Krzeszyce-Sulęcin

Dodano 10 lipca 2021 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

219271
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.5
  • Dystans: 57,9 km
  • Przewyższenie: 145,7 m
  • Suma podejść: 393,19 m
  • Suma zejść: 393,43 m
  • Lokalizacja: Krzeszyce
1239777
plac_czarneckiego_w_sulecinie
1239778
Napoleoński Bruk
Do źródeł Czerwonego Potoku można dojechać Brukiem Napoleońskim. Jest to była droga z Sulęcina do Glisna, którą prowadzi jedna ze ścieżek rowerowych. Skąd taka nazwa? Na początku XIX w. przez Sulęcin wiódł stary dyliżansowy szlak z Berlina przez Frnakfurt n. Odrą, Ośno, Międzyrzecz, Pniewy, Poznań do Warszawy i dalej na wschód. Właśnie tą drogą maszerowały główne siły wojsk napoleońskich do Moskwy. 1 listopada 1806 r. generał Davos zatrzymał się wraz ze swymi oddziałami w Sulęcinie i nałożył na jego mieszkańców ogromną kontrybucję. Ludność była ciemiężona przez armię Bonapartego przez sześć lat.
(źródło UM Sulęcin)
1244315
Dom Joannitów
Pierwsze informacje o budowie w Sulęcinie dworu joannitów komturii łagowskiej pochodzą z 1536 r. Na rycinie Petzolda z początku XVIII w. widoczny jest ryglowy budynek określany jako dom lenny. Na przełomie wieków XVIII i XIX został przebudowany w stylu klasycystycznym. Po sekularyzacji klasztoru przeszedł w ręce państwa ale nadal nosił nazwę Johanniter Ordenshaus. Pełnił funkcje mieszkalne także po 1945 r. (po wojnie były tam mieszkania komunalne). Opuszczony pod koniec lat 70. , mimo wpisania go do rejestru zabytków - powoli niszczał.
1244317
Gotycki kościół św. Mikołaja (XIV w.)
Monumentalna gotycka fara znajdująca się dziś w centrum miasta wzniesiona została w XIV w. jako świątynia katolicka. Niektóre źródła mówią o wieku XIII jako okresie budowy świątyni, dotychczas jednak nie zostało to udokumentowane. W XVI w. przejęta przez protestantów służyła im do lat II wojny światowej. Poważnie zniszczona wskutek zawalenia się stropu w czasie działań wojennych. Cenne zabytkowe wyposażenie częściowo również uległo zniszczeniu ale część rozkradziono bądź wywieziono. Do remontu przystąpiono już w 1947 r. a w 1951 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie kościoła pw. św. Mikołaja. Z historycznego wystroju zachowały się jedynie tablice epitafijne z przełomu XVIII i XIX wieku.

Ciekawostka: Obchodząc monumentalną bryłę, warto (w pobliżu tablic epitafijnych) poszukać w jej murach tajemniczo wyglądających „cegieł”. Mają nieregularny kształt, przypominają czaszki i nie wiadomo skąd się tam wzięły ani też kiedy tak naprawdę je wmurowano (być może dopiero podczas powojennej odbudowy)
1244318
Neogotycki kościół św. Henryka (1862)
W XIX w. początkowo niewielu było katolików w Sulęcinie. W miarę jak ich przybywało, wybudowali w 1853 r. najpierw szkołę katolicką, a niemal dziewięć lat później - świątynię. Postawiono ją w stylu neogotyckim i konsekrowano 15 lipca 1862 r. a nieco później dobudowano do nie plebanię. W 1870 powołano parafię.

Kościół nie ucierpiał w czasie wojny. We wnętrzu zachowała się ambona, drewniany ołtarz i niewielki chór a na zewnątrz - na specjalnej konstrukcji – dzwon. Po 1945 r. świątynia używana była głównie do katechizacji. Po remoncie w 2003 r. ponownie służy wiernym. Jest kościołem parafialnym a msze św. odbywają się tu w następujących godzinach: w niedziele i święta (VII i VIII) 13.00, (IX-VI) 11.00; od poniedziałku do soboty o 18.30.
1244319
Budynek spotkań loży masońskiej
Zanim nastąpiło powołanie w Zielenzig (przedwojenna nazwa Sulęcina) samodzielnej loży masońskiej, kilku miejscowych zwolenników wolnomularstwa jeździło na spotkania do Gorzowa i Kostrzyna. Od marca 1833 r. - za zgodą i z patentem Wielkiej Narodowej Loży Matki - rozpoczęli prężną działalność we własnym mieście.

Prawdopodobnie w latach 70-tych XIX w. zapadła decyzja o budowie istniejącego do dziś budynku lożowego. Aż do 1933 r. mieściło się w nim jedno z centrów życia społecznego i kulturalnego. Po dojściu do władzy nazistów ruch masoński został zakazany. Ostateczne rozwiązanie lóż musiało nastąpić do 21 marca 1935.

Po delegalizacji wolnomularstwa w budynku lożowym umieszczono Dom Młodzieży (Jugendhaus). Obecnie mieści się tutaj Środowiskowy Dom Samopomocy będący placówką dziennego pobytu z warsztatami terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób z zaburzeniami psychicznymi.
1244320
ruiny cmentarza żydowskiego
1244323
jakis kamień
1244337
kolejny kamień
1244338
grobowiec
Porośnięte krzakami wzgórze po prawej stronie drogi z Jarnatowa do Miechowa właściwie nie zachęca do spacerów. Jeżeli ktoś mimo wszystko zdecyduje się na to, powinien być zadowolony. To wzgórze musiało być kiedyś cmentarzem. Dziś nekropolia jest tak zdewastowana, że z trudem można tu znaleźć pojedyncze nagrobki, ułamki tablic czy krzyży. Z tym większym zdziwieniem zauważamy nagle wielką, wspartą na kolumnach kopułę.

To zniszczony grobowiec dawnych właścicieli. Pochowano w nim tajnego radcę rządowego Theodora von Böttingera i jego żonę Adele. Ktoś wdarł się do środka komory grobowej (pewnie na fali poszukiwania rzekomych skarbów), drzwi do niej gdzieś zniknęły. Otwór drzwiowy zamurowano, ale kolejni dewastatorzy usunęli część cegieł. Wewnątrz pozostały jedynie porozbijane trumny i ślady libacji.
Plan trasy

Miasto Sulęcin położone jest w północno-zachodniej części województwa lubuskiego w strefie doliny rzeki Postomii. Miasto to rozwinęło się ze starej osady słowiańskiej leżącej przy szlaku handlowym wiodącym z Poznania do Lubusza. Najstarszy zachowany dokument dotyczący Sulęcina pochodzi z 1241 roku. W innym z 1244 roku Sulęcin jest już nazywany miastem.

Do najpiękniejszych zakątków Ziemi Sulęcińskiej zaliczyć można Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko” oraz okolice jeziora Buszno i Buszenko, leżące na terenie Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Na jednym ze szlaków rowerowych przebiegających przez Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko” wybudowano pomost widokowy tzw. „domek na wodzie” stanowiący doskonałe miejsce do obserwacji otaczającej przyrody. Niezwykła jest też trasa Głaźnika i Czerwonego Potoku, na której spotykamy pomniki przyrody: Gołębi i Koźli Kamień, a dalej imponujący wiadukt kolejowy przy Żabim Oczku, malowniczą Dolinę Czerwonego Potoku oraz urwiska Wąwozu Żubrowskiego. Na terenie Parku Krajobrazowego znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Buczyna Łagowska – chroniąca najcenniejsze fragmenty lasów bukowych; rezerwat nad jeziorem Trześniowskim – chroniący piękny krajobraz na krawędzi rynny polodowcowej oraz Pawski Ług – chroniący mozaikę środowisk leśnych i torfowiskowych gdzie schronienie znajduje wiele gatunków rzadkich i chronionych zwierząt tj.: bielik, bocian czarny, gągoł, puchacz, wydra i żuraw.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Mapa Międzyrzecki Rejon Umocniony. Pojezierze Łagowskie
Międzyrzecki Rejon Umocniony. Pojezierze Łagowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Aktualizowana w terenie mapa Pojezierza Łagowskiego i Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe oraz rozrysowany schemat odcinka centralnego umocnień Międzyrzeckich.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.