Liswartą do Warty. Spływ z Zawad do Wąsosza Górnego; KAJAKOS.PL

Dodano 17 grudnia 2016 przez rysowanie
Liswartą do Warty. Spływ z Zawad do Wąsosza Górnego; KAJAKOS.PL
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

90394
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

542172
Zdjęcie2040
542173
Zdjęcie2032
542174
Zdjęcie2066
542175
Zdjęcie2065
542176
20160827_102834
542177
Zdjęcie2054
542178
Zdjęcie2064
542179
20160827_103349
542180
20160827_105535
INFORMACJE PODSTAWOWE:

Zawady – Wąsosz Górny
Rzeki Liswarta + Warta
Start: Zawady
Via: Kule
Koniec: Wąsosz Górny
Długość: 18 km
Czas spływu: 4–5 h
Stałe przeszkody: 1
Rodzaj trasy: Średnia

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
Kajaki wodujemy przy moście drogowym w Zawadach. Jest to droga wojewódzka nr 491 z Wielunia do Działoszyna. Odcinek do Zawad od ceglanego mostu kolejowego silnie meandruje, wijąc się zakolami pomiędzy brzegami porośniętymi wysokim lasem. Przed wspomnianym mostem kolejowym (linia Herby Nowe – Zduńska Wola) znajduje się spławny próg wodny starego młyna. Za mostem kolejowym polana dogodna na biwak. Bywa często zajęta przez kajakarzy. Na wysokości miejscowości Władysławów Liswarta dzieli się na dwa koryta. Lewa odnoga jest kręta, wąska i rwąca. Zalecamy wpłynąć w prawą. Napotkamy w niej kolejny próg wodny a za nim bystrze. Dalej przepływamy pod dwoma drewnianymi mostkami. Przy wyższym stanie wody należy uważać, aby nie uderzyć w elementy konstrukcji. Na wysokości Nowej Wsi Biała Okrza zasila wody Liswarty. Kolejny prawobrzeżny dopływ – Kocinka (zwana inaczej Czarną Okrzą) wpada w Kulach. Wody Liswarty stają się spokojniejsze, nurt wolniejszy. Przepływając przez Kule, mijamy liczne ośrodki wczasowe położone na lewym brzegu. Spływ kończymy na piaszczystej plaży, przy pomoście w Wąsoszu Górnym.

DLA KOGO?
Trasa polecana na spływ jednodniowy. Prowadzi przez bardzo malownicze fragmenty rzeki Liswarty. Nieuregulowane koryto, liczne meandry, powalone drzewa, konary. Urokliwy charakter oraz słabo zasiedlone tereny zachwyca każdego kajakarza. Liswartę polecamy osobom posiadającym już wprawę w wiosłowaniu i manewrowaniu kajakiem.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE:

Wąsosz Górny:
Wizerunek Matki Boskiej Wąsoskiej (datowany na 1693 r. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem), który znajduje się w nawie głównej kościele w Wąsoszu Górnym. Słynie wśród miejscowej ludności wieloma łaskami i jest miejscem niecodziennego obrządku małżeńskiego, podczas którego nowo zaślubiona para ściąga buty i boso idzie złożyć jej pokłon.
Do 2007 w Wąsoszu znajdował się najdłuższy drewniany most w Polsce, o długości 184 m.
23 kwietnia 1863 pod Wąsoszem miała miejsce krwawa bitwa powstania styczniowego. 34 powstańców pod dowództwem majora Aleksandra Lűtticha zginęli walcząc w okolicach Warowej Góry z przeważającymi siłami podpułkownika Smirnowa. Do dnia dzisiejszego rozpoznano zaledwie 16 poległych powstańców. W setną rocznicę bitwy na mogile powstańczej odsłonięto pomnik "Gloria Victis" oraz ustawiono "Krzyż Katyński".
Dzięki prowadzonym w latach 60 XX wieku badaniom archeologicznym ustalono, że pierwotne grodzisko w Wąsoszu Górnym zamieszkiwane było setki a nawet tysiące lat temu. W pobliżu Golgoty Wąsoskiej odkryto liczne szczątki zabudowy mieszkalnej oraz naczyń praktycznie ze wszystkich epok historycznych.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami. Mapa...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0