Kraków - Słomniki - Kraków

Dodano 18 marca 2022 przez aplikację Android
Kraków - Słomniki - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

241366
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 76,9 km
  • Czas trwania: 6 h 5 min
  • Średnia prędkość: 12,63 km/h
  • Przewyższenie: 202,46 m
  • Suma podejść: 2 426,34 m
  • Suma zejść: 2 425,64 m
  • Data: 18 marca 2022
  • Lokalizacja: Kraków, Słomniki
1364278
pozostałości zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej
Zespół dworski w Garlicy Murowanej po II wojnie przeszedł pod władanie Akademii Rolniczej w Krakowie. Znajdujący się na terenie zespołu XVII-wieczny dwór, w związku z katastrofalnym stanem został rozebrany w 1998 r.
Z całego zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej najciekawszym obecnie obiektem jest dawny budynek bramny, zamieniony później na lamus. Jest to niewątpliwie najstarszy budynek zespołu, pochodzący być może jeszcze z końca XVI wieku i według jednego z inwentarzy mieściła się w nim również kaplica.
1364279
Kościół Św. Trójcy w Iwanowicach Włościańskich
Kościół w Iwanowicach Włościańskich powstał w 1745 r., a do jego budowy wykorzystano fragmenty gotyckiej świątyni z 1408 r. Świątynia zbudowana jest w konstrukcji zrębowej, ściany oszalowane są pionowo, a strome dachy pokryto blachą. Do prezbiterium dobudowana jest murowana zakrystia (dawny skarbczyk) i kaplica św. Anny Samotrzeć (dawna zakrystia). Portale zamknięte są łukami wklęsło-wypukłymi. Najstarszymi zabytkami wyposażenia kościoła są gotyckie rzeźby: Św. Krzysztof (ok. 1500 r.), Chrystus Zmartwychwstały (1. poł. XVI w.) i Matka Boska z Dzieciątkiem (XVI w.).
1364280
kościół św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
Kościół stał już w roku 1326 a ufundował go prawdopodobnie w 1312 r. Petrazy Brandys, kawaler maltański.
Gotycki, murowany z cegły kościół jest jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium i przybudowaną do niego zakrystią i południowa (późniejszą) kruchtą. Od zachodu dostawiona jest druga, neogotycka kruchta. Nad prezbiterium jest sklepienie krzyżowo-żebrowe, nad nawą płaski strop.
Ciekawym elementem otoczenia kościoła jest dzwonnica, stanowiąca zarazem bramę prowadzącą na teren otaczający kościół.
1364281
Dwór w Sieciechowicach
Jeszcze do niedawna dwór był ruiną a obecnie dobiega końca remont, przynajmniej na zewnątrz. Wyremontowane zostało XIX-wieczne, piętrowe skrzydło dworu a w miejscu XVIII-wiecznego, nie istniejącego już od dość dawna skrzydła wybudowano nowe, nowoczesne, przeszkolone i nawiązujące do stylu dworkowego.
1364282
dwór w Miłocicach
Dwór w Młocicach zbudowany został w 1727 r., natomiast w roku 1935 został rozbudowany i przebudowany. Wokół dworu rozciąga się park krajobrazowy z 1 połowy XIX w., przekształcony w latach 1920-1939. Obecnie mieści się w nim Środowiskowy Dom Samopomocy "Świt"
1364283
kościół pw. Bożego Ciała w Słomnikach
Neogotycki, murowany kościół parafialny w Słomnikach znajduje się w rynku i wzniesiony w latach 1888-1893, na miejscu swoich poprzedników.
Kościół jest trójnawowy na planie krzyża łacińskiego i na frontonie posiada dwie wieże z cebulastymi hełmami. Do nowego kościoła przeniesiono wyposażenie ze starych świątyń, m.in. barokowe ołtarze
1364284
synagoga w Słomnikach
Synagoga została zbudowana pod koniec XIX lub na początku XX wieku. W jej wnętrzu mieściły się również biura gminy żydowskiej, cheder, szkółka dla dziewcząt oraz w piwnicach mykwa. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali wnętrze synagogi. Po zakończeniu wojny budynek synagogi został przebudowany na kino. Następnie mieściły się w nim magazyny oraz warsztat. Obecnie stoi opuszczony i powoli popada w ruinę.
1364285
Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu
Około 1800 roku posiadłość wraz z istniejącym już dworem nabył Stanisław Wodzicki, jemu również zawdzięczamy gruntowną przebudowę dworu na pałac w stylu klasycystycznym, z typowym dachem polskim krytym gontem. Do rodziny Wodzickich pałac należał przez kilka kolejnych pokoleń. Podczas drugiej wojny światowej w pałacu Niemcy urządzili warsztaty naprawcze, powodując znaczną dewastację budynku. Po wojnie w budynku mieściła się szkoła podstawowa, Gromadzka Rada Narodowa, kino, posterunek MO, Stacja Oceny Nasion i szkoła. Dosłownie od tygodnia, po przeniesieniu szkoły do nowej siedziby pałac stoi pusty i czeka na kupca.
1364286
kościół św. Wojciecha w Niedźwiedziu
początki kościoła sięgają lat 1486-1493 r. kiedy był wybudowany. Na przestrzeni wieków wygląd ulegał zmianom w wyniku remontów spowodowanych zaniedbaniami i pożarami.
1364287
dwór w Czechach
Zespół dworski z fragmentami zabudowy z przełomu XVIII i XIX wieku oraz parkiem. Na początku XIX w. właścicielem zostali Leonard i Maria z Lubienieckich Mieroszewscy. W 1920 dwór kupił Edward Kleszczyński herbu Gryf.. Po 1945 majątek rozparcelowano, a dwór przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Obecnie budynek częściowo zrujnowany. Wokół resztki zdziczałego parku krajobrazowego.
1364289
dwór w Polanowicach
w Polanowicach znajduje się zespół dworski w skład którego wchodzą: dwór, laboratorium, stajnia, obora, budynek gospodarczy, stodoły, spichlerz, lamus, park z XX wieku
1364290
Zbiorowa mogiła w Goszczy
zbiorowa mogiła żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej w 1914 r.
1364291
kościół pw. św. Wawrzyńca i Męczennika w Goszczy
Kościół w Goszczy został zbudowany w 1737 roku. W wyniku licznych prac remontowych pozbawiony jest wyraźnych cech stylowych. Jest jednonawowy, z prezbiterium zamkniętym półkoliście. Wymurowano go z kamienia i otynkowano.
1364293
dwór w Goszczy
Do roku 1845 wieś występuje jako praestimonium Mateusza Dubieckiego (1760-1845), kanonika i kanclerza kapituły krakowskiej, poety łacińskiego i kaznodziei, właściciela Batowic. Prawdopodobnie w tym czasie powstaje w Goszczy późnoklasycystyczny dwór, rozbudowany na początku XX wieku przez Zygmunta Zubrzyckiego.
1364294
dwór w Sieborowicach
Eklektyczny dwór, wybudowany w 1882 roku przez Bolesława Zakrzeńskiego. Do niedawna, od 1947 r. w dworze mieścił się w nim Państwowy Dom Dziecka. Obecnie w dworze znajduje się magazyn do którego przyjmowane są dary dla Ofiar wojny w Ukrainie.
1364295
kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych
Kościół w Więcławicach Starych sięga początkami 1340 roku. Kościół jest zbudowany z drzewa modrzewiowego, na podmurówce, jednonawowy, w stylu barokowym.
1364296
dwór w Młodziejowicach
Dwór zbudowany w latach 1591-1595, całkowicie przekształcony późniejszymi przebudowami, stanowi obecnie ruinę pozbawioną cech stylowych.
1364297
stary młyn w Młodziejowicach
1364298
dwór w Książniczkach
Dwór w Książniczkach jest obiektem murowanym. W 1896 roku Władysław Zgierski-Strumillo do starszej, pochodzącej z początku XIX wieku parterowej części, dobudował obszerny, licowany cegłą budynek. Wówczas powstała parterowa część środkowa i piętrowe, w całości podpiwniczone skrzydło wschodnie.
1364299
kościół pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach
Gotycki kościół murowany, p.w. św. Małgorzaty został ufundowany w latach 1460-76 przez Jana Długosza. Świątynia jest zbudowana w tzw. stylu „długoszowym"
1365635
Konfiguracja trasy
Podczas kolejnej wycieczki obrałem sobie za cel Słomniki jednak można z przymrużeniem oka powiedzieć, że była to wyprawa do Czech a więc zagraniczna. A to, że Czechy to wieś w pobliżu Słomnik to już można przemilczeć. Trasa była pofałdowana jednak w miarę łatwa, miejscowości przez które przejeżdżałem i znajdujące się w nich obiekty, poza jednym wyjątkiem, były mi znane z poprzednich wycieczek, można więc powiedzieć, że była to wycieczka służąca głównie poruszaniu się. A tym nowym dla mnie obiektem był były dworek w Miłocicach. Większość mijanych obiektów się nie zmieniła, w kilku jednak zmiany nastąpiły i warto je odnotować, w kolejności mijania.
W Galicy Murowanej wiele się nie zmieniło poza tym, że na ogrodzeniu byłego zespołu dworskiego pojawiła się tabliczka informująca o zakazie wejścia.
W Sieciechowicach nastąpiły duże zmiany w istniejącym tam dworze. Jeszcze do niedawna była to ruina a obecnie dobiega końca remont, przynajmniej na zewnątrz. Nie wiem jak w środku ale w otaczającym dwór parku, właściciela czeka dużo pracy. Co do samego budynku dworu, wyremontowana została XIX-wieczne, piętrowe skrzydło dworu a w miejscu XVIII-wiecznego, nie istniejącego już od dość dawna skrzydła wybudowano nowe, nowoczesne, przeszkolone i nawiązujące do stylu dworkowego skrzydło.
Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu, około tydzień przed moją wycieczką został opuszczony przez funkcjonującą w nim dotychczas szkołę, która przeniosła się do nowej siedziby. Obecnie pałac jest opuszczony i czeka na nowego właściciela. Jedną z zainteresowanych osób był ponoć Andrzej Grabowski czyli popularny Kiepski.
Dwór w Czechach jest w kiepskim stanie ale możliwe, że jego los się poprawi. Na terenie zdziczałego parku zwieziono sporo materiału budowlanego, postawione są też kontenery, prawdopodobnie na materiały i dla pracowników. Prawdopodobnie miałem ostatnią możliwość zobaczenia z bliska dworu albowiem ogrodzenie parku dworskiego jest na ukończeniu.
Dwór w Sieborowicach jeszcze do niedawna był siedzibą domu dziecka. Obecnie utworzono w nim Powiatowy Magazyn Pomocy do którego przyjmowane są dary dla Ofiar wojny w Ukrainie.
Dwór w Młodziejowicach od mojej ostatniej wycieczki się nie zmienił jednak warto podać wskazówkę jak się dostać w jego pobliże bo z tym przez kilka wcześniejszych wycieczek miałem problem. Dostać się tam można wąską ścieżką tuż nad rzeką Dłubnią. Dojścia z innych stron uniemożliwia albo wspomniana Dłubnia albo otaczające dwór prywatne posesje.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.