Krasnobrodzkie Wąwozy

Dodano 19 grudnia 2010 przez Garmin
Krasnobrodzkie Wąwozy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1108
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 4,2 km
  • Czas trwania: 1 h 1 min
  • Średnia prędkość: 4,09 km/h
  • Przewyższenie: 116,32 m
  • Suma podejść: 253,31 m
  • Suma zejść: 251,87 m
  • Data: 6 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, lubelskie, Krasnobród
167
Poczatek
Początek ścieżki spacerowej "Krasnobrodzkie Wąwozy".
849
DSC_0008.png
Początek ścieżki spacerowej Krasnobrodzkie Wąwozy.
850
DSC_0010.png
Typowy wąwóz lessowy.
851
DSC_0017.png
Na trasie ścieżki spacerowej zobaczyć można kapliczkę wyciętą z jednego pnia.
852
DSC_0042.png
Początek jednego z największych wąwozów znajdujących się na trasie ścieżki.
853
DSC_0116.png
Staw Olender.
Ścieżka łatwa krótka i przyjemna. Prowadzi przez jedne z piękniejszych wąwozów lessowych znajdujących się na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Park ten został utworzony w 1988 roku w celu ochrony zwartych kompleksów lasów mieszanych z dużą domieszką jodły. Jedną z największych atrakcji parku jest duża ilość źródeł które stanowią zlewnię rzeki Wieprz. Na terenie Parku znajdują się dwa rezerwaty ścisłe "Zarośle" i "Św. Roch". Przez ten drugi przeprowadza nas właśnie ta trasa. Rezerwat ten został utworzony w 1983 roku, a ochroną rezerwatową objęto naturalne drzewostany bukowo - jodłowe. W rezerwacie występują niemal wszystkie gatunki grzybów, a także rzadkie chronione roślin.
Trasę naszą rozpoczynamy na parkingu znajdującym się na ulicy Kościuszki w Krasnobrodzie. Praktycznie w całości niniejsza trasa prowadzi po wyznakowanej kolorem czerwonym ścieżce spacerowej. Na samym początku naszej wędrówki warto zboczyć z drogi w celu odnalezienia pozostałości Kirkutu - cmentarza żydowskiego który znajduje się na szczycie wysokiej skarpy nieopodal parkingu. Kirkut ten obecnie jest bardzo zarośnięty, ale wytrwałym wędrowcom na pewno uda się znaleźć jeszcze kilka macew. My udajemy się jednak dalej wzdłuż zabudowań i docieramy do pierwszego lessowego wąwozu. Wąwóz ten powstał skutek erozji i wymywania powieszeni lessowej, jest to tak zwany wąwóz "V" kształtny. Less jest skałą o beżowej barwie przypominający glinę. Niema jednak właściwości plastycznych po roztarciu rozpada się w pył. Przemierzając ten wąwóz zapoznać możemy się z systemami korzeniowymi wielu gatunków drzew. Idąc dale j napotykamy na kapliczkę wotywną typu słupowego ufundowaną przez jednego z leśniczych. Kilkaset metrów dalej napotykamy kolejne znaki tym razem niebieskiej ścieżki spacerowej którą udając się w lewo dojść możemy do kaplicy Św. Rocha od której to nazwę wizą rezerwat w którym się znajdujemy. Idąc dalej wchodzimy w zwarty kompleks buczyny karpackiej która właśnie tu ma swoją wschodnią granice występowania. W zawartych koronach buczyny, szczególnie latem możemy mieć problem ze znalezieniem dobrego sygnału GPS. Idąc dalej schodzimy do jednego z najgłębszych i największych wąwozów. W przejściu tego odcinka przeszkadzać nam będą powalone drzewa. Celowo sa one jednak nie uprzątnięte ponieważ znajdujemy się w rezerwacie ścisłym w którym nie prowadzi się normalnych prac leśnych. Po przejściu wąwozu wchodzimy w podmokły ols . Po lewej zobaczyć można mniejszy wąwóz ze źródłem. W czasie okupacji Niemieckiej było to miejsce ukrywania się ludności i oddziałów partyzanckich prężnie działających na tych terenach. Dochodzimy do drogi leśnej prowadzącej do Hutek. Tu ścieżka spacerowa odbija w prawo, kamienną drogą my natomiast idziemy dalej. Zmienia nam się ukształtowanie terenu , podłożę a także drzewostan. Wchodzimy na wydmy piaskowe porośnięte borem sosnowym świerzym. Zaraz za wydmami zobaczmy stawy rybne po lewej stronie staw o nazwie "Podkaplica" a po prawej staw o nazwie "Okender". Po lewej widzimy stary kamienny budynek zwany rybakówką, my natomiast udajemy się groblą na parking w okolicy zalewu kąpieliskowego na ulicy Wczasowej. Tu kończymy naszą wędrówkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo...

Wasza ocena: 3.6 (8 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
erishkigal
7 października 2013 erishkigal napisał:
trasa fajna, ale od potężnego wąwozu (po zejściu w dół) nie mogłem odnaleźć czerwonych znaczników... coś jest nie tak z oznakowaniem tej trasy (dwa razy gubiłem ścieżkę, ale byłem w stanie odnaleźć znaczniki)
rybban
14 marca 2013 rybban napisał:
Ciekawa trasa!
boulinek11
13 grudnia 2012 boulinek11 napisał:
bardzo fajne tereny
necik
9 maja 2011 necik napisał:
Trasa może i przyjemna, ale raczej nie na rower. Już niemal na samym początku dość ciężko podróżuje się z rowerem przez wąwóz. A zejście z rowerem do tego drugiego (głębokiego) wąwozu, to już całkiem hardcore - trzeba szukać "objazdu" na własną rękę a ściezki na mapie GPS nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym. Podsumowując - drugi raz z rowerem nie wybiorę się tam :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.