Las nad Jeziorem Mądrzechowskim

Dodano 25 listopada 2010 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1524
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.6
 • Dystans: 1,3 km
 • Czas trwania: 0 h 26 min
 • Średnia prędkość: 2,9 km/h
 • Przewyższenie: 38,45 m
 • Suma podejść: 18,74 m
 • Suma zejść: 57,19 m
 • Data: 26 czerwca 2010
 • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Udorpie
2550
Rezerwat
Rezerwat „Las nad Jeziorem Mądrzechowskim” powstał w 1998 r. na terenie enklawy leśnej znajdującej się w pobliżu Jeziora Mądrzechowskiego. Otoczony polami uprawnymi rezerwat chroni unikatowe stanowiska skrzypu olbrzymiego oraz przepiękne fragmenty grądu, kwaśnej buczyny niżowej, łęgu i olsu, które porastają skarpę opadającą do jeziora. Skarpa ta poprzecinana jest licznymi jarami i wąwozami. Bardzo urozmaicona rzeźba terenu została wykształcona przez odpływowe wody roztopowe w okresie polodowcowym.
2551
Skrzyp
Skrzyp olbrzymi jest rzadką rośliną, tracącą swoje naturalne stanowiska. W Polsce występuje przede wszystkim na pogórzu i w północnej części Polski. Rośnie na wilgotnych i mokrych siedliskach o średnim nasłonecznieniu. Wczesną wiosną pojawiają się żółtawo-brązowe pędy zarodniowe o wysokości 25–50 cm, zakończone kłosem zarodniowym. Pędy płonne, zielone, wyrastają w maju i osiągają wysokość do 120, a czasem nawet do 250 cm. Kłącze silnie się rozgałęzia i wrasta 60–120 cm pod powierzchnię gruntu. Skrzyp rośnie często w postaci łanów, w lasach łęgowych, na źródliskach, w wilgotnych zaroślach oraz nad brzegami cieków wodnych. Zagrożeniem dla tego gatunku jest niszczenie jego siedlisk podczas odwadniania obszarów źródliskowych i regulacji cieków wodnych. Skrzyp olbrzymi podlega w Polsce ochronie ścisłej od 1983 r. Przy okazji wędrówki ścieżką warto przejść nad brzeg Jeziora Mądrzechowskiego. Po drodze zobaczymy znajdujące się już poza rezerwatem stanowiska skrzypu.
2552
Grąd
Znajdujemy się w miejscu, gdzie gleba, roślinność runa i gatunki drzewa tworzą rodzaj lasu zwany grądem. Las jest w tym miejscu wielogatunkowy, z bogatym podszytem oraz bardzo różnorodnym runem. Z gatunków drzewiastych rosną tu: buk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, brzoza, jesion wyniosły, olsza, grab, osika, lipa i świerk. W skład runa wchodzą m.in. zawilec gajowy, zawilec żółty i przylaszczka pospolita (kwitną one wczesną wiosną przed rozwojem liści drzew, tworząc tzw. aspekt wiosenny) oraz niecierpki, dąbrówka rozłogowa, przytulia, gwiazdnice, konwalijka dwulistna, konwalia majowa. Warto odwiedzić to miejsce wczesną wiosną, las jest wtedy najpiękniejszy.
Ścieżka przyrodnicza prowadząca przez rezerwat „Las nad Jeziorem Mądrzechowskim” pozwala podziwiać przepiękny wielogatunkowy drzewostan liściasty, z charakterystycznym runem, które w okresie wiosennym tworzy przepiękne kobierce kwitnących roślin. Charakterystyczną i najciekawszą rośliną na ścieżce jest skrzyp olbrzymi. Trasa jest oznakowana strzałkami kierunkowymi.Dojazd do ścieżki

Kierując się drogą z Bytowa do Chojnic po ok. 5 km docieramy do miejscowości Udorpie. Tutaj przy skrzyżowaniu dróg w centrum wsi znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. Dalszą część drogi do rezerwatu (ok. 400 m) musimy pokonać pieszo. Przechodzimy przez szosę Udorpie – Studzienice i wchodzimy na polną drogę, która prowadzi do granicy rezerwatu.

Do rezerwatu można także dotrzeć od ulicy Bydgoskiej w Bytowie, kierując się polną drogą w stronę Jeziora Mądrzechowskiego (ok. 3 km), oraz od wiaduktu przy trasie Bytów – Kościerzyna, idąc w stronę miasta polną drogą prowadzącą nad brzeg jeziora. Dwa ostatnie sposoby polecamy bytowiakom, którzy znają teren.
Trasę poleca
UM Bytów

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Bytowska - cz. wschodnia
Ziemia Bytowska - cz. wschodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Powiatu Bytowskiego. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, gastronomie, granice obszarów chronionych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i konnych,...

Mapa Nadleśnictwo Lipusz
Nadleśnictwo Lipusz - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Publikacja z serii map "leśnych" Wydawnictwa Eko-Kapio. Nadleśnictwo zadbało o to, żeby przy tym stopniu szczegółowości (skala 1:50 000) umieścić na mapie wszelkie możliwe trasy turystyczne (szlaki piesze, rowerowe, Nordic Walking,...

Wasza ocena: 2.6 (8 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
18 grudnia 2012 boulinek11 napisał:
Ladnie
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0