Kurs na latarnię morską!

Dodano 8 lipca 2021 przez plik GPX
Kurs na latarnię morską!
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

218875
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 59,9 km
  • Przewyższenie: 44 m
  • Suma podejść: 320 m
  • Suma zejść: 320 m
  • Lokalizacja: Koszalin
1236774
latarnia-morska-w-gaskach-20210524164632-p1040303
1238752
Forum Koszalin
Forum Koszalin – 4-kondygnacyjne centrum handlowe w Koszalinie, oddane do użytku 27 listopada 2008 r. Znajduje się przy ulicy Ignacego Paderewskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Gnieźnieńskiej. W centrum znajduje się 128 lokali handlowych oraz 6-salowe Multikino. GODZINY OTWARCIA Pon. - Sob.: 09:00 - 21:00 Niedz.: 10:00 - 20:00
1238755
„Moto Park” Koszalin - Ośrodek Sportów Motorowych
Opis Choć moto park w Koszalinie kojarzy się głównie z zawodami kartingowymi, to dziś na torze w Koszalinie trenować można wszelkie sporty motorowe. Odbywają się tutaj zajęcia z doskonalenia technik prowadzenia pojazdów, czy kursy motocyklowe.

Najbardziej widowiskowe są oczywiście pokazy kaskaderskie oraz zawody związane z driftowaniem, czyli prowadzeniem samochodu tak aby w sposób kontrolowany wprowadzać auto w poślizg, podczas pokonywania zakrętów.

W moto parku znajdziesz zarówno tor asfaltowy jak i terenowy.
1238757
Obserwatorium astronomiczne
Jeżeli marzysz o tym, aby sięgnąć gwiazd to w tym miejscu możesz w pewnym stopniu zrealizować swoje pragnienie. Obserwatorium astronomiczne w Koszalinie powstało w ramach budżetu Obywatelskiego 2015. Dostępne jest przez pięć dni w tygodniu (od wtorku do soboty). Poza możliwością obserwacji nieba prowadzi także działalność edukacyjna i naukową.

Obserwatorium prowadzi także nocną obserwację nieba – wymagana jest wówczas wcześniejsza rezerwacja dla min. 10 osobowej grupy osób. Taka obserwacja trwa nawet 45 min.
1238760
Leśna pętla przygód i tajemnic
Jest to edukacyjna ścieżka leśna, prezentująca przyrodę nadmorskiego lasu oraz wydm leży ona w chronionym obszarze „Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego”. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są wielkie figury np. szyszek stanowiące idealny kadr zdjęciowy.

Na ścieżce edukacyjnej spotkamy także kładki spacerowe, place zabaw i stare bunkry, będące jednocześnie tarasami widokowymi. Całości dopełniają tablice informacyjne opisujące przyrodę.
1238762
Pomnik Jelenia w Mielnie
Choć zapewne wszyscy turyści będący w Mielnie już go widzieli, to jednak tylko nieliczni wiedzą o tym, że Pomnik Jelenia ma dużą wartość historyczną. Stoi on w Mielnie już od okresu międzywojennego. Został on ufundowany z okazji udanego polowania.

Wielokrotnie zmieniał zarówno swoje miejsce, jak i swój wygląd. Jeszcze w latach 90 tych posiadał dużo bardziej rozbudowane poroże, które wielokrotnie ulegało uszkodzeniom.

Pierwotnie ustawiony był w parku przy ul. I maja obok muszli koncertowej tuż obok historycznego budynku kawiarni.

Aktualnie dumnie prezentuje się turystom stojąc przed urzędem Miasta. Być w Mielnie i nie zrobić sobie z nim zdjęcia, to jak spacerować po plaży i nie wypatrywać za bursztynami!
1238769
Promenada Mielno
Promenada w Mielnie to ulubione miejsce turystów – idealna propozycja na wieczorne, dłuższe spacery. Aktualna długość trasy to ponad 3 km, w tym ok. 300 metrów położonych na kładkach bezpośrednio nad plażą. Idealne miejsce do podziwiania spektakularnych zachodów słońca czy też, bezpieczne miejsce do obserwowania sztormów.

Promenada w Mielnie była wiele razy niszczona przez żywioły wody i wiatru. W jej przebiegu znajdują się unikalne wydmy na których spotkać można dziko rosnący i będący pod ochroną bardzo charakterystyczny przez swoje pomarańczowe owoce Rokitnik zwyczajny.
1238770
Pomnik Morsa w Mielnie
Skoro Mielno nazywane jest „najlepszym miejsce do morsowania” to nie mogło być inaczej! Na ul. Kościuszki, bezpośrednio obok głównego wejścia na plażę w 2010r. został ustawiony właśnie pomnik morsa.

Przypomina on, że to właśnie tutaj od wielu lat odbywają się Międzynarodowe Zloty Morsów. Imprezy cieszącej się wielką popularnością, podczas której kilkukrotnie pobito rekord Guinnessa „w największej ilości osób kąpiących się w zimnym morzu w jednym czasie i miejscu”. Co ciekawe pierwszy raz rekord został pobity już jeden dzień po odsłonięciu pomnika.

Autorem pomnika jest znany Poznański rzeźbiarz Robert Sobociński.
1238771
Grodzisko Średniowieczne w Mielnie
Jest to ciekawe miejsce historyczne, mało znane turystom. Znajduje się tutaj odtworzone Średniowieczne Grodzisko w postaci wyspy otoczonej fosą.

Grodzisko usytuowane jest przy ul. Kościelnej bezpośrednio obok drogi rowerowej R10 w lesie Koszalińskiego Parku Nadmorskiego. Obok grodziska rosną dorodne Buki i Dęby – szacuje się, że mogą mieć one ponad 100 lat.

W wakacje Towarzystwo Żywej Archeologii organizuje tutaj zajęcia animacyjne takie jak warsztaty np. kaligrafii średniowiecznej czy nauka tańców dawnych. Organizowane są tutaj także pokazy walki bronią białą, jak również inscenizowane są pokazy średniowiecznych bojów.

1238774
Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie
Kościół to gotycka świątynia z wzniesiona w XV wieku. Istnieje przypuszczenie, że budynek ten mógł pełnić także funkcje obronne, ponieważ wzniesienie na jakim został zbudowany posiada wokół swojego terenu ślady prawdopodobnie fos.

Ciekawostką jest fakt, że wieża kościoła jest o ponad 100 lat młodsza niż jego nawa główna. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnia większa modyfikacja świątyni miała miejsce w 1856 roku – wówczas w stylu neogotyckim dobudowano m.in. prezbiterium. W murach kościoła zastosowano (popularny na Pomorzu) budulec w postaci kół młyńskich. Ich fragmenty znajdują się nad gotyckim portalem wieży kościoła.

Kościół otoczony jest cmentarzem przykościelnym.
1238776
Aleja Lipowa w Mielnie
Wzdłuż drogi pomiędzy Mielnem a Mielenkiem położona jest stara, ponad dwukilometrowa tzw. aleja lipowa. W 2014 roku aleja ta została przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wpisana na listę obiektów chronionych jako pomnik przyrody. Tworzące ją drzewa mają ponad 150 lat. Obok drogi poprowadzona jest osobna droga dla pieszych oraz ścieżka rowerowa.

Warto tutaj zajrzeć także jesienią, aby zobaczyć piękno przyrody - szczególnie widoczne o tej porze roku.
1238778
Obelisk 16-tego południka
Jest to unikalne miejsce na naszej rowerowej mapie. Nie lada gratka dla fanów geografii, bo właśnie w tym miejscu między Mielnem a Sarbinowem, a konkretnie w okolicach miejscowości Chłopy przebiega 16 południk geograficzny.

Miejsce oznaczone jest przez pamiątkowy pomnik - obelisk 16-tego południka ustawiony bezpośrednio przy nowej, malowniczo położonej trasie rowerowej w przebiegu szlaku EuroVelo 10

Idealne miejsce na mały postój na trasie. Oprócz głazu z napisem „16-ty południk w Chłopach” znajduje się tak także zorganizowane miejsce do odpoczynku (wiata, ławki, stojaki rowerowe).
1238779
Przystań rybacka w Chłopach
W bezpośrednim sąsiedztwie molo znajduje się przystań rybacka w Chłopach.

W tym miejscu na szerokości 100 metrów znajduje się miejsce do bazowania kutrów - czyli wydzielone miejsce, gdzie za pomocą wyciągarki na plaże wyciągane są lokalne kutry rybackie.

Niemalże bezpośrednio z kutrów (z oznaczeniami CHY) można zakupić świeżo złowione ryby. Na przystani zaś znajdują się także wędzarnie i punkty gastronomiczne oferujące dania z ryb oraz inne produkty regionalne.

Warto wspomnieć, że molo w Chłopach posiada dwa pokłady - dolny z nich przeznaczony jest właśnie do rozładowywania kutrów.
1238780
Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach
Tradycja wsi rybackiej Chłopy sięga aż XIII wieku. Skarbnica Wioski Rybackiej otwarta w 2019 jest doskonałym miejscem na poznanie tej wyjątkowej miejscowości, która po dziś dzień zachowała swój tradycyjny układ osady z XIX w. domami.

Większość eksponatów znajdujących się w zasobach skarbnicy pochodzi z darowizn mieszkańców i prezentuje codzienne życie rybaków oraz ich rodzin.

Główną atrakcją jest replika łodzi rybackiej w której możemy udać się na symulowany rejs po morzu Bałtyckim w warunkach sztormu.

Skarbnica dostępna jest przez cały rok, wstęp jest płatny.
1238781
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Neogotycki kościół wzniesiony na planie ośmiokąta w 1856 r. ze swoją bardzo charakterystyczną (zaprojektowaną przez pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla) wysoką na ok. 40 strzelistą wieżą jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Sarbinowie.

Wieża jest doskonale widoczna z okolicznych miejscowości np. z plaży w Mielnie. Wewnątrz niej znajdują się 3 dzwony z lat 20 XX wieku. Kościół powstał jako świątynia ewangelicka, w miejsce pochodzącej prawdopodobnie z XIII w (zagrożonej katastrofą budowlaną) budowli i stanowi jeden z najbardziej interesujących zabytków neogotyku na pomorzu.
1238784
Promenada spacerowa w Sarbinowie
Promenada w Sarbinowie zbudowana jest na podstawie kamiennego falochronu w postaci muru doskonale widocznego z perspektywy plaży. Zbudowano go w 1910 roku aby zapobiegać regularnym zalaniom Sarbinowa, oraz zapobiec efektowi erozji.

Zdaniem wielu turystów, jest to najlepsza promenada spacerowa nad polskim morzem. Ma długość prawie 1,5 km i została gruntownie przebudowana w 2013 roku.

Znacząco poszerzono jej szerokość, zainstalowano nowe barierki, postawiono liczne ławki, zbudowano nowe zejścia, zainstalowano oświetlenie LED a także co ważne, zainstalowano także system grodzi chroniący Sarbinowo przed podtopieniem w wyniku sztormów.
1238789
EuroVelo 10 (R10)
EuroVelo 10 to międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku, który w naszym regionie przebiega na odcinku pomiędzy Koszalinem a Kołobrzegiem. Trasa jest oznaczona jest znakami R10 (lub zamiennie EV10). Trasa w przebiegu Kołobrzeg – Mielno pokrywa się z innym znanym szlakiem turystycznym - Bike The Baltic.

EuroVelo to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów którego założeniem jest zbudowanie sieci ponad 90 tys km. szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Celem jest promocja europejskiej turystyki rowerowej.

EuroVelo jest współfinansowane przez Unię Europejską.
1238790
Latarnia morska w Gąskach
Latarnia została zbudowana na przełomie 1877/1878 roku i prócz wieży latarni zbudowano także cały zespół budynków w tym istniejący do dziś dom latarnika. Wszystkie te obiekty wpisane są do rejestru zabytków.

Zabytkowa latarnia morska w Gąskach jest jedną z najwyższych w Polsce (wyższa latarnia jest tylko w Świnoujściu oraz w Gdańsku). Ma ok. 50 m wysokości, a na jej szczyt prowadzą kręte schody. Jej światło widoczne jest z odległości ponad 40 km. Pierwotnie źródłem światła był aparat naftowy jednak pod koniec lat 20 XX wieku latarnia była już wyposażona w lampę elektryczną. Latarnia nie została zniszczona w trakcie działań wojennych i wznowiła swoją pracę w roku 1948.

Wejście na latarnię możliwe jest w sezonie letnim w godzinach 10-20. Wstęp jest płatny.
1238791
Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy
Ogrody założone w 1992 przyciągają do Dobrzycy turystów z całego kraju. Na powierzchni ponad 5 ha prezentują one prawie 30 różnego rodzaju ogrodów tematycznych inspirowanych miejscem i formą. Można tutaj zobaczyć np. ogrody inspirowane twórczością Antoniego Gaudíego i poczuć się jak w słonecznej Barcelonie, czy też ogród Japoński w którym przeniesiemy się do kraju kwitnących wiśni.

O każdej porze roku w ogrodach znajdziemy zupełnie inny krajobraz - ogrody zmieniają się wraz z każdą porą roku. Warto zaplanować kilka wizyt w tym wyjątkowym miejscu.

Jednym z ciekawszych wydarzeń organizowanych w ogrodach jest doroczny Festiwal Kwiatów Jadalnych.
1238795
Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy
To najnowsza propozycja twórców ogrodów w Dobrzycy. Na osobnej działce przez ponad 10 lat twórcy ogrodów tworzyli wyjątkowy żywy labirynt o powierzchni ponad 1 ha. Do jego utworzenia użyto ponad 18 000 sadzonek. Korytarze labiryntu mają maksymalnie długość ponad 3 km.
Centralnym miejscem labiryntu jest prawie 20 metrowa wieża widokowa której konstrukcja przypominać ma strukturę DNA. Na 18 metrze umieszczona jest platforma widokowa z której nawigować można osoby próbujące wydostać się z labiryntu.
1238796
Jezioro Parnowo
Parnowo oraz jezioro Parnowskie jest niezwykle ciekawym i uroczym miejscem. Znajdujące się tutaj jezioro wraz z plażą od strony wsi Cieszyn jest idealnym miejsce na odpoczynek. Samo jezioro można ominąć z dwóch stron i warto to zrobić, ponieważ na obu jego brzegach czekają na nas atrakcje.

W Cieszynie prócz plaży znajdziemy także ruiny kościoła, zaś w po drugiej stronie największą atrakcją jest zespół pałacowo-parkowy w Parnowie (będący hotelem) oraz przylegająca do niego stadnina koni. Na terenie zespołu znajduje się też ciekawy zabytkowy spichlerz z wieżą z końca XIX wieku. Parnowo to także zabytkowy XV w. kościół pw. Najświętszej Rodziny, jego wnętrza skrywają wiele ciekawych elementów np. barokową ambonę oraz dwa mosiężne żyrandole z XVIII w.

W pobliżu znajduje się także utworzony w 1976 r. rezerwat przyrody Parnowo, jednak nie jest on dostępny dla turystów.
1238797
Kościół w Starych Bielicach
Kościół Stanisława Biskupa i Męczennika w Starych Bielicach to neogotycka świątynia wzniesiona w latach 1894 - 1897. W świątyni zainstalowany jest dzwon wykonany w Szczecinie. Jednym z ciekawszych elementów jest tutaj kropielnica wykuta w granicie z okolic XIV/XV wieku - znajduje się w ona na tyłach kościoła, na terenie zabytkowego przykościelnego cmentarza. Przed 1945 rokiem kościół służył wiernym wyznania ewangelickiego. Jako kościół katolicki ponownie poświęcony w dniu 16.12.1945 roku.
Spójrz na Bałtyk z wysokości! Możesz to zrobić u celu tej trasy – ponieważ jest nim właśnie 50 metrowa latarnia morska w Gąskach. Poznaj przedsmak podróżowania po EuroVelo 10 i odkryj wszystkie tajemnice leśnej pętli w Mielnie. Jeśli będzie Ci mało, możesz także spojrzeć w gwiazdy w Koszalińskim obserwatorium. To wszystko i wiele więcej na ok. 60 km wyprawie do Gąsek.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.