Kraków - Skawina - Kraków

Dodano 13 lutego 2022 przez aplikację Android
Kraków - Skawina - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

238764
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 68,7 km
  • Czas trwania: 4 h 46 min
  • Średnia prędkość: 14,38 km/h
  • Przewyższenie: 110,38 m
  • Suma podejść: 2 307,71 m
  • Suma zejść: 2 313,71 m
  • Data: 13 lutego 2022
  • Lokalizacja: Kraków, Skawina
1349062
Dom Łaskiego na Woli Justowskiej
Dom Łaskiego znajduje się za Willą Decjusza i jest oficyną pochodzącą w XVII wieku. Znajdują się w nim pokoje gościnne oraz Sala Błękitna. Sala posiada kolebkowo-krzyżowe sklepienie pokryte dekoracjami stiukowo-freskowymi. Prowadzi z niej wyjście na niewielki taras, z którego rozciąga się widok na Park Decjusza i ogród gotycki.
1349063
Willa Decjusza na Woli Justowskiej
Wzniesiona przez sekretarza króla Zygmunta Starego Willa Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury rezydencjonalnej w Polsce. Willa wzniesiona została w 1535 roku przez włoskich budowniczych i wzorowana była na posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. W trakcie I wojny światowej urządzono w nim koszary wojskowe, podczas II urzędowała tam niemiecka policja. Po wojnie zamieniał się między innymi w oddział gruźliczy, a potem popadła w ruinę. Dziś odremontowana Willa Decjusza stanowi siedzibę Stowarzyszenia Willi Decjusza.
1349064
dwór w Przegorzałach
Powstały w I poł. XIX w. budynek dworu jest dość charakterystyczny przez swoją wieżyczkę, która niewątpliwie dodaje mu uroku. W latach 80. XIX w. dwór z całym majątkiem zakupiła przybyła spod Lwowa Stanisława Skarbek. Była ona właścicielką dworu do roku 1901, kiedy to odsprzedała go Klasztorowi Kamedułów z Bielan. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez państwo. Dziś budynkiem zarządza Uniwersytet Rolniczy i znajduje się tam Stacja Doświadczalna Instytutu Nauk Weterynaryjnych.
1349065
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1349066
starorzecze Wisły
starorzecze Wisły otaczające Kąty Tynieckie
1349067
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1349068
opactwo benedyktynów w Tyńcu
widok z murów opactwa na Piekarskie Skałki
1349069
Park Miejski w Skawinie
Liczący 2,5 hektara Park Miejski utworzony został w marcu 1982 r.
1349070
Pałacyk Sokół w Skawinie
Znajdujący się w Centrum Parku Miejskiego pałacyk wybudowany został w latach 1904 – 1906 z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Pałacyk „Sokół” powstał na miejscu zamku warownego, wzniesionego prawdopodobnie jeszcze przez Kazimierza Wielkiego lub zaraz po jego śmierci.
1349071
Ratusz Miejski w Skawinie
Budynek ratusza miejskiego znajduje się w północno-zachodniej części Rynku w Skawinie. Został wybudowany w 1904 r. według projektu architekta Władysława Ekielskiego w stylu secesyjnym. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy.
1349072
Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie
Kościół ufundowany został prawdopodobnie w czasie lokacji miasta przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Później był wielokrotnie przebudowywany. Obiekt zniszczony przez pożar w 1704 i 1815 roku. Kościół jest murowany, orientowany, trójnawowy z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. W latach 1937–1939 dobudowano boczne nawy. W końcu XIX w. nadbudowano według projektu Władysława Ekielskiego wieżę.
1349073
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Skawinie
Wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku był początkowo kościołem szpitalnym pod wezwaniem św. Walentego. Jest to kościół barokowy, murowany, orientowany, jednonawowy z półkolistą absydą. W barokowym ołtarzu znajduje się, malowany na desce, obraz Ukrzyżowanie, z 1640 roku.
1349075
dwór w Sidzinie
Dwór z początku XIX wieku jest typowym budynkiem klasycystycznym, parterowym, krytym charakterystycznym łamanym dachem. Od frontu posiada ganek wsparty na czterech kolumnach, a od ogrodu niewielki wgłębny portyk. Od strony wschodniej przylega do niego mała przybudówka, służąca niegdyś za mieszkanie dla służby. Dwór wraz z otaczającym go parkiem stanowi obecnie własność prywatną.
1349076
dwór w Sidzinie
1349077
Dwór Ziobrowskich w Krakowie-Borku Fałęckim
Pierwotny dwór drewniany, położony na szczycie Góry Borkowskiej, w XVIII w. znajdował się w bardzo złym stanie. Ok. 1845 wzniesiono istniejący do lat 60. XX wieku drewniany dwór. Był własnością rodziny Mierzejewskich. Przed rokiem 1890 dwór i folwark przechodzą w ręce rodziny Ziobrowskich. Prof. Stanisław Ziobrowski wystawił nowy dwór, zmodernizował folwark i założył park. Po II wojnie dwór i park odebrano właścicielom. W 1957 znalazła tu siedzibę stacja Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Nowy właściciel zburzył drewniany dwór, wzniósł nowe budynki, garaże i szklarnie. W wypielęgnowanym parku zatriumfowały samosiejki. Dopiero po wpisaniu parku do rejestru zabytków wymuszono na użytkowniku podstawowe prace pielęgnacyjne.
W 2013 zespół pałacowo-parkowy Borek Falęcki w Krakowie zwrócony został spadkobiercom przedwojennych właścicieli.
1349078
Dwór Staropolski w Piaskach Wielkich
Dwór powstał w XVI w a na przełomie XVIII i XIX w. został przebudowany uzyskując klasycystyczną formę. Po II wojnie przejęty przez Skarb Państwa i mieścił posterunek Milicji i Milicyjną Izbę Dziecka. W 1990 r. został zwrócony prawowitym właścicielom.
1349079
dwór Czeczów w Bieżanowie
Dwór w Bieżanowie powstał ok. roku 1820. Budynek utrzymany w charakterze klasycystycznej willi włoskiej, dwufrontowej, z ryzalitami, tarasami, loggiami i niewysoką wieżyczką w narożniku. Rozbudowanemu rzutowi towarzyszyło zróżnicowanie bryły budowli, przy jednoczesnej skromnej dekoracji architektonicznej. Główne wejście prowadził przez wgłębny portyk wsparty na czterech slupach zwieńczonych korynckimi kapitelami, zamknięty po obu stronach żeliwną, dekoracyjną balustradą. Wejście od strony ogrodu stanowi przeszklona loggia, poprzedzona wachlarzowymi schodami, nad którą umieszczono otwarty taras,
1349080
kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim w Krakowie
Kaplica została wybudowana w czynie społecznym w 1986 na miejscu poprzedniej. Nową, większa kaplica, zachowała proporcjonalnie kształty poprzedniej.
1349081
Wały Wisły
Ścieżka rowerowa biegnąca wałami Wisły w okolicy Łęgu
1349082
dwór Potockich w Olszy
Dwór w Olszy pochodzi zapewne z drugiej połowy XVIII wieku. Potem był dwukrotnie przebudowywany – w połowie, a następnie pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie podczas tych przebudowań zatracił czystą, klasycystyczną formę. Dwór wraz z otaczającym go parkiem stanowi własność prywatną.
1350233
Konfiguracja trasy
Po ponad dwumiesięcznej przerwie spowodowanej zimą, wykorzystując piękną pogodę wybrałem się na rower. Nie planowałem żadnego zwiedzania ani odkrywania nowych miejsc, po prostu chciałem się przejechać. Jako cel wyprawy obrałem Skawinę z której planowałem powrót. Po przybyciu do Skawiny stwierdziłem jednak, że szkoda marnować taką ładna pogodę i wracać prosto do domu. Postanowiłem więc wycieczkę wydłużyć kierując się najpierw na Bieżanów, potem na Mogiłę w Nowej Hucie a z niej już miałem wracać do domu poruszając się między innymi ścieżką rowerową wzdłuż wałów Wisły. Cała trasa była niezbyt wymagająca, na dobrą sprawę na całej jej długości znajdowały się na dobrą sprawę dwa niezbyt duże wzniesienia. Jak już wspomniałem, podczas tej wycieczki nie planowałem zwiedzania jednakże przejeżdżając koło jakiegoś ciekawego obiektu trudno było nie zatrzymać się choć na chwilę i zrobić zdjęcie. Do części tych obiektów dało się podejść, część mogłem oglądać tylko zza ogrodzenia. Zza ogrodzenia oglądać można było głównie dworki a konkretnie w Przegorzałach, w Sidzinie, w Borku Fałęckim, w Piaskach Wielkich i w Olszy. Pewną niespodzianką był brak dostępu do dworku w Borku Fałęckim, gdyż w przeszłości park otaczający dwór był dostępny i według zapowiedzi taki miał być. Niestety bramę prowadzącą do parku zastałem zamkniętą. Tak czy inaczej wycieczka była udana i sezon rowerowy został otwarty.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta