Łódź Bajkowa

Dodano 6 czerwca 2014 przez plik GPX
Łódź Bajkowa
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

42618
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.4
 • Dystans: 10,7 km
 • Przewyższenie: 24,05 m
 • Suma podejść: 24,45 m
 • Suma zejść: 22,1 m
 • Data: 6 czerwca 2014
 • Lokalizacja: Łódź, Łódzkie
241773
Łódź – pomnik Maurycego i Hawranka
Łódź – pomnik Maurycego i Hawranka
241774
ódź – rzeźba Małego Pingwina Pik-Poka
ódź – rzeźba Małego Pingwina Pik-Poka
241775
Łódź – pomnik Misia Uszatka
Łódź – pomnik Misia Uszatka
241776
Łódź – rzeźba bohaterów filmu Zaczarowany ołówek
Łódź – rzeźba bohaterów filmu Zaczarowany ołówek
241777
Łódź – Plastuś
Łódź – Plastuś
241778
Łódź – Dziwny Świat Kota Filemona i Bonifacego
Łódź – Dziwny Świat Kota Filemona i Bonifacego
241779
Łódź – pomnik Wróbelka Ćwirka
Łódź – pomnik Wróbelka Ćwirka
241780
Łódź – Trzy Misie
Łódź – Trzy Misie
241781
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
241785
771px-Sculpture_of_main_characters_from_cartoon_'Zaczarowany_ołówek'fot. Zorro2212 (Wikipedia)83
Z czym kojarzy nam się miasto Łódź? Z przemysłem i fabrykami? A może ze szkołą filmową? Łódź może – i wręcz powinna – kojarzyć nam się także z najpiękniejszymi bajkami naszego dzieciństwa. To właśnie w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for przez 60 lat jego istnienia powstało ponad 1400 filmów i animacji dla dzieci, zrodziło się mnóstwo bajkowych idoli każdego malucha. Pamiętają ich doskonale ci, którzy mają już własne potomstwo, i mogą się teraz postarać, aby poznało ich kolejne pokolenie. A kiedy już cała rodzina kocha bohaterów studia Se-ma-for, to dzieli nas tylko krok od tego, by wybrać się na wycieczkę do Łodzi! Dlaczego tam? Odpowiedź jest prosta – tylko tam kultowe postaci czekają na nas w każdym zakątku miasta.

Jak to możliwe? Wszystko za sprawą projektu Łódź Bajkowa, w ramach którego tworzony jest w tym mieście rodzinny szlak turystyczny śladami małych pomników, z których każdy przedstawia innego bohatera znanych animacji.

Serię spotkań z bajkowymi postaciami można rozpocząć z dowolnego miejsca, my jednak swój spacer zaczniemy od pomnika najbardziej oddalonego od centrum miasta. Tuż przy łódzkim ZOO odnajdujemy pomnik Maurycego i Hawranka. Sympatyczni chłopcy zapraszają miejscowych i turystów do odwiedzenia zwierząt w ogrodzie zoologicznym. Aby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i ciekawsza, warto skorzystać z tego zaproszenia. Prosto z ZOO można udać się w kierunku alei Unii Lubelskiej i kąpieliska Fala, aby tam przywitać się z Małym Pingwinkiem Pik-Pokiem. Ten miły maluch został uwieczniony jak płynie na fali, z pewnością nie bez powodu w bliskim sąsiedztwie basenu.

Po dotarciu do centrum, bez problemu odnajdujemy ulicę Piotrkowską. Przed siedzibą Centrum Informacji Turystycznej wita nas wesoła postać Misia Uszatka. Jest to rzeźba, która została odsłonięta jako pierwsza z tego cyklu, w 2009 roku. Słynny miś z klapniętym uszkiem, z planem miasta i plecakiem, zdaje się zwiedzać Łódź razem z nami. Od tego miejsca już tylko kilka kroków dzieli nas od dwóch kolejnych rzeźb. Pierwsza z nich to pomnik Piotrusia, bohatera bajki „Zaczarowany ołówek”. Chłopiec rysuje po budynku Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18) i wraz ze swym psem – zdającym się wyskakiwać z obrazka – przypomina nam o magii zaklętej w historii o niezwykłym ołówku. Całkiem niedaleko, przy Parku im. Henryka Sienkiewicza i pobliskiej szkole podstawowej, możemy spotkać kolejnego przyjaciela – Plastusia. Dzierży on w ręku szkolny dzwonek i opiera się o swój pamiętnik, dzięki któremu każdy maluch poznał jego szkolne przygody.

Następnie, idąc przez park i dalej w kierunku Muzeum Kinematografii, trafimy na rzeźbę przedstawiającą kota Filemona i jego towarzysza – Bonifacego. Zwierzaki bawią się kłębkiem wełny tuż przy wejściu do budynku. Stąd już tylko próg dzieli nas od urozmaicenia sobie wycieczki wizytą w tym muzeum, które znajduje się w pięknym pałacyku Karola Scheiblera.

W tej samej okolicy rozśpiewany Wróbelek Ćwirek zaprasza przechodniów do Palmiarni. Ćwirek na stałe zagościł w gniazdku zbudowanym w rozwidleniu niziutkiego drzewka. Wizyta w ogrodzie botanicznym to doskonałe dopełnienie odwiedzin u Ćwirka.

Na sam koniec, aby odwiedzić wszystkich bohaterów dzieciństwa uwiecznionych na ulicach Łodzi, pozostaje nam udać się do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Tam przywitać możemy Trzy Misie. Misia, Bartek i Kuba wołają do nas i machają ze szczytu małej skały, na której stoją

Ta trasa to nie tylko powrót do dzieciństwa dla fanów twórczości studia Se-ma-for i frajda dla maluchów, ale także szlak nakłaniający do zobaczenia ciekawych miejsc w Łodzi, której być może nie znamy od tej strony. Rzeźby są ulokowane w miejscach atrakcyjnych dla turystów i związanych z łódzkim przemysłem filmowym. Mają one przypomnieć mieszkańcom i przyjezdnym o ważnym aspekcie produkcji filmowej, jakim jest animacja. Znani bohaterowie wieczorynek wywołują uśmiech na twarzach przechodniów i ochoczo pozują ze swymi fanami do pamiątkowych zdjęć.

Docelowo „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb (wszystkie z brązu). W ramach projektu wyemitowana została też lokalna moneta – „Łódka” – z podobiznami wybranych bajkowych postaci.

Opracowanie: Marta Kubas
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia najbardziej interesującą pod względem rzeźby terenu północno-zachodnią część strefy krawędziowej Wzniesień Łódzkich. Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich położony jest na północny-wschód od Łodzi, pomiędzy Łodzią, Brzezinami i...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Łódź

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Barbie odwiedza Łódź | Autor zdjęcia: JIMMYtm
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0