Kregi nadlotniskowe zabreh 2011-05-21 11:20:40

Dodano 22 maja 2011 przez aplikację iPhone
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

3387
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samolot
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.4
  • Dystans: 49,1 km
  • Czas trwania: 0 h 30 min
  • Średnia prędkość: 95,66 km/h
  • Przewyższenie: 232,02 m
  • Suma podejść: 1 087,12 m
  • Suma zejść: 1 098,12 m
  • Data: 21 maja 2011
  • Lokalizacja: Czechy, Moravskoslezský Kraj, Zábřeh
To ślad kręgów jakie robiłem w trakcie szkolenia lotnicznego na samolocie ultralight Eurostar.
Kręgi nadlotniskowe to podstawowe ćwiczenie lotnicze (info dla niezorientowanych) umożliwiające trening szeregu czynności niezbędnych podczas prowadzenia samolotu.
W tym kręgu w jednym przypadku wyraźnie zbyt późno rozpocząłem zakręt drugi (najpewniej pochłonęło mnie przechodzenie na zakręcie do lotu horyzontalnego). Czwarty zakręt w jednym przypadku nieco za późno wykonany i była w tym wypadku konieczność powrotu do osi pasa.
Opiszę po kolei czynności wykonywane na kręgu: po odpaleniu samolotu, pioerwszym komunikacie, wykonaniu czynności przed startem i drugim komunikacie (o wejściu na pas i wylocie kołujemy na pas). przy starcie gaz do dechy (5000 obrotów), prawa noga wyrównuje kierunek lotu, drążek do siebie, wytrzymanie i po przekroczeniu stówy wznoszenie, chowamy klapki startowe, obroty na 4700, prędkość 115-120, wznoszenie wynikowe (ok. 3-4 m/sek), po dojściu do 1100 ft zakręt w prawo 90stopni (przechylenie 15stopni), po dojściu do 1500 ft, drążek od siebie (maska pod horyzont) i równocześnie obroty na 4200. Zakręt w prawo 90stopni (pochylenie 15stopni) i utrzymujemy parametry lotu horyzontalnego (obroty 4200, wariometr 0, wysokość 1500 ft, prędkość wynikowa), na wysokości AFIS zgłaszamy komendę i po jakimś czasie (przydatny "mebelek") trzeci zakręt, przy wychodzeniu z niego obroty na 3000, utrzymujemy samolot w locie horyzontalnym i czekamy aż prędkość osiągnie 120 km/h. Wtedy klapki startowe, drążek od siebie ale po chwili zakontrować i przejście na zniżanie 2,5-3 m/sek przy prędkości 115-120 km/h i obrotach 2800. Obroty mogą być też inne w zależności od siły i kierunku wiatru.
Wchodzimy w czwarty zakręt (90 stopni, pochylenie 30stopni), obroty na ca 3000, klapy do lądowania, komunikat do AFIS, ustawiamy kąt natarcia tak by samolot kierował się na punkt szybowania operując manetką gazu i dodając lub ujmując obrotów. Korekta kierunku prawą lub lewą nogą w zależności od kierunku wiatru lub ewentualnie niewielki zwis. Podchodzimy do lądowania utrzymując prędkość 115 km/h i trzymając cały czas kierunek na punkt szybowania. Przed punktem szybowania redukujemy gaz do zera, korygujemy kierunek (metoda kursowa lub ew. przy silniejszym wietrze lekki zwis) i jakieś 7 metrów nad ziemią zaczynamy wypłaszczać. Samolot leci horyzontalnie ca. metr, półtora nad ziemią i delikatnymi ruchami dobieramy (drążek do siebie). Gdy wyraźnie tonie dobieramy mocniej. Ostatnie dobranie najmocniejsze gdy samolot wyraźnie opada. Po dotknięciu ziemi korekta kierunku nogami a gdy wiatr położenie drążka "pod wiatr" tak by uniknąć podmuchu pod skrzydło. Po wylądowaniu chowamy klapy i albo następny krąg albo kołujemy w stronę hangarów.
No tak to wygląda w każdym razie na Eurostarze i w trakcie lotów szkoleniowych ;)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rejon Opavy i Slezská Harta
Rejon Opavy i Slezská Harta - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa rezentuje fragment północnych Czech, przy granicy z Polską, wokół miasta Opawa i zapory wodnej Slezská Harta.

Mapa Powiat raciborski
Powiat raciborski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne...

Wasza ocena: 1.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.