokach wierzchołka Łopienia. Jest to wyrąb powiększony przez paralotniarzy, którzy czasami stąd startują. Jest doskonałym punktem widokowym na dolinę górnej Łososiny, wzniesienia Beskidu Wyspowego, Gorce i Tatry. Znajduje się za niewielkim pasem lasu (około 50 m) na południowych obrzeżach polany Jaworze. W 2008 r. mieszkańcy miejscowości Jurków umieścili na niej metalowy krzyż na murowanym cokole, poświęcony Janowi Pawłowi II. Kiedyś obok krzyża a obecnie za krzyżem w metalowej kasecie jest księga pamiątkowa z wpisami turystów i ołtarz polowy.
926142
Widny Zrąbek - widok z polany.
Z polany rozlega się piękny widok na szczyty Beskidu Wyspowego. Na fotografii pierwszy plan zajmuje Ćwilin po lewej i Śnieżnica po prawej.
926143
Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m n.p.m.)
Dawniej nazywała się Przełęcz Chyszówki. Dzieli dwa szczyty: Łopień i Mogielicę. Prowadzi przez nią droga asfaltowa z Jurkowa przez Chyszówki; do Słopnic. Na przełęczy murowana kapliczka. W okresie PRL-u ze względów politycznych zmieniono nazwę przełęczy na przełęcz Chyszówki. Od 1990 r. ponownie zaczęto używać nazwy Przełęcz Rydza-Śmigłego, dlatego obecnie w literaturze turystycznej można spotkać obie nazwy. Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 r. oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Rejon przełęczy jest słabo zabudowany, istniejące tu gospodarstwa oferują usługi agroturystyczne.
926144
Przełęcz Rydza-Śmigłego.
Kamienny obelisk z 1938 r. Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Przy odnowionym obelisku i krzyżu co roku, 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości odbywa się w plenerze, o godz. 12 msza połączona z montażem słowno-muzycznym.
Kolejny odcinek Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Trasa z Dobrej przez polanę Myconiówka, polanę Cechówka, Łopień Środkowy pod chatkę koła łowieckiego "Hubert" i powrót na Łopień, dalej w dół na przełęcz Rydza-Śmigłego i przez Chyszówki do Jurkowa. Niestety trasę pokonywałem dość leniwie co przekreśliło wstępny plan, a mianowicie zaliczyć jeszcze Mogielicę. Pewnie z wieży widokowej miałbym okazję podziwiać zachód słońca ale później miałbym problem z transportem z Jurkowa do Dobrej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Beskid Makowski
Beskid Makowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0