Lipnica Murowana - Łapanów - Lipnica Murowana

Dodano 27 stycznia 2023 przez rysowanie
Lipnica Murowana - Łapanów - Lipnica Murowana
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

286067
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.4
  • Dystans: 65,6 km
  • Przewyższenie: 207,93 m
  • Suma podejść: 794,9 m
  • Suma zejść: 793,9 m
  • Data: 3 lipca 2019
  • Lokalizacja: Lipnica Murowana
1575466
Kościół św. Leonarda w Lipnicy Dolnej
Kościół św. Leonarda w Lipnicy Dolnej z końca XV w. to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce. Obiekt w 2003r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Według tradycji zbudowano go w 1141 r. na miejscu pogańskiej gontyny, z której podobno pochodzi tzw. słup Światowida, wspierający z tyłu ołtarz św. Leonarda. Wnętrze kościoła zdobi dekoracja malarska (polichromia) z różnych okresów, od końca XV do pocz. XVIII w. Wśród cennego wyposażenia odnajdziemy: rzadki feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i pozytyw szkatulny (do dziś grający).
1575467
kościół św. Szymona z Lipnicy w Lipnicy Murowanej
kościół zbudowany został ok. 1636-1948 r. na miejscu domu rodzinnego Świętego, na długo przed jego beatyfikacją (1685 r.). Postawiono go na polecenie króla Władysława IV po zwycięstwie Chocimskim (1621 r.). Obok kościoła znajduje się studnia, która według legendy ma uzdrawiającą wodę.
1575468
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej
Ten największy lipnicki kościół powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Erygowano go dekretem królewskim 1363 roku. Kilkakrotnie był niszczony w czasie działań wojennych (1655) i pożarów miasta (1500, 1740, 1810). Do dzisiaj jest w kościele kamienne naczynie, które było pierwotną chrzcielnicą, przy której ochrzczono św. Szymona.
1575469
rzeźby przy kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej
Nieopodal wejścia do kościoła czekają na zdążających do świątyni wizerunki (ceramiczne figury) lipnickich świętych, tzw. święte zgromadzenie. W 2001 r. stanął św. Szymon (1435-1482), w 2002 r. „Matka Afrykanów” czyli bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922) oraz w 2003 r., w roku swojej kanonizacji św. Urszula (1865-1939). Rzeźby zostały wykonane ze szlachetnej czerwonej gliny, której złoża znajdują się w Lipnicy Murowanej.
1575470
Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej
Kamienie Brodzińskiego znajdują się na niższym, północno-wschodnim wierzchołku Paprotnej (436 m n.p.m.) i jego zboczach. Jest to bardzo malownicza grupa 9 skał w kształcie baszt, grzybów, ambon i skalnych występów. Największy z ostańców zwany Wielkim Kamieniem ma wysokość ok. 10 m i długość 16 m. Znajduje się na szczycie wzgórza. Swoim kształtem przypomina szeroką basztę. Nieco na zachód od Wielkiego Kamienia i poniżej niego znajdują się 3 tworzące zwartą grupę skalne grzyby o wysokości ok. 5 m. Z podłożem połączone są wąską podstawą, u góry rozszerzają się. Pomiędzy nimi występują charakterystyczne okna skalne – szczeliny. W odległości ok. 200 m na wschód następna grupa nieco mniej okazałych ostańców skalnych.
1575471
Kościół pw. św. Małgorzaty w Trzcianie
świątynia powstała w XVI wieku, następnie dwukrotnie została spalona, najpierw w 1652 roku przez Kozaków i ponownie w 1656 roku przez Szwedów. W latach 1905-1907 budowla została rozbudowana o nawę boczną od strony południowej według projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Następna rozbudowa została przeprowadzona w latach 1953-1956. Dobudowana została wówczas część zachodnia świątyni. Obecny kształt kościół uzyskał po rozbudowie w latach 1995-2000. Zostały wówczas dobudowane od strony zachodniej dwie masywne wieże. Świątynia jest pozbawiona cech stylowych, oprócz neogotyckiej nawy południowej.
1575472
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Łapanowie
Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie zbudowano w 1529 r., a odbudowano po zniszczeniach w 1614 r. wraz z nową kaplicą przy nawie. Nawa i prezbiterium przykryte są wspólnym dachem dwuspadowym. Na skraju nawy i prezbiterium znajduje się barokowa wieżyczka sygnaturkowa z latarnią i cebulką. Wnętrze zdobi polichromia z 1843 r. wykonana przez Mecnera i Wojciechowskiego. Późnobarokowy ołtarz główny, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzi z 1873 r. Ołtarze boczne datowane są również na XIX w. W kościele znajdują się też obrazy: Matka Boska XVII w, Przemienienie Pańskie oraz św. Barbara z XVII w.
1575473
Dwór w Grabiu
wzniesiony został ok. 1846 roku dwór w Grabiu jest budowlą założoną na planie wydłużonego prostokąta, murowaną z kamienia, parterową, pierwotnie podpiwniczoną (w czasach późniejszych piwnice zostały zasypane). Wzniesiony został w stylu klasycystycznym. Pierwotnie posiadał od frontu (północ) ganek wsparty na kolumnach – obecnie zabudowany. Przekształceniu uległ również kolumnowy portyk wgłębny od strony południowej – w części zachodniej otwarty, pośrodku całkowicie zabudowany, w części wschodniej pokryty szalowaniem deskowym (górą przeszklonym). Dwór jest własnością prywatną. Po przebudowach pozbawiony cech stylistycznych.
1575474
Dwór w Tarnawie
Budynek dworu został prawdopodobnie w XIX wieku zaadaptowany z dawnej oficyny dworskiej. Po drugiej wojnie światowej i parcelacji majątku, budynek przeznaczono na szkołę i mieszkanie dla nauczyciela. W latach 50. XX wieku został wykupiony przez rodzinę obecnych właścicieli. Jest budowlą murowaną z kamienia i cegły, parterową. Od strony frontowej na osi budynku niewielka facjatka. Pierwotnie znajdował się tu też drewniany portyk kolumnowy, zastąpiony obecnie nowym, murowanym, wspartym na dwóch kolumienkach i nakrytym betonową płytą. Tuż obok niego znajdują się ruiny dawnej bramy wjazdowej do zespołu – murowanej z kamienia i cegły, niegdyś nakrytej dwuspadowym daszkiem. Wiek bramy, tak samo jak dawnego dworu, szacuje się na ponad 300 lat.
1575475
kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Tarnawie.
Pierwotnie na wzgórzu tarnawskim stał drewniany kościółek wybudowany w 1440 r., niestety nie dotrwał on do obecnych czasów, w 1803 roku wybudowano murowany, jednonawowy z sąsiadującą z nim murowaną dzwonnicą. Najstarszymi zabytkami w kościele świadczącymi o bogatej historii są gotycko-renesansowa chrzcielnica z XVI wieku oraz renesansowa płyta nagrobna z płaskorzeźbą Joachima Lubomirskiego pochowanego w kościele w 1570 roku. Na płycie przedstawiono zmarłego jako śpiącego rycerza w zbroi.
1575476
Dwór w Zbydniowie
Za widoczną na zdjęciu ścianą zieleni znajduje się dwór, którego początki sięgają połowy XVIII w. Przypuszczalnie w początkach XIX wieku rozbudowano go w kierunku wschodnim, nadając mu zbliżoną do obecnej postać dworu o skromnych cechach klasycystycznych. Ale już kilkadziesiąt lat później, podczas rabacji chłopskiej w 1846 roku został zdewastowany, a cztery lata potem częściowo przebudowany. Jest to budynek parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, z czterokolumnowym portykiem o trójkątnym naczółku od frontu, nakryty dachem dwuspadowym. W 2022 r. dwór przeszedł w ręce nowego właściciela, który nie mając na to ani pozwolenia budowlanego, ani zgody konserwatora zabytków, częściowo go rozebrał pozbawiając dachu, stropów o posadzek.
1575477
Dwór w Łąkcie Górnej
dwór w Łąkcie Górnej został wzniesiony w latach 1871-1883 przez rodzinę Armałowiczów. Około 1900 r. właścicielem całego majątku zostali Rutkowscy, którzy rozbudowali dwór. Po wojnie majątek z dworem przejął skarb państwa. W dworze miała siedzibę szkoła a potem ośrodek kolonijny. Od lat 80-tych XX wieku budynek był niezagospodarowany. Obecnie jest własnością prywatną.
1575478
Kaplica dworska w Łąkcie Górnej
Przy dworze znajduje się zabytkowa kapliczka z XIX w., zwana dworską. Według legendy kapliczkę w tym miejscu zbudował pewien szlachcic, który został napadnięty przez wilki i uratował sie właśnie w tym miejscu. Za uratowanie życia zbudował kapliczkę. Oczywiście była to inna niż stojąca obecnie. Potem w tym samym miejscu kapliczkę wybudowali ówcześni właściciele dworu - Państwo Rutkowscy. W okresie świetności dworu odprawiano w niej msze. Dzisiaj kapliczka jest w opłakanym stanie.
1575479
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie
Kościół w Rajbrocie pochodzi z początku XVI w. Według z tradycji, fundatorką pierwszego kościoła we wsi z 1262 r., była św. Kinga. Jednonawowa świątynia stanowi dobrze zachowany przykład gotyckiej architektury drewnianej. Ma wielobocznie zamknięte prezbiterium, szerszą nawę oraz strzelisty dach pokryty gontem. Późnogotyckie portale w nawie mają wykrój oślego grzbietu. Ściany i strop zdobi dekoracja malarska z 1879 r. (z fragmentami z XVI–XVII w.).
1575480
Spichlerz w Rajbrocie
Spichlerz w zespole kościelno-plebańskim przy kościele w Rajbrocie pochodzi z przełomu XVIII i XIX w., przebudowano go w latach 50 - tych XX w. Jest to budynek o konstrukcji zrębowej, parterowy, nakryty dwuspadowym dachem. Wzniesiony został na planie prostokąta i posadowiony na „peckach”, czyli kamieniach odgrywających rolę prymitywnej podmurówki. Jedyne pomieszczenie wewnątrz nakryte jest belkowym, otwartym stropem. Podłogę wykonano z desek położonych na grubych belkach – legarach. Deskowo-spągowe drzwi mają jedno skrzydło, umocowane na zawiasach pasowych.
1575484
Dwór Ledóchowskich w Lipnicy Dolnej
Klasycystyczny, piętrowy budynek z I poł. XIX w. wzorowany był na francuskich pałacach wiejskich. Murowany na rzucie prostokąta, nakryty jest dachem czterospadowym krytym dachówką. W pięcioosiowej elewacji frontowej wyróżnia się zagłębiony w lico ściany portyk z czterema kolumnami, ponad którym znajduje się balkon w formie loggii. Przez ponad 60 lat (do II wojny światowej) pozostawał w rękach rodziny Ledóchowskich. Przez kilka lat mieszkały tu m.in. córki Antoniego Halki-Ledóchowskiego: późniejsza święta Urszula, kanonizowana w 2003 r., oraz późniejsza błogosławiona Maria Teresa, beatyfikowana w 1975 roku.
Mieści się w nim obecnie Katolicki Ośrodek Studiów Społecznych im. Urszuli Ledóchowskiej oraz małe muzeum poświęcone rodzinie Ledóchowskich,
1575485
Kościół parafialny św. Urszuli w Gosprzydowej
Kościół w Gosprzydowej wzniesiono w 1694 lub 1697 r. Wewnątrz widoczne są pozorne sklepienia kolebkowe, a stropy i ściany zdobi figuralna polichromia z 1889 r. W ołtarzu głównym znajdują się dwa otoczone kultem obrazy Matki Bożej Gosprzydowskiej (jeden z 2. poł. XVI w., drugi z ok. 1700 r.). Barokowe ołtarze boczne pochodzą z XVII i XVIII w. Na kamiennej, gotyckiej chrzcielnicy z XV w. widnieje herb Starykoń oraz ornament z odwróconych lilii.
1575486
Dzwonnica w Gosprzydowej
W pobliżu kościoła św. Urszuli stoi dzwonnica. Drewniany obiekt pochodzi z XVIII wieku. Dzwonnica konstrukcji słupowej, szalowana, wzniesiona na planie kwadratu, pokryta dachem czterospadowym, typu namiotowego. W starej dzwonnicy zawieszone są trzy dzwony: najstarszy Dzwon Zygmunt fundacji Jana Wielogłowskiego pochodzi z II połowy XVI wieku z roku 1589. Drugi Dzwon Maryja z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem powieszony w 1959 roku oraz trzeci Dzwon Florian z 2005 roku ufundowany dla upamiętnienia 80-lecia powstania OSP.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 3 lipca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem na teren wycieczki wybrałem Pogórze Wiśnickie a bazę wypadową stanowiła Lipnica Murowana. Prawdę mówiąc wycieczkę zacząłem i zakończyłem przy kościele św. Leonarda w Lipnicy Dolnej ale powszechnie kościół ten jest kojarzony z Lipnicą Murowaną więc żeby nie powodować zamieszania pozwoliłem sobie na drobne przekłamanie. Z Lipnicy Murowanej ruszyłem pod górę do Lipnicy Górnej skąd, po pokonaniu działu wodnego zjechałem do Łąkty Dolnej. Z Łąkty Dolnej jadąc płaskim odcinkiem dotarłem do Grabiów mijając po drodze Trzcianę i Łapanów. Trasa na tym odcinku wiodła wzdłuż koryta rzek Trzciańskiego Potoku i Stradomki. W Grabiu porzuciłem dolinę Stradomki i dotarłem do Tarnawy, gdzie znajduje się zabytkowy kościół i dwór. Co ciekawe, jako atrakcje Tarnawy zamiast dworu i kościoła najczęściej podaje się liczącą ok. 300 lat kamienną bramę znajdującą się przy dworze. Z Tarnawy wspiąłem się na grzbiet działu wodnego i jadąc nim dotarłem do Łątki Górnej. Jadąc tym grzbietem minąłem dwór w Zbydniowie, niestety z powodu gęstego zadrzewienia udało mi się zobaczyć tylko fragmenty jego dachu. Szkoda, gdyż w 2022 r. nowy właściciel tego dworu, nie mając pozwolenia na budowę ani zgody konserwatora zabytków, częściowo rozebrał go pozbawiając dachu, stropów i posadzek. Wprawdzie konserwator zabytków nakazał wstrzymanie prac budowlanych i przywrócenie budynku do stanu poprzedniego, znając realia śmiem wątpić w skuteczność tego nakazu. W Łąkcie Górnej, po obejrzeniu dworu ruszyłem przez Rajbrot do Lipnicy Dolnej, gdzie miałem zakończyć wycieczkę. Po dojechaniu do Lipnicy doszedłem jednak do wniosku, że mam jeszcze na tyle czasu i sił aby jeszcze podjechać do pobliskiej Gosprzydowej. Z tego powodu, kształt trasy widniejący na mapie nie przypomina preferowanego przeze mnie kształtu pętli.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta