Łopień backcountry

Dodano 22 lutego 2013 przez plik GPX
Łopień backcountry
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

17260
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

99762
lopien
99763
lopien41
Łopień (951 m n.p.m)– jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Beskidu Wyspowego. Znany ze swoich jaskiń (wśród których znajduje się Jaskinia Zbójecka, jedna z największych w Polsce), licznych polan – pozostałości po Wołosach – oraz złota, które według legendy można odnaleźć na szczycie.

Trasa łatwa i łagodna, choć w głębokim lub oblodzonym śniegu też potrafi dać mocno w kość.

Zaczyna się z centrum szlakiem oznaczonym w terenie „JPII”. Idziemy 100 m w stronę Chyszówek, mijamy most i wybieramy asfaltową dróżkę w lewo. Po 100 metrach i minięciu ostatnich domów można zakładać narty.
Po drodze czeka raczej łatwa, choć z pewnością nie monotonna wędrówka (z wyjątkiem jednego krótkiego fragmentu). Szlak prowadzi do nowopowstałej i świetnie nadającej się na biegówki, drogi łagodnie okalającej szczyt Łopienia. Ta prowadzi do żółtego szlaku rowerowego (z niejasnych przyczyn na mapie zaznaczonego na zielono). Stamtąd droga prosta – do góry, za szlakiem. Na szczyt dotrzemy od strony pięknej polany Myconiówki, przez niewielki zagajnik i wielką Halę Jaworze.

Droga powrotna wiedzie przez znaną już polanę Myconiówkę. Trasa przeprowadza narciarza przez rozległą polanę do dróżki, która łagodnie opadając prowadzi do wygodnej i szerokiej stokówki okrążającej Łopień od północy. Sunąc nią łagodnie dotrzemy do miejsca, w którym legioniści Piłsudzkiego stoczyli potyczkę z Rosjanami, zwanego od tamtego czasu przełęczą Rydza-Śmigłego. Została jeszcze wisienka na naszym torcie – czeka nas powolne zsuwanie się polnymi drogami i ścieżkami do Jurkowa w towarzystwie widokowego otwarcia na królową Beskidu Wyspowego – Mogielicę.

Długość trasy: 15,3 km
Przewyższenia: 440 m
Trasę poleca
Beskid Wyspowy

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Makowski
Beskid Makowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
15 sierpnia 2015 kys30 napisał:
super foto :)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0